English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Ogromne podwyżki czynszów dotkną niektórych lokatorów

Opublikowane 27/11/22 o godz.21:13 w kategorii
Protest lokatorów przeciw podwyżkom czynszów

W lutym 2019 r. Komitet Obrony Praw Lokatorów zorganizował protest przeciw planowanym wówczas podwyżkom czynszów. Zmiany prawa zostały zatwierdzone z małymi ustępstwami, na które zgodził się Senat, choć były problematyczne i nie odpowiadały oczekiwaniom lokatorów. Przepisy weszły w życie w kwietniu 2019 r. i zaczną niebawem dotykać lokatorów, którzy podpisali umowy najmu po tej dacie. Lokatorzy, którzy zarabiają powyżej kwoty kryterium dochodowego będą musieli płacić czynsze nawet w wysokości 57 zł za metr kwadratowy w Warszawie.

Ustawa, sponsorowana przez Prawo i Sprawiedliwość, forsowana była przez Sekretarza Stanu Kazimierza Smolińskiego, który twierdził podczas posiedzeń sejmowych, że w mieszkaniach komunalnych mieszkają osoby zarabiające 10 tys. i że „nie ma społecznego przyzwolenia na to”. Sekretarz Stanu nie miał oczywiście żadnych danych na poparcie tego poglądu. Chodziło tylko o pretekst, by dokręcić śrubę lokatorom zarabiającym pensję minimalną lub niewiele więcej. Kryteria dochodowe są ustawione na tak niskim poziomie, że nawet dwie osoby zarabiające pensję minimalną są narażone na drastyczne podwyżki czynszów.

Ogromne podwyżki czynszów dotkną niektórych lokatorów – czytaj dalej …

1 komentarz na temat Ogromne podwyżki czynszów dotkną niektórych lokatorów


Właściciel chce nagle wyrzucić z lokalu – co robić?

Opublikowane 16/11/22 o godz.15:58 w kategorii

Lokatorów obowiązują okresy wypowiedzenia umowy najmu, w przypadku gdy zalegają oni z opłatami za lokal. Czasem jednak właściciel mieszkania reaguje nerwowo przy pierwszej oznace opóźnienia płatności. W tym artykule radzimy co wtedy robić.

Okresy wypowiedzenia umowy najmu są określone w umowie najmu, jednak nie mogą one być sprzeczne z zapisami Ustawy o ochronie praw lokatorów. Ustawa ta, w Art. 11 ust. 2 pkt. 2, wymaga, by wystąpiła zaległość w wysokości pełnych trzech okresów płatności i wyznaczony został dodatkowy, miesięczny termin zapłaty. Dopiero po upłynięciu tego terminu umowa może być skutecznie wypowiedziana. Jeśli właściciel powołuje się na bardziej restrykcyjne zapisy samej umowy najmu lub Kodeksu Cywilnego, czyni to wbrew przepisom Ustawy o ochronie praw lokatorów, która w tym przypadku ma pierwszeństwo.

Jeżeli właściciel wypowiada umowę najmu niezgodnie z wymienionymi wyżej terminami i próbuje siłą usuwać lokatorów z mieszkania, należy wystosować do niego pismo załączone poniżej.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem: Czym jest eksmisja

W razie, gdyby właściciel lub wynajęta przez niego osoba próbowała siłą wedrzeć się do lokalu, należy postępować wedle wskazówek opisanych w tym artykule: Naruszenie miru domowego przez właściciela

1 komentarz na temat Właściciel chce nagle wyrzucić z lokalu - co robić?


Top