English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Domagamy się ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej

Opublikowane 18/11/10 o godz.00:00 w kategorii Nasze działania, Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Komitet Obrony Lokatorów uruchomił stronę umożliwiającą wysyłanie petycji m.in. do Marszałka Sejmu, Konwentu Seniorów Senatu, Komisji Ustawodawczej Senatu, Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, w sprawie ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej.

Strona dostępna jest pod adresem: http://petycje.lokatorzy.info.pl/

Dlaczego żądamy ratyfikacji?

Ratyfikacja Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej zmusi władze Polski do przestrzegania praw zagwarantowanych tą kartą, zaniechania eksmisji na bruk, zaprzestania handlu lokatorami, a Polskie Sądy do pełnego i rzetelnego badania spraw lokatorów, którzy kiedyś otrzymali decyzje administracyjne w sprawie przydziału lokali.

Karta pozwoli lokatorom z decyzjami administracyjnymi najmu na skorzystanie z uchwały Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, który stwierdził, że sprzedaż mieszkań za 5 – 10 % wartości tylko części obywateli, a odmowa takiej sprzedaży drugiej części – jest rażącą niesprawiedliwością, gdyż wszyscy mieli takie same decyzje administracyjne najmu i nie mogli wiedzieć, czy kiedyś domy w których mieszkają zostaną zreprywatyzowane.

Żądamy pilnej ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej z art. 23 w całości, art. 30 w całości i art. 31 w całości.

Art. 23 – Prawo osób w podeszłym wieku do ochrony socjalnej
art. 30 – Prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną

W celu zapewnienia skutecznego wykonywania prawa do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną Strony zobowiązują się :

a) podejmować działania,w ramach ogólnego i skoordynowanego podejścia, w celu popierania rzeczywistego dostępu osób oraz ich rodzin znajdujących się lub zagrożonych znalezieniem się w sytuacji marginalizacji społecznej lub ubóstwa, zwłaszcza do zatrudnienia, mieszkań, szkolenia, kształcenia, kultury, pomocy społecznej i medycznej;

b) dokonywać, jeśli to konieczne, przeglądu tych działań w celu ich dostosowywania do sytuacji.

Art. 31 – Prawo do mieszkania

W celu zapewnienia skutecznego wykonywania prawa do mieszkania, Strony zobowiązują się podejmować działania zmierzające do :

1. popierania dostępu do mieszkań o odpowiednim standardzie;
2. zapobiegania i ograniczania bezdomności w celu jej stopniowego likwidowania;
3. uczynienia kosztów mieszkań dostępnymi dla tych, którzy nie mają wystarczających zasobów.

Karta ta została podpisana przez Polskę 25 października 2005 r. Żądamy jej ratyfikacji i stosowania w Polsce.

Kliknij tu, by domagać się ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej!

Jak możesz pomóc?

5 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Ewa dnia 26/11/2010 o godz. 05:01.

    Należało by jednak wyjść od ustaleń KOMU przysługuje mieszkanie komunalne , dotowane ze środków społecznych. W przekazywanych właścicielom budynkach lokale ongiś komunalne zajmują adwokaci,Notariusze, profesorowie a nawet Prezes Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej!Zamożni najemcy mieszkan komunalnych – meldują w nich swoich “zstępnych” nierzadko posiadajacych własne wille nawet w tej samej dzielnicy a dziedziczność najmu- pogłębia tę patologię zmuszjąc społeczeństwo do dotowania ludzi zamożnych! A Ustawa mówi o tym że mieszkania Komunalne są przenaczone dla ludzi ubogich!Dokąd nie zrewidujemy i nie uściślimy przepisów ustawy – mieszkań komunalnych będzie UBYWAĆ wszsk ludzie zamożni mają dzieci i wnuki często jeszcze bardziej zamożne. Reasumując :Konieczne zrewidowanie przepisów o dzidziczności najmu oraz rygorystyczne egzekwowanie przepisu ustawy – LOKALE KOMUNALNE – DLA UBOGICH!!!!

  2. Komentarz napisany przez Paweł dnia 26/11/2010 o godz. 22:33.

    Przeżyłem w kamienicy prywatnej od 1990 r. do 2008 r.W tym czasie miałem z właścicielami trzy procesy cywilne
    (dwa wygrane i jeden umorzony), oraz dwa procesy administracyjne o dodatek mieszkaniowy (oba przegrane)
    Więcej lat przesiedziałem w sądach, niż spokojnie mieszkając i pracując.Pamiętam ten okres ,jako CZARNĄ DZIURĘ w moim życiorysie, pomimo,że oczywiście nie zostałem za nic skazany.To nie do pomyślenia w UE.
    Będę nadal wspierał ofiary, braku polityki mieszkaniowej, w Polsce i BĘDĘ PAMIĘTAŁ, że było to bezprawie legislacyjne III RP.

  3. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 27/11/2010 o godz. 15:54.

    Witam, już komuś pisałam o art.31 Eur.Zrewidowanej Karty Społecznej, ale te tłumoki mają nas w d…
    Prawdą jest, że musimy walczyć, dzieje się coraz gorzej. Łęgiewicz napisała mi w piśmie, że nie mogą
    przydzielić mi większego metrażu żebym zamieszkała z rodziną, bo byłoby to niezgodne z “zasadami współżycia społecznego. Natomiast zgodne jest,przydzielanie radnym, urzędnikom i ich rodzinom ( Załęcka z 54m do ponad 70m2 )matce kochanki burmistrza itd. Przyszły nowe miotły i znowu będą potrzebne mieszkania, więc chyba musimy uderzyć do
    Strasburga i szlag z nimi, bo tylko kumoterstwo i korupcja. Pozdrawiam Wanda Pradzioch WSL

  4. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 01/12/2010 o godz. 15:43.

    Brawo Panowie
    Nie wiem kto jest autorem tej petycji, ale ważne, że może w końcu się ktoś nami zajmie. Nawet nie przypuszczałam, że będzie tyle ludzi, taka liczba przydałaby się na radzie, jeszcze raz brawo.
    Pozdrawiam Wanda Pradzioch

  5. Komentarz napisany przez Paweł dnia 25/12/2010 o godz. 12:17.

    Może, a nawet na pewno, jest to prawda ,co Pan pisze. Ale z całym szacunkiem, dla UE, stanowi to kolejny dowód na jej rozczłonkowanie, co, jak Pan widzi nie jest w interesie, całych grup jej obywateli.Można powiedzieć, nie wie lewica co robi prawica.Bo oprócz Komisji Europejskiej i Rady Europy, publikującej swoje dokumenty, do których, jak widzimy kraje stosują się lub nie, bo tak im wygodnie, jest jeszcze Parlament Europejski.I my, powiedzmy jako UE, wymagamy od państw narodowych,
    jednorodnej polityki, na zewnątrz Unii, a nawet tworzymy placówki dyplomatyczne UE, poza jej granicami ? Jak wypracować
    konsensus polityczny, gdy każde państwo narodowe, żongluje dokumentami, tych trzech (co najmniej )organizacji UE i to tylko, na razie, WEWNĄTRZ UE ????? Jak zwykły obywatel ma się w tym połapać ? I widzieć jakiś kierunek do którego zmierza UE, choćby politycznie? Przecież będą nas tym rozgrywać ( o ile już tego nie robią). Proszę o refleksje i konkretne działania, w kierunku zintegrowania wewnętrznego polityki, organizacji UE.Jestem tym naprawdę zdumiony.

    Z poważaniem

    Paweł
    jeden z autorów listu w sprawie przyjęcia przez Polskę Europejskiej Karty Społecznej

    —–Original Message—–
    From: COMM-REP-POLAND@ec.europa.eu [mailto:COMM-REP-POLAND@ec.europa.eu]
    Sent: Thursday, December 09, 2010 1:29 PM
    Cc: listy@sejm.gov.pl; senat@nw.senat.gov.pl; ku@nw.senat.gov.pl; andrzej.swiatkowski@ksiazeklegal.pl; e-contact-form@ombudsman.europa.eu
    Subject: RE: Żądamy pilnej ratyfikacji Europejskiej Zrewidowanej Karty Społecznej
    Importance: High

    Szanowni Państwo,

    Uprzejmie informujemy, że Europejska Karta Społeczna nie jest dokumentem Unii Europejskiej. Stanowi ona podstawowy dokument Rady Europy dotyczący praw społeczno-ekonomicznych Państw Członkowskich tej organizacji. Rada Europy nie jest instytucją bądź ciałem Unii Europejskiej, lecz niezależną od niej międzynarodową organizacją międzyrządową. Wobec powyższych pragnę poinformować, że Komisja Europejska nie będąc stroną sprawy, nie może zająć wobec niej stanowiska.

    Jednocześnie pragnę poinformować, że Komisja Europejska nie może wywierać presji na Państwa Członkowskie Unii Europejskiej w kwestiach związanych z ratyfikacją aktów prawa międzynarodowego stanowionych przez organizacje, do których państwa te należą, a które nie są ciałem bądź organem Unii Europejskiej.

    Z poważaniem

    Jacek Alicki

    Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

    ul. Jasna 14/16A

    00-041 Warszawa

    http://www.ec.europa.eu/polska

    TO JEST ODPOWIEDŹ NA WYSŁANIE PRZEZE MNIE PETYCJI, ORAZ MÓJ KOMENTARZ DO TEJ ODPOWIEDZI.WNIOSKI POZOSTAWIAM CZYTELNIKOM.

Dodaj swój komentarz


Top