Mieszkańcy Karolkowej 9 bronią się przed czyścicielem
Lokatorzy budynku przy ul. Karolkowej 9 w Warszawie walczą o przetrwanie. Budynek został zreprywatyzowany i przejęty przez prywatną firmę. Administrator budynku doprowadził do odcięcia wody i oświetlenia na klatkach schodowych, oraz rozpoczął dewastację piwnic.
Za naszą namową, lokatorzy podjęli szereg kroków mających na celu ustalenie istnienia stosunku najmu, oraz zakwestionowali podwyżkę czynszu, który wynosi obecnie 20 zł za metr. W budynku mieszkają głównie emeryci, więc nie są oczywiście w stanie płacić takich stawek czynszu. Właściciel dąży do opróżnienia budynku.
Poniżej film, który nagraliśmy w mieszkaniu jednej z lokatorek.
1 komentarz na temat Mieszkańcy Karolkowej 9 bronią się przed czyścicielem
Nowy wzór doniesienia o nękaniu lokatorów
W związku z wejściem w życie 7 stycznia 2016 r. nowelizacji Kodeksu karnego i Prawa budowlanego dotyczącej działań tzw. “czyścicieli kamienic”, publikujemy zaktualizowany wzór doniesienia do prokuratury o uporczywych działaniach podejmowanych przez właściciela, mających na celu zmuszenie lokatorów do opuszczania lokali.
Przed złożeniem doniesienia do prokuratury, należy również zawiadomić o utrudnianiu korzystania z lokali położonych w budynku Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego oraz jednostkę policji, a także zażądać pisemnie od właściciela przeprowadzenia kontroli na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 4a Prawa budowlanego.
Skomentuj Nowy wzór doniesienia o nękaniu lokatorów
Uwagi KOPL dotyczące nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Komitet Obrony Praw Lokatorów wysłał do sejmowej Komisji ds. petycji uwagi dotyczące Projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy Druk nr 164 z dnia 28 grudnia 2015 r. Projekt zakłada wprowadzenie przepisów uniemożliwiających odbieranie dzieci z powodu biedy.
W opinii Komitetu, te zmiany są niewystarczające, gdyż nie uwzględniają sytuacji, w której dzieci odbierane są rodzicom, którym Gmina odmówiła pomocy mieszkaniowej. Brak posiadanego lokalu może być wtedy przyczyną przyznania pieczy zastępczej. Sytuacja, w której uprawnione osoby nie otrzymują lokalu socjalnego w wyniku decyzji Urzędu gminy lub wyroku Sądu cywilnego, a prowadzi to do uruchomienia procedury odebrania dzieci, jest skrajnie niesprawiedliwa i niedopuszczalna. Jak napisał Komitet w swojej petycji:
“Art. 75 Konstytucji RP stanowi, iż władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności. Ponadto, Art. 18 Konstytucji RP stanowi, że rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Należy więc sądzić, iż odmowa przyznania lokalu socjalnego rodzinie wychowującej dzieci i spełniającej kryteria otrzymania pomocy mieszkaniowej stanowi zaniedbanie konstytucyjnych obowiązków przez Państwo, a nie przez rodziców. […]
Reasumując, projekt Ustawy nie usuwa rażącej niesprawiedliwości, jaką jest umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w wyniku łańcucha zdarzeń uruchomionych przez decyzję Urzędu Gminy lub wyrok Sądu cywilnego o odmowie przyznania prawa do lokalu socjalnego rodzinom do tego uprawnionym.”
Pełen tekst petycji, wraz z propozycją modyfikacji projektu Ustawy udostępniamy poniżej:
Oryginalny projekt jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
2 Komentarzy na temat Uwagi KOPL dotyczące nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Wzór pozwu o lokal socjalny i wstrzymanie eksmisji
W odpowiedzi na zapotrzebowanie, publikujemy wzór pozwu o uznanie prawa do lokalu socjalnego. Należy go stosować wtedy, gdy grozi nam eksmisja bez prawa do lokalu socjalnego, a po wyroku eksmisyjnym wystąpiły okoliczności, które uzasadniałyby przyznanie takiego lokalu. Takimi okolicznościami mogą być: ciąża, opieka nad małoletnim dzieckiem, choroba (dotyczy obłożnie chorych), status emeryta lub rencisty, lub bezrobotnego.
Nie ma gwarancji, że sąd rozpatrzy taki pozew pozytywnie, a urzędnicy miejscy z pewnością będą wnosić o odrzucenie pozwu. Jednak warto spróbować, chociażby po to, by doprowadzić do czasowego wstrzymania egzekucji komorniczej.
Do pozwu powinny być załączone dokumenty lekarskie i inne zaświadczenia, które udowadniają istnienie sytuacji uprawniającej do otrzymania lokalu. Czyli np. akt urodzenia małoletniego dziecka, świadectwo lekarskie o ciąży, zaświadczenie z urzędu pracy o statusie bezrobotnego, zaświadczenie o niepełnosprawności, itp.
3 Komentarzy na temat Wzór pozwu o lokal socjalny i wstrzymanie eksmisji
Kamienica przy ul. Stanisława Augusta 8 znów nękana przez czyściciela
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Stanisława Augusta 8 na warszawskiej Pradze-Południe otrzymali szczególną noworoczną niespodziankę od Jacka Powsińskiego, czyściciela przypisanego do tej kamienicy. Jacek Powsiński nakazał mieszkańcom likwidację anten zamontowanych na elewacji budynku, grożąc ich zdemontowaniem, oraz nakazał oddanie i opróżnienie piwnic przynależnych do lokali.
Powsiński od wielu lat próbuje pozbyć się lokatorów mieszkających w kamienicy, jak dotąd bezskutecznie. W 2012 r. dał mieszkańcom ultimatum na opuszczenie budynku, jednak nagłośnienie sprawy w mediach i akcja solidarnościowa zorganizowana wówczas przez Komitet Obrony Praw Lokatorów zapobiegły jego bezprawnym działaniom. Lokatorzy walczą od tego czasu w sądzie, o czym opowiadali podczas zorganizowanej przez nas konferencji o czyścicielach kamienic: https://www.youtube.com/watch?v=HodqlGY5PsU
Powsiński udzielił wywiadu “Gazecie Stołecznej”. “Jestem zadowolony z siebie. Znajomi podziwiają, że mam siłę psychiczną, żeby się użerać z lokatorami – mówi 30-letni pełnomocnik spadkobierców, który na ich zlecenie “czyści kamienice”. Tekst wywiadu dostępny jest tu: http://cia.media.pl/zolnierz_mafii_odzyskiwaczy_opowiada_jak_czysci_kamienice_z_lokatorow
Jacek Powsiński jest również zaangażowany w czyszczenie kamienicy na ul. Kazimierzowskiej, “odzyskanej” przez urzędnika miejskiego Jakuba Rudnickiego według pionierskiego wzoru “zwrócę sam sobie”.
1 komentarz na temat Kamienica przy ul. Stanisława Augusta 8 znów nękana przez czyściciela