English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Protest lokatorów przeciw podpaleniom

Opublikowane 11/12/11 o godz.14:42 w kategorii Fotografie i filmy, Nasze działania, Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

007W sobotę, na warszawskiej Pradze miała miejsce demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów. Uczestniczyli w niej również członkowie Związku Syndykalistów Polski i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, oraz wiele osób wspierających. Obecny był też jeden radny dzielnicy. Demonstracja miała na celu nagłośnienie problemu podpaleń kamienic komunalnych w dzielnicy, oraz systematycznych naruszeń praw lokatorów, które nasilają się wraz z przyspieszeniem tempa nowych inwestycji. Około stu lokatorów zebrało się pod budynkiem na ul. Floriańskiej 8, który był jednym z pierwszych które spłonęły (jeszcze w latach 90’tych). Komunalni mieszkańcy budynku nigdy nie wrócili do kamienicy po usunięciu skutków pożaru, a miejsce lokali komunalnych zajęły luksusowe mieszkania na wykup. Lokatorzy komunalni dostali w zamian za to zagrzybione i zniszczone lokale socjalne na obrzeżach Warszawy.

Ten scenariusz powtarza się teraz na naszych oczach. Podpalenia przy ul. Jagiellońskiej 27, Targowej 63, Targowej 19 i 21, Kłopotowskiego 30, Sierakowskiego 4 i Zamoyskiego 25 zostały dokonane w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, kto mógł tego dokonać i w jakim celu: w piwnicach zamkniętych na kłódkę do których dostęp ma tylko właściciel, zostały pozostawione butle z gazem, zgromadzono materiały łatwopalne i podpalono. Nie stwierdzono śladów włamania. Wybuch butli gazowych – gdyby pożar nie został ugaszony – mógłby doprowadzić do zniszczenia całego budynku.

Lokatorzy przeszli ulicami Pragi pod kamienice w których miały miejsce pożary. Wypowiadali się mieszkańcy poszczególnych kamienic. Na demonstracji ogłoszono powstanie “Brygad Okrzejówek”, których celem będzie patrolowanie szczególnie zagrożonych ulic. Skandowano hasła: “Wojna Pragi nie spaliła, a PO to uczyniła”, oraz “Wszystkich nas nie spalicie, zostajemy w tej dzielnicy”.

Materiał nakręcony przez TVN Warszawa

0250342011-12-10-1232202011-12-10-125307

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Iwona dnia 25/10/2015 o godz. 11:30.

    Ponownie pożar z 10 na 11 pażdziernika 3.17 w nocy Zamoyskiego 25 kolejne podpalenie tym razem zostaliśmy bez dachu nad głową .Proponują abym z dwójką dzieci w tym trzymiesięcznym synem poszła na halę sportową.Godne pogardy.Mieszkanie doszczętnie zalane,cały dobytek życia na zmarnowany.Piszą głupoty co nam zapewnili ?Nic dwa tygodnie czekam z dziećmi na lokal i nic.Mają nas gdzieś jak tak można postępować z ludzmi.Tak się wszystkim interesują że w urzędach w poniedziałek dowiedzieli się ode mnie o pożarze.Biurokracja pożal się Boże.I tylko każą czekać ,ale gdzie pod most z dziećmi.Lokale stoją zamknięte nik się nie interesuje nic nie robią a dachu nad głową jak nie było tak nie ma.

Dodaj swój komentarz


Top