English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Protest przeciw marnotrawstwu pieniędzy publicznych

Opublikowane 16/12/09 o godz.22:56 w kategorii Fotografie i filmy, Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Dzisiaj, w ramach społecznych protestów na warszawskiej Pradze, odbył się protest mieszkańców na ulicy Czynszowej, gdzie politycy mieli odsłonić rzeźbę “Pana Gumy”, czyli rzeźbę alkoholika, którego mieszkał na tej ulicy i żebrał pod monopolem. Protestujących ogrzewały ogniska.

Kilkudziesięciu mieszkańców Pragi protestowało pod pomnikiem i krytykowało priorytety miasta. Lokalni politycy uciekli, a artysta stał gdzieś za rogiem. Nikt nie chciał odsłonić pomnika, więc mieszkańcy sami go odsłonili i zrobili sobie z nim zdjęcia. Przy ognisku był Hyde Park, gdzie mieszkańcy wypowiedzieli się o pomniku i o problemach dzielnicy.

Według Komitetu Obrony Lokatorów, priorytetem dla miasta jest szybka przekształcenie dzielnicy w miejsce przyjazne tylko dla bogatych i dlatego władze miasta i politycy inwestują w promocję dzielnicy dla artystów i klasy średniej, a w tym samym czasie, robią wszystko, aby utrudnić życie niezamożnych mieszkańców Pragi.

Biedni mieszkańcy muszą się wyprowadzić z dzielnicy, bądź będą eksmitowani. Jedyne co pozostanie po nich, to pomnik praskiego alkoholika, który będzie atrakcją turystyczną.

Większość lokalnych mieszkańców, w tym rodzina zmarłego alkoholika, nie chce tego pomnika i woli aby miasto wydawało środki publiczne na cele społeczne, które są potrzebne mieszkańcom. Ludzie uważają, że pomnik to zabawa dla artystów.

Komitet domaga się, aby ludzie mogli sami decydować o wydatkach pieniędzy publicznych. (Miasto będzie dużo wydawać na monitorowanie i ochronę pomnika, oraz na ubezpieczenie go. Artysta uważa, że pomnik wart jest co najmniej 100 tys. euro.) KOL także uważa, że takie projekty, w ramach planów gentryfikacyjnych miasta, są raczej marnotrawstwem pieniędzy, szczególnie kiedy miasto obcięło budżet na inne inwestycje w dzielnicy i nie będzie inwestować tyle, co obiecało w remonty kamienic oraz budowę nowych mieszkań.

praga00221stalowa00219stalowapraga00209stalowapraga00211stalowapraga00214
praga000211stalowa00213

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top