English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Szczęśliwe zakończenie sprawy eksmisji na ul. Sempołowskiej

Opublikowane 29/01/13 o godz.00:43 w kategorii Historie lokatorów, Inne informacje, Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

p1017767Sprawa Ewy, lokatorki, która mieszkała przy ul. Sempołowskiej w Warszawie, ciągnie się od października 2011 r. Wtedy nastąpiła pierwsza próba eksmisji lokatorki na bruk. Wówczas, kilkadziesiąt osób zablokowało próbę eksmisji, siadając na klatce schodowej i nie wpuszczając urzędników Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Za pierwszym razem, policja odstąpiła od interwencji. Próba eksmisji była całkowicie nielegalna, gdyż nie miała podstaw w wyroku sądowym, a oparta była jedynie na decyzji Wojewody Mazowieckiego.

W sierpniu 2012 r. sprawy przybrały bardziej dramatyczny obrót. W poniedziałek 6 sierpnia, warszawska policja eksmitowała na bruk lokatorkę z ulicy Sempołowskiej. Kobieta została odwieziona karetką do szpitala. Eksmisji dokonano mimo, iż Komitet Obrony Lokatorów dostarczył władzom miasta dokumenty dotyczące sprawy, z których jasno wynikało, że kobieta spełnia wszystkie kryteria przyznania lokalu socjalnego i stara się o jego uzyskanie od pół roku.

areszt1-300x292Policja brutalnie biła osoby blokujące eksmisje (z wyjątkowym upodobaniem bijąc kobiety) i zatrzymała jedną osobę. Kiedy policja zaczęła wynosić działaczy lokatorskich siedzących na schodach przed blokiem reszta osób postanowiła zabarykadować się w mieszkaniu. Mimo, iż wedle przepisów na miejscu powinno się znajdować pogotowie ratunkowe policja usiłowała wyważać drzwi. Rozjuszonych policjantów nie uspokoił nawet fakt, że lokatorka straciła przytomność.

Lokatorka, która została eksmitowana z mieszkania przy ul. Sempołowskiej na początku sierpnia, w konsekwencji brutalnego rozbicia blokady eksmisji przez policję, doznała poważnego wypadku. Ponieważ w wyniku działań władz stała się bezdomna, szukała miejsca do noclegu w Rembertowie. Kilka dni po eksmisji, podczas przechodzenia przez jezdnię potrącił ją TIR, w wyniku czego amputowano jej stopę i część golenia. Przez wiele miesięcy, jej sytuacja była nadal bardzo trudna i groziła martwicą i innymi powikłaniami.

Za pośrednictwem portalu internetowego cia.media.pl postanowiono dokonać zbiórki funduszów na środki do życia, rehabilitację i protezę dla Ewy. Wielu lokatorów i osób wspierających z kraju i zagranicy (m.in. dzięki apelowi opublikowanemu w gazecie CNT, hiszpańskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników) przekazało tyle pieniędzy ile mogło, dzięki czemu udało się zebrać ponad 8 tys. zł. które zostały przekazane Ewie.

ewa-w-szpitalu-300x225W międzyczasie, Komitet Obrony Lokatorów nie ustawał w naciskach na administrację Wydziału Zasobów Lokalowych. Te starania w końcu przyniosły skutek. Z dniem 11 grudnia 2012 r., Komitet Obrony Lokatorów otrzymał informację, że Ewa otrzymała lokal socjalny spełniający wszelkie wymogi, położony w centrum miasta, przy ul. Wilczej, który zostanie wyremontowany na koszt administracji.

Komitet Obrony Lokatorów dziękuje wszystkim osobom, które od samego początku były zaangażowane w obronę Ewy, lokatorom, skłotersom i działaczom społecznym, a także tym urzędnikom, którzy zachowali się w tej sprawie przyzwoicie, niejako wbrew linii reprezentowanej przez swoje urzędy.

Jak możesz pomóc?

4 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 29/01/2013 o godz. 12:18.

  To cieszy, kiedy słyszy się tak pozytywne informację, jak widać chcieć to móc, pozdrawiam, Wanda.

 2. Komentarz napisany przez Barbara dnia 01/02/2013 o godz. 02:49.

  Moim zdaniem eksmisja na bruk Ewy to niepowodzenie wszystkich organizacji lokatorskich. Trudno mówić o jakimś szczególnie szczęśliwym zakończeniu sprawy, kiedy kobieta w wyniku bezdusznego postępowania liberalnych i pozbawionych empatii władz, straciła nogę. Lokal socjalny i raczej tania proteza nie mogą stanowić rekompensaty za wszelkie doznane przez Ewę krzywdy.

 3. Komentarz napisany przez babrowski dnia 23/03/2013 o godz. 16:51.

  To super że sprawa skończyła się pomyślnie.
  Na marginesie chciałbym się dowiedzieć czy informacje na temat eksmisji które mam z http://blog.e-prawnik.pl/nowe-zasady-dotyczace-eksmisji-lokatorow.html są aktualne?

 4. Komentarz napisany przez Kazik dnia 01/04/2013 o godz. 14:06.

  Ciekawe jak by ci policjanci zareagowali co wyrzucili Ewę,jak by burmistrz postanowił wyrzucić ich rodziców na bruk, i ich koledzy w mundurach by to wykonali.

Dodaj swój komentarz


Top