English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Lech Kaczyński podpisał wyrok na lokatorów

Opublikowane 09/01/10 o godz.14:56 w kategorii Wiadomości, Z kraju.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w piątek nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Według znowelizowanej ustawy, prywatni właściciele lokali i budynków będą mogli łatwiej pozbywać się lokatorów.

Nowelizacja zawiera przepisy o tzw. „najmie okazjonalnym”, który umożliwia właścicielom wypowiedzenie najmu w ciągu 7 dni (!). Dodatkowo, nie będzie już konieczny wyrok sądu w sprawie eksmisji, a jedynie sądowa pieczęć nadająca żądaniu klauzulę wykonalności. Wówczas właściciel może już bezpośrednio wezwać komornika.

Ustawa przewiduje, że najemca będzie musiał złożyć oświadczenie, że jeśli nie wywiąże się z warunków umowy, wyprowadzi się na żądanie właściciela. Takie oświadczenie musiałoby być poświadczone przez notariusza. Ponadto lokator musiałby wskazać miejsce, w którym mógłby zamieszkać, a dysponent tego lokalu – wyrazić na to zgodę (jego podpis musiałby być poświadczony przez notariusza).

Jednak właściciel będzie mógł wyeksmitować lokatora nawet na bruk (choć teoretycznie powinno to być miejsce wskazane w umowie najmu). Lokatora nie będzie bowiem chronił słynny art. 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego, który nakazuje komornikowi wstrzymanie eksmisji “do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie”.

Co w przypadku lokatorów komunalnych przejętych przez prywatnych nowych właścicieli? Nowi właściciele będą mogli zaoferować im „najem okazjonalny” pod warunkiem, że sami lokatorzy wskażą, gdzie się wyprowadzą w razie wypowiedzenia najmu. Jeśli nie będą dysponowali takim miejscem – nic ich nie będzie chronić przed bezdomnością, a właściciel nawet nie podpisze z nimi umowy najmu.

Podpisany przez prezydenta tekst projektu ustawy.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez jacek dnia 10/01/2010 o godz. 01:08.

    już będąc prezydentem warszawy raz mnie sprzedał teraz kolejne chamstwo z jego strony ale wybory tuz tuz a wtedy ja mu powiem SPIEPRZAJ DZIADU

Dodaj swój komentarz


Top