English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Eksmisja w mieście pustostanów

Opublikowane 14/04/13 o godz.21:08 w kategorii Publicystyka, Wiadomości.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Bezrobotna kobieta ma zostać eksmitowana na bruk w poniedziałek rano. Obrońcy kobiety chcą podkreślić kilka faktów, które świadczą o bardzo problematycznym podejściu miasta do problemów mieszkalnictwa.

Siedem lat temu, kobietę wyrzucono z mieszkania, gdzie mieszkała razem z babcią aż do jej śmierci. Nie mogła odziedziczyć najmu mieszkania i tam pozostać, pomimo braku innego miejsca do życia.

Czy taka zasada ma sens czy nie, zależy od sytuacji. W wielu przypadkach to nie ma sensu, ponieważ ktoś kto ma niskie zarobki, zasługuje na mieszkanie komunalne lub socjalne. Ale miasto przekonuje, że musi mieć taką politykę, bo jest „za mało zasobów” mieszkalnych w Warszawie.

Więc tym bardziej bulwersujący jest fakt, że mieszkanie z którego lokatorka musiała się wyprowadzić 7 lat temu, od tego czasu STOI PUSTE.

Teraz, rzekomo trzeba wyrzucić ją znowu, bo rzekomo „brakuje mieszkań” dla najuboższych. Tylko w tym samym budynku, są 2 pustostany, od lat puste. A mieszkanie gdzie obecnie mieszka lokatorka stało puste przez 5 lat zanim się tam przeprowadziła.

Oprócz tego, jest wiele nieprawidłowości w postępowaniu ze strony miasta. Np., lokal został wskazany jako „pomieszczenie tymczasowe”. Ale za pomieszczenie tymczasowe powinno płacić miasto. W tym przypadku, płaciła lokatorka, co oznacza, że miasto miało z nią praktycznie stosunek najmu. Kiedy zwróciła się do miasta, będąc bezrobotną, o przydział lokalu socjalnego, miasto odmówiło. Jako przyczynę podało, że zajmuje lokal bez zgody właściciela. Jest to bardzo ciekawy argument – bo właściciel, czyli miasto, wysłało ją tam i pobiera od niej czynsz. Potem nie godzi się na jej dalszy pobyt w mieszkaniu, choć jest bezrobotna i nie posiada tytułu do żadnego innego mieszkania. A to są dwa kryteria, które kwalifikują ludzi do lokalu socjalnego. Więc odmowa była niezgodna z ustawą o ochronie praw lokatorów.

Co dalej? Miasto oczywiście może przekwalifikować ten lokal na lokal socjalny. Lub dać jej inny lokal socjalny. Ale ma więcej sensu zostawić ją tam gdzie jest. I tak mają 2 inne puste lokale w tym samym budynku, pomimo kolejki osób oczekujących na mieszkanie.

I na koniec warto powiedzieć co jest najciekawsze. Za eksmisję z lokalu miasto chce obciążyć lokatorkę, osobę bezrobotną, kwotą 3 tys. złotych. Bagatela! To dobrym przykład na to, jak wpędza się ludzi w dług. I to w sytuacji, gdy miasto nawet nie korzysta z zasobów, z których lokatorka została eksmitowana 7 lat temu.

L.A.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Monika dnia 15/04/2013 o godz. 11:21.

    Zasobów komunalnych w Warszawie jest bardzo dużo,przekłada się to w tysiącach.ale….miałam podobną sytuacje,spłacałam zadłużenie,płaciłam regularnie czynsz,jednak wyrzucono mnie do socjalu,wielkości psiej budy,gdzie z-ca burmistrza Pragi Płd.wręcz wykrzyczał mi,że w moje(byłe)mieszkanie ok 30m2 ulokuje rodzinę co najmniej 4-poleniową, i co,i nic od tamtej pory się nie dzieje,był to rok 2010.Mieszkanie,które było zadbane,wyremontowane (okna na mój koszt),stoi obecnie puste,wiec wiadomo,zniszczyło się,bo weszła tam wilgoć,grzyb(budynek bez prawidłowej izolacji). W budynku tym są jeszcze dwa inne puste,nie zasiedlone lokale,czyli w sumie jest ich 3.Stoją,niszczeją,bo….brak pieniędzy na remonty takich mieszkań,a przez ileś tam lat -wiadomo-nieużywane i nie eksploatowane mieszkania popadają w ruinę.Zaznaczę,że budynek ten jest bez roszczeń,100%własność miasta.Zastanawiam się,jaki w tym jest cel,aby…wyrzucać ludzi,którzy z czasowymi problemami popadają w długi,zgotowane przez H.G.W.,jednak gdy sobie “jakoś” radzą są wywalani,a dobre lokale stoją,stoją,stoją.Wiem,teraz trzeba na gruntowny remont tych lokali,i znowu stara śpiewka,kryzys,brak pieniędzy na takie remonty (ale nigdy ich nie mieli). Moim zdaniem w takich i podobnych sytuacjach trzeba zakładać sprawę sądową,na brak efektywności w działaniu,lecz co najważniejsze,to Urząd Miasta+ZGN łamie Ustawy i Uchwały,które sami płodzą.

Dodaj swój komentarz


Top