English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Ogromne podwyżki czynszów dotkną niektórych lokatorów

Opublikowane 27/11/22 o godz.21:13 w kategorii Publicystyka.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
Protest lokatorów przeciw podwyżkom czynszów

W lutym 2019 r. Komitet Obrony Praw Lokatorów zorganizował protest przeciw planowanym wówczas podwyżkom czynszów. Zmiany prawa zostały zatwierdzone z małymi ustępstwami, na które zgodził się Senat, choć były problematyczne i nie odpowiadały oczekiwaniom lokatorów. Przepisy weszły w życie w kwietniu 2019 r. i zaczną niebawem dotykać lokatorów, którzy podpisali umowy najmu po tej dacie. Lokatorzy, którzy zarabiają powyżej kwoty kryterium dochodowego będą musieli płacić czynsze nawet w wysokości 57 zł za metr kwadratowy w Warszawie.

Ustawa, sponsorowana przez Prawo i Sprawiedliwość, forsowana była przez Sekretarza Stanu Kazimierza Smolińskiego, który twierdził podczas posiedzeń sejmowych, że w mieszkaniach komunalnych mieszkają osoby zarabiające 10 tys. i że „nie ma społecznego przyzwolenia na to”. Sekretarz Stanu nie miał oczywiście żadnych danych na poparcie tego poglądu. Chodziło tylko o pretekst, by dokręcić śrubę lokatorom zarabiającym pensję minimalną lub niewiele więcej. Kryteria dochodowe są ustawione na tak niskim poziomie, że nawet dwie osoby zarabiające pensję minimalną są narażone na drastyczne podwyżki czynszów.

Istotą wprowadzonych przepisów jest to, że CAŁA różnica między kryterium dochodowym a wynagrodzeniem na osobę w gospodarstwie domowym zostanie przeznaczona na podwyżkę czynszu. A więc przekroczenie kryterium o 100 zł powoduje podwyżkę 100 zł, przekroczenie o 1000 zł powoduje podwyżkę o 1000 zł, itd… Jeśli to brzmi absurdalnie, to dlatego że tak jest.

Kryteria dochodowe w najmie komunalnym dla 2-osobowej rodziny wynoszą aktualnie, odpowiednio do liczby osób:

 • 1 osoba: 2811,42 zł netto
 • 2 osoby: 3935,99 zł netto
 • 3 osoby: 5425,41 zł netto
 • 4 osoby: 6372,55 zł netto

W 2022 r. minimalne wynagrodzenie netto wynosi 2209,56 zł, łatwo więc zauważyć, że dwuosobowe gospodarstwo domowe, w którym każda z osób zarabia pensję minimalną przekroczy kryterium dochodowe i będzie musiało dopłacić 483,13 zł do czynszu. W przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania może się okazać, że czynsz komunalny nie będzie już wtedy niższy od czynszu w zasobach TBS lub komercyjnych!

Jak ostrzegaliśmy już w 2018 r., przyjęcie tych przepisów będzie oznaczać nasilenie się zjawiska szarej strefy w zatrudnieniu i spychania średnio zarabiających mieszkańców w biedę. Czynsz w mieszkaniach komercyjnych w warunkach zwiększonego popytu będzie tylko rosnąć. Czas, w którym wchodzą przepisy gwarantuje, że doprowadzi to do potężnego kryzysu mieszkaniowego.

W wyniku protestów Komitetu Obrony Praw Lokatorów w 2019 r. wprowadzono następujące złagodzenie przepisów:

 • złagodzenie podwyżki dla jednoosobowych gospodarstw
 • wyłączenie umów na lokale zamienne z podwyżki
 • ograniczenie podwyżek do umów nawiązanych po kwietniu 2019 r.

Te zmiany nie są oczywiście wystarczające i wyjątkowo pilne stało się teraz podwyższenie kryteriów dochodowych. Uczynić to może tylko Rada Miasta, która ustala progi dochodowe.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez alina dnia 06/12/2022 o godz. 11:33.

  Zamiast spełnienia obiecanek Kaczyńskiego wybudowania milionów mieszkań na wynajem, tworzy się narzędzia wyzysku i ucisku obecnych najemców lokali komunalnych. Najemcy ci to w wysokim procencie ludzie, którzy czekali i z przyczyn obiektywnych nie doczekali się na mieszkania spółdzielcze. Proponowane obecnie tak zwane rekompensaty za wniesione wkłady pieniężne na mieszkanie spółdzielcze, możliwe do wypłacenia w formie premii gwarancyjnej są obwarowane licznymi warunkami do spełnienia. Tak na przykład, wypłatę premii można uzyskać na wkład własny na mieszkanie nabywane na rynku w przypadku zaciągnięcia kredytu bankowego. Takie rozwiązanie nikomu nie zrekompensuje utraconej szansy na uzyskanie bezpiecznego dachu nad głową na uczciwych warunkach, a uwikła ludzi w niemożliwe do spłacenia kredyty.
  Obecnie, najemca lokalu komunalnego zostanie poddany stałej inwigilacji w zakresie uzyskiwanych dochodów. Takie podejście motywuje do utrzymywania dochodów na poziomie nie zagrażającym odebraniu nadwyżki dochodu ponad kryterium dochodowe ustalone na bardzo niskim poziomie.
  Drugie wyjście, żeby uniknąć nękania to zakup mieszkania na kredyt i dołączenie do dużej grupy obecnych kredytobiorców, podstępnie naciągniętych przez banksterów na wzięcie kredytu z oprocentowaniem na granicy lichwy. Banksterzy nadal to robią.
  Nie kijem go to pałką !.
  Przepis Art. 75 Konstytucji RP powinien być skreślony, gdyż w naszej rzeczywistości jest to kłamstwo prawne.

Dodaj swój komentarz


Top