English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Pikieta w sprawie mieszkańców Brzeskiej 17a

Opublikowane 03/10/15 o godz.17:58 w kategorii Nasze działania, Przydatne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

brzeska17aW dniu 28 września pod Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami na Pradze Północ, Komitet Obrony Praw Lokatorów zorganizował protest w sprawie traktowania lokatorów zmieszkujących zreprywatyzowaną kamienicę przy ul. Brzeskiej 17a.

Ich protest był związany z faktem, iż pomimo spełniania przez nich kryteriów pomocy mieszkaniowej, nie mogą się doczekać pomocy ze strony władz dzielnicy. Prywatny właściciel kamienicy podwyższył im czynsz do wysokości tzw. “stawki odtworzeniowej” (czyli aktualnie 14,73 zł za metr). Mimo, iż tej stawki nie da się zaskarżyć w sądzie, mieszkańców na nią po prostu nie stać. Z tego względu zwrócili się do władz dzielnicy z prośbą o wynajem mieszkań komunalnych i socjalnych.

Co usłyszeli w odpowiedzi? Że “ponieważ ich czynsz nie przekracza stawki odtworzeniowej”, ich wnioski “nie będą rozpatrzone”. Takie postawienie sprawy oczywiście nie jest zgodne z przepisami. Uchwała o wynajmie lokali z 9 lipca 2009 r., wraz z nowelizacją dotyczącą tzw. “najemcy wrażliwego”, wyraźnie mówi, że definicję “najemcy wrażliwego” spełniają osoby płacące czynsz “nie mniejszy niż 3% wartości odtworzeniowej”. Tym osobom nie powinno odmawiać się pomocy.

Komitet Obrony Praw Lokatorów będzie dążyć do tego, by sprawa mieszkańców ul. Brzeskiej 17a nie została zapomniana. Za złą politykę reprywatyzacji można winić Ratusz, ale to do dzielnicy należy przyznawanie lokali socjalnych zgodnie z przepisami.

Dla przypomnienia, publikujemy tu tekst uchwały w sprawie wynajmowania lokali z 9 lipca 2009 r. (tekst ujednolicony).

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez alina dnia 04/10/2015 o godz. 13:02.

  Uchwała samorządu, to tylko zamiar dobrej woli, a nie akt prawny, który należy wykonywać.
  Tak więc, uchwała istnieje tylko dla mydlenia ludziom oczu, że są dobre zamiary, a życie niesie to co niosło przed uchwaleniem lipnej uchwały.
  Dokąd miasto nie będzie rozliczało czynszów w lokalach komunalnych, tak jak robią to spółdzielnie, a prywatni właściciele będą mogli podwyższać czynsze, nawet do tych 3 % wartości odtworzeniowej, bez polepszania stanu mieszkań i budynków, wyzysk będzie trwał.
  14,73 za 1 m2 w substandardowej kamienicy przy ul. Brzeska 17 a, to kpina.
  Miasto powinno zapewnić lokatorom mieszkania zamienne, a właściciel niech sobie szuka klientów do swojej rudery.

Dodaj swój komentarz


Top