English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Gmina będzie dostarczać lokale zamienne do 2024 r.

Opublikowane 26/03/22 o godz.13:50 w kategorii Porady prawne.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

W dniu 24 marca Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przedłuża ona obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego spoczywający na Gminie w razie konieczności rozbiórki i remontu budynku do końca 2024 r.

Przepis ten znajduje zastosowanie wobec lokatorów budynków reprywatyzowanych, którzy mieli umowy najmu podpisane z Miastem. Warunkiem uzyskania prawa do lokalu zamiennego jest otrzymanie wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela na podstawie art. 11 ust. 2 pkt. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tym przepisem, właściciel może wypowiedzieć umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia jeśli budynek wymaga opróżnienia ze względów technicznych.

W poprzednim brzmieniu ustawy, obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego przez Gminę ustał z dniem 31 grudnia 2021 r. Powodowało to ryzyko, że prywatni właściciele kamienic reprywatyzowanych będą eksmitować lokatorów do niskiej jakości lokali zamiennych, które pozostaną poza wszelką regulacją. Nowelizacja pozostawia lokatorom reprywatyzowanym furtkę do powrotu do zasobów komunalnych – nawet jeśli nie spełniają absurdalnie niskich kryteriów metrażowych i dochodowych.

Nowelizacja powstała w wyniku naświetlenia problemu przez Komitet Obrony Praw Lokatorów i była inicjatywą ustawodawczą posła Pawła Lisieckiego. Ustawa została skierowana do Senatu.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Barbara dnia 30/03/2022 o godz. 14:58.

    Pustostan Znajduje sie we Wroclawiu przy ul Gen.S.Grota-Roweckiego 30 oraz Ul Chelmonskiego 24a we Wroclawiu. Urzad Miasta Wroclawia zaprzecza.

Dodaj swój komentarz


Top