English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Właściciel odcinający dostęp do mediów może być ścigany karnie

Opublikowane 08/02/12 o godz.21:37 w kategorii Porady prawne, Przydatne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Nieuczciwi właściciele kamienic, próbujący się pozbyć lokatorów przez odcinanie dostępu do wody, gazu i energii elektrycznej, łamią przepisy prawa.

W przypadku stwierdzenia podobnych naruszeń ze strony właściciela budynku, koniecznie należy napisać doniesienie do Prokuratury, powołując się na Prawo Budowlane.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, nakłada na właściciela budynku (Art. 61 ust. 1) obowiązek zaopatrzenia budynku w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa, oraz do usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów. (Art. 5 ust. 2)

Art. 91a tej samej Ustawy stwierdza, że kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pełen tekst Ustawy Prawo Budowlane.

Poniżej szablon doniesienia do Prokuratury na nielegalne działania właściciela:

Jak możesz pomóc?

6 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Katarzyna dnia 12/03/2012 o godz. 18:40.

  mnie sąsiadka odcieła odpływ kanalizacyjny dwa tyg temu i nikt ,ani policja ,ani zarządca wspólnoty (4 właścicieli)nie są wstanie wejśc do jej mieszkania w celu naprawienia uszkodzonej rury.(sąsiadka odmawia kategorycznie wpuszczenia kogokolwiek do swojego lokalu )może ktoś byl w podobnej sytuacji i poradzi mi co mam robić .

 2. Komentarz napisany przez DARIUSZ dnia 02/04/2012 o godz. 15:25.

  Dzien dobry mam do wszystkich wielka prozbe co mam robic zona dostalismy eksmisie czekamy na mieszkanie od gminy. Prywaciara wylaczyla nam wode co mamy teraz zrobic pomozcie

 3. Komentarz napisany przez MARIAN dnia 27/04/2012 o godz. 11:02.

  teraz atak ze strony pana Radosława Martyniaka spółka ARIS
  POZNANSKA 16 I INNE -NASTĄPIL NA BUDYNEK WILCZA 14 B .JAKO JEDYNY CZŁONEK WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ WSTRZYMAŁ REGULOWANIE
  RACHUNKÓW I ODCIETO NAM CENT.OGRZEWANIE ,WSPÓLNĄ ELELETRYCZNOŚĆ -CIEMNO NA SCHODZACH WINDA STOI-DOMOFON NIE DZIALA DOZORCY NIE PŁACĄ OD STYCZNIA.JAK W DWUDZIESTYM PIERWSZYM WIEKU SEJM MOŻe UCHWALAC WYRZUCANIE LOKATORÓW
  NA BRUK ZAMIAST LIKWIDOWAĆ KORUPCJĘ .ZASADA MIASTO SPRZEDAJE A POTEM ODKUPUJE PO SPEKALUCYJNEJ CENIE DO DOBRY INTERES .
  MARIAN

 4. Komentarz napisany przez Grzegorz dnia 23/08/2012 o godz. 16:20.

  Spotkałem się z procedura zawierania z lokatorami umowy ustnej dotyczącej wysokości czynszu , korzystniejszej niż ta na piśmie, z obietnicą uregulowania formalności później. Po upływie kilku lat właściciel wezwał lokatorów do zapłacenia powstałej zaległości z odsetkami. Czy ktoś z użytkowników forum zetknął się podobną praktyką?

 5. Komentarz napisany przez Henryk dnia 03/12/2012 o godz. 20:07.

  Cytat: teraz atak ze strony pana Radosława Martyniaka spółka ARIS
  POZNANSKA 16 I INNE -NASTĄPIL NA BUDYNEK WILCZA 14 B .JAKO JEDYNY CZŁONEK WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ WSTRZYMAŁ REGULOWANIE
  RACHUNKÓW I ODCIETO NAM CENT.OGRZEWANIE ,WSPÓLNĄ ELELETRYCZNOŚĆ -CIEMNO NA SCHODZACH WINDA STOI-DOMOFON NIE DZIALA DOZORCY NIE PŁACĄ OD STYCZNIA.JAK W DWUDZIESTYM PIERWSZYM WIEKU SEJM MOŻe UCHWALAC WYRZUCANIE LOKATORÓW
  NA BRUK ZAMIAST LIKWIDOWAĆ KORUPCJĘ .ZASADA MIASTO SPRZEDAJE A POTEM ODKUPUJE PO SPEKALUCYJNEJ CENIE DO DOBRY INTERES .
  MARIAN

  Odpowiedź: Przeczytaj art. 79 Kodeksu wykroczeń. Właściciel ma obowiązek zapewnić oświetlenie na klatce schodowej, strychu, piwnicy etc. w tzw. miejscach publicznych. Złóż w straży miejskiej zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez włąściciela z wnioskiem o przywróćenie stanu pierwotnego. Zostanie wszczęte postępowanie i właściciel przywróci oświetlenie. Jeżeli nie, to straż miejska zawiadomi prokuraturę.

  Kodeks wykroczeń CZĘŚĆ SZCZEGÓLNA
  Rozdział X Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia

  Art. 79. § 1. Kto wbrew swemu obowiązkowi zaniecha oświetlenia miejsc dostępnych dla publiczności,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

  § 2. Kto ze złośliwości lub swawoli oświetlenie takie gasi,podlega karze grzywny do 500 złotych.

  Pozdrawiam. W moim przypadku poskutkowało.

 6. Komentarz napisany przez jerzy dnia 07/12/2016 o godz. 17:49.

  spotkałem się z sytuacją ,że syn,który jako darowiznę otrzymał 2 kondygnacyjny budunek-żąda od matki zajmującej na parterze pokój 35m z prawem dożywotniego użytkowania pokrywania w 50% kosztów mediów,opału do kotła co ogrzewającego 3 poziomy /ok 250m/ oraz usług kominiarskich. Było to wymuszenie/szantaż/ gdyż przed podjęciem rozmów ,,negocjacji” zlecił zawieszenie dostawy energii elektrycznej,zapowiadając jeszcze odcięcie wody i gazu,jako karę za nieposłuszeństwo.W/g mojej wiedzy odcięcie en. elektr.nastąpiło na wniosek właściciela 26.11.2016.Kobieta jest emerytką 1000zł /mies.Dzięki komentarzom doradzę Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.Całe to wydarzenie ma miejsce w GDAńSKU na ul. ANIELINKI.

Dodaj swój komentarz


Top