English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Właściciel chce nagle wyrzucić z lokalu – co robić?

Opublikowane 16/11/22 o godz.15:58 w kategorii Porady prawne.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Lokatorów obowiązują okresy wypowiedzenia umowy najmu, w przypadku gdy zalegają oni z opłatami za lokal. Czasem jednak właściciel mieszkania reaguje nerwowo przy pierwszej oznace opóźnienia płatności. W tym artykule radzimy co wtedy robić.

Okresy wypowiedzenia umowy najmu są określone w umowie najmu, jednak nie mogą one być sprzeczne z zapisami Ustawy o ochronie praw lokatorów. Ustawa ta, w Art. 11 ust. 2 pkt. 2, wymaga, by wystąpiła zaległość w wysokości pełnych trzech okresów płatności i wyznaczony został dodatkowy, miesięczny termin zapłaty. Dopiero po upłynięciu tego terminu umowa może być skutecznie wypowiedziana. Jeśli właściciel powołuje się na bardziej restrykcyjne zapisy samej umowy najmu lub Kodeksu Cywilnego, czyni to wbrew przepisom Ustawy o ochronie praw lokatorów, która w tym przypadku ma pierwszeństwo.

Jeżeli właściciel wypowiada umowę najmu niezgodnie z wymienionymi wyżej terminami i próbuje siłą usuwać lokatorów z mieszkania, należy wystosować do niego pismo załączone poniżej.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem: Czym jest eksmisja

W razie, gdyby właściciel lub wynajęta przez niego osoba próbowała siłą wedrzeć się do lokalu, należy postępować wedle wskazówek opisanych w tym artykule: Naruszenie miru domowego przez właściciela

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez dj1936 dnia 17/11/2022 o godz. 10:49.

    Dzięki za spisanie tego w jednym miejscu w przystępny sposób. Będzie można to rozsyłać różnym osobom.

Dodaj swój komentarz


Top