English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Apel o wakacje czynszowe – list otwarty KOPL do władz miasta

Opublikowane 15/03/20 o godz.14:38 w kategorii Inne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Do:
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski
Rada m.st. Warszawy
Biuro Polityki Lokalowej

Wszyscy jesteśmy świadomi faktu, jak wiele osób w Polsce nadal pracuje na tzw. umowach śmieciowych. Ich sytuacja jest obecnie bardzo ciężka. Wśród nich są osoby o niskich i bardzo niskich dochodach, które zostały w obecnych okolicznościach zmuszone do powstrzymania się od pracy, bez żadnej rekompensaty, na okres dwóch tygodni, który może się przedłużyć.

Ponieważ wiele z tych osób nie posiada żadnych oszczędności, bo i tak ledwo wiązały koniec z końcem, nawet 2-tygodniowy okres bez wynagrodzenia może spowodować, że w kwietniu nie będą miały możliwości dokonać opłat za czynsz. Komitet Obrony Praw Lokatorów obawia się, że najemcy w mieszkaniowym zasobie miasta stołecznego Warszawy popadną w zadłużenie, którego nie będą w stanie spłacić, przez co wzrośnie zagrożenie wypowiedzeniami umów najmu i w konsekwencji eksmisjami.

W związku z powyższym, apelujemy o wprowadzenie okresu wakacji czynszowych dla lokatorów, którzy utracili istotną część swojego miesięcznego dochodu z powodu zamknięcia miejsca pracy związanego z epidemią koronawirusa. Apelujemy do władz m. st. Warszawy o podjęcie odpowiednich kroków, aby pomóc tym najemcom, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

Warunki wakacji czynszowych mogłyby być następujące:

 1. Anulowanie opłat czynszowych (lub odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu, jeśli Gmina pobiera takie opłaty) za kwiecień 2020 r. na podstawie wniosku o zwolnienie z opłat.
 2. Prawo do starania się o zwolnienie z opłat za kwiecień 2020 r. przysługiwałoby:
  a. lokatorom pracującym na umowie zlecenie lub umowie o dzieło
  b. lokatorom, którzy nie mogą świadczyć pracy z powodu zamknięcia miejsca pracy z powodu decyzji pracodawcy podyktowanej epidemią koronawirusa
  c. lokatorom, którzy prowadzą działalność gospodarczą, spełniającym kryteria dochodowe, których dochody w marcu b.r. zmniejszyły się o co najmniej 25%
 3. Z powodu prawdopodobnego zamknięcia Wydziałów Obsługi Mieszkańców termin składania wniosków zostałby przedłużony do końca kwietnia 2020 r.

Mamy nadzieję, że władze Warszawy będą w stanie stanąć na wysokości zadania i wspomóc mieszkańców znajdujących się obecnie w naprawdę ciężkiej sytuacji materialnej i życiowej.

Komitet Obrony Praw Lokatorów

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Jugler dnia 22/03/2020 o godz. 20:17.

  Chciałbym się dowiedzieć jakiej ilości osób dotyczyły by “wakacje czynszowe” oraz o ile obniżyłby dopływy do budżetu miasta.

Dodaj swój komentarz


Top