English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Po 31 marca nasili się problem eksmisji na bruk

Opublikowane 23/03/12 o godz.11:54 w kategorii Przydatne informacje, Wiadomości.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 4 listopada 2010 r. orzekł, iż art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z Konstytucją. W związku z uchyleniem przepisów dotyczących pomieszczenia tymczasowego, sejm uchwalił ustawę z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, oraz Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 224, poz. 1342). Ustawa weszła w życie w dniu 16 listopada 2011 r., a wiec w czasie trwania okresu ochronnego, który trwa od 1 listopada do 31 marca roku następnego. Skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będą więc odczuwalne dopiero po zakończeniu okresu ochronnego w dniu 31 marca 2012 r.

Co się zmieniło? Przede wszystkim, skreślony został artykuł Kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu wskazania przez gminę lub właściciela pomieszczenia tymczasowego. W nowym brzmieniu przepisu (przeniesionego do Ustawy o ochronie praw lokatorów), nie ma już mowy o „wstrzymaniu się”, a jedynie na Gminę nakładany jest obowiązek dostarczenia pomieszczenia tymczasowego lub wskazania miejsca w noclegowni lub schroniska. Jeśli Gmina nie dostarczy pomieszczenia tymczasowego w ciągu 6 miesięcy, komornik usunie lokatora do noclegowni.

Jak wiadomo z praktyki, Gmina nie wywiązuje się z obowiązku dostarczania lokali, tak więc należy się spodziewać, iż coraz więcej ludzi będzie trafiać do noclegowni dla bezdomnych, gdyż egzekucja komornicza nie będzie powstrzymana przez brak lokalu tymczasowego.

Co więcej, nawet w przypadku otrzymania umowy najmu lokalu tymczasowego, okres najmu nie może przekroczyć 6 miesięcy. W praktyce oznacza to, że eksmitowane osoby, którym uda się uniknąć noclegowni dla bezdomnych przez pierwsze 6 miesięcy i tak trafią na przysłowiowy „bruk” po tym okresie.

Pod pretekstem walki z przemocą w rodzinie wprowadzono również zapis odmawiający prawa do pomieszczenia tymczasowego osobom, które są „uciążliwe”, lub które samowolnie zajęły lokal (czyli np. w desperacji zajęły pustostan, by uniknąć bezdomności). Lokalu tymczasowego zostaną pozbawione również eksmitowane osoby, które podpisały umowę tzw. „najmu okazjonalnego”.

Wyżej wymienione zmiany nie miały jeszcze dotąd skutku, ze względu na obowiązywanie okresu ochronnego od 1 listopada do 31 marca roku następnego, w czasie którego nie wykonuje się wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu. Tak więc po 31 marca 2012 r. należy się spodziewać znacznego nasilenia problemu bezdomności, wraz z wyrzucaniem „na bruk” lokatorów pozbawionych prawa do lokali.

Jak możesz pomóc?

3 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 26/03/2012 o godz. 02:52.

  Już kiedyś mówiłam, żeby zrobić “czarne miasteczko” będzie ciepło, można posiedzieć na dworze. Z pewnością znajdzie się sporo ludzi, przecież oni z tych swoich biur nie mają pojęcia, że jest katastrofa lokalowa. Wsadza dupę w samochód i wraca do willi, co ich obchodzi motłoch.

 2. Komentarz napisany przez Piotr dnia 28/06/2012 o godz. 10:08.

  to draństwo jawne i w biały dzień i to w majestacie prawa

 3. Komentarz napisany przez jola dnia 22/11/2012 o godz. 11:11.

  Wanda ma rację.Znam kilka rodzin,pracowałam jako niania.Matka samochodem do pracy,ojciec też.Na telefon z “Pawła i Piotra”sieć spożywcza zamawiane zakupy.
  Pakiety firmowe do lekarza.Gdzie tu mowa o rzeczywistości. Nania traktowana jak służba,a dozorczyni i ochroniarzowi nie mówią dzień dobry.
  To jest elektorat obecnej władzy,a ja za 38lat pracy mam 1060 zł emerytury i skierowanie na operację kolana 2015 rok.Podzielone wszystko jak w Indiach.
  Jedni w pałacach ,a drudzy pod mostem,tylko,że w ciepłych krajach można przetrzymać na ulicy,a u nas zaraz statystyki pokażą ile zamarzło.
  Jak zrobicie “czarne miasteczko”chętnie się przyłączę.Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz


Top