English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Czy lokal socjalny może nie mieć łazienki?

Opublikowane 02/03/24 o godz.14:54 w kategorii Porady prawne.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Mieszkańcy często otrzymują wskazania do lokalu socjalnego, który nie jest wyposażony w łazienkę. Urzędnicy utrzymują, że jest to zgodne z prawem. W tym artykule sprawdzamy, czy tak rzeczywiście jest.

Ustawa o ochronie praw lokatorów z dnia 21 czerwca 2001 r. w swoim pierwotnym brzmieniu zawierała zapis określający standard lokalu socjalnego:

lokal socjalny — należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie

Pierwotny tekst Ustawy można przeczytać tu

Zapis o “obniżonym standardzie” stanowił furtkę do oferowania często tragicznych warunków mieszkaniowych, w tym lokali, które nie były wyposażone w łazienkę, a jedynie w ustęp na podwórku. Dokładne znaczenie “obniżonego standardu” nie zostało nigdy określone, ale w praktyce wyznaczały je najniższe możliwe standardy właściwe dla lokali tymczasowych.

Według przepisów Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. tymczasowe pomieszczenie powinno: “posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem”. Taki zapis nadal znajduje się w obecnym brzmieniu Art. 2 ust. 1 pkt 5a Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jednak definicja lokalu socjalnego, jako lokalu “o obniżonym standardzie” została uchylona Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. Oprócz niesławnego zapisu uchylono też normę 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę (10 m2 w przypadku gospodarstwa jednoosobowego).

Uzasadnieniem zmian było ujednolicenie zasobu mieszkaniowego Gminy i likwidacja osobnej kategorii lokali socjalnych i zastąpienie ich “najmem socjalnym” lokali znajdujących się w zasobie mieszkaniowym (zwanym potocznie “komunalnym”). Od tego czasu lokal socjalny nie mógł więc różnić się od lokalu komunalnego, a różnica była tylko w stawce czynszu i rodzaju umowy na czas określony. Tekst uzasadnienia można przeczytać tu.

Sam standard lokalu mieszkalnego (z którego wydziela się lokale do najmu “komunalnego” i najmu socjalnego) określa z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.:

§ 92. 1. Mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience […].

Nie jest już więc możliwe prawnie wskazywanie lokali socjalnych pozbawionych łazienki!

Jeśli więc Gmina będzie próbowała Wam przydzielić lokal socjalny, który nie jest wyposażony w łazienkę, będzie to stanowić złamanie Waszych praw!

Uwaga dodatkowa: Art. 22 Ustawy o ochronie praw lokatorów nadal umożliwia najem socjalny lokalu z obniżoną normą metrażową do 5 m2 na osobę i z obniżonym standardem. Nie może to jednak być w sprzeczności z pozostałymi normami i przepisami, które określają, że lokale mieszkalne znajdujące się w zasobie Gminy muszą być wyposażone w łazienkę.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez alina dnia 09/03/2024 o godz. 13:30.

    Według danych GUS, na koniec grudnia 2022 r., w Polsce zasoby mieszkaniowe obejmowały 15,6 mln mieszkań. Zakładając, że populacja Polski wynosi ok. 38 mln, to oznacza, że na mieszkania przypada średnio blisko 2,5 mieszkańca.
    To skandal, że proponuje się obywatelom RP mieszkanie w warunkach urągających ich godności.

Dodaj swój komentarz


Top