English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Dramat Lokatorów z al. Waszyngtona 96

Opublikowane 13/08/17 o godz.22:43 w kategorii Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

spotkanieFirma Orange sprzedała lokatorów spekulantom, którzy chcą ich pozbawić dachu nad głową.

Chodzi o budynek przy al. Waszyngtona 96. W byłych mieszkaniach TPSA mieszkają przede wszystkim osoby starsze i emeryci. Ich dramat zaczął się, gdy zostali sprzedani razem ze swoimi mieszkaniami spekulantom, dla których liczy się jedynie krótkoterminowy zysk. Lokatorom grozi, że wpadną w pętlę zadłużenia i zostaną eksmitowani.

Kiedy firma Orange przejęła Telekomunikację Polską SA, doszło też do zakupu nieruchomości w całej Polsce. Teraz Orange stara się sprzedać te nieruchomości, nie bacząc na to, że są zamieszkałe przez lokatorów. Wielu z nich to osoby, którzy pracowały przez dziesięciolecia dla TPSA. Są wśród nich nawet Powstańcy. Starają się wyżyć z emerytur. Liczyli na czynsze regulowane, które kiedyś gwarantowały im mieszkania zakładowe.

Ta sytuacja najwyraźniej nie interesuje firmy Orange, która bez najmniejszego oporu sprzedała mieszkania razem z lokatorami. W pierwszym półroczu 2017 r. Orange sprzedało nieruchomości warte prawie 90 mln zł. Przy al. Waszyngtona sprzedano mieszkania pięciu różnym firmom typu „krzak”. Nowi właściciele od razu podnieśli czynsze. Stawki są różne – w większości w przedziale 40-50 zł za metr. Dla wielu lokatorów to oznacza, że czynsz może przekroczyć wysokość ich emerytur.

Nowi właściciele, zachowując się jak typowi czyściciele kamienic, zaczęli nachodzić lokatorów. Niektórzy żądają natychmiastowego opuszczenia lokali, niektórzy chcą zmienić zamki w drzwiach. Niektórzy z nich są nieuchwytni i nie mają biur. Jedna lokatorka poprosiła nowych właścicieli o fakturę i usłyszała, że nie prowadzą rachunkowości. Lokatorzy są także celowo wprowadzani w błąd przez nowych właścicieli, którzy albo kompletnie nie znają przepisów dotyczących lokatorów, albo próbują użyć podstępu, by się ich jak najszybciej pozbyć. Według zapewnień właścicieli, Gmina zapewni lokatorom nowe lokale w ekspresowym tempie, jeśli tylko zadłużą oni mieszkania.

Komitet Obrony Praw Lokatorów zamierza pomóc w powstrzymywaniu spekulantów, aby mieszkańcy zachowali dach nad głową i nie wpadli w spiralę zadłużenia. Potępiamy firmę Orange za to, że nie pomyślała o losie lokatorów, których sprzedali, spekulując na ludzkim nieszczęściu.

Potrzeba więcej mieszkań komunalnych z uregulowanymi, niskimi czynszami i gwarancją stabilnego, długoterminowego najmu. To jest niezbędne dla osób starszych, które ledwo wiążą koniec z końcem i chcą przeżyć swoje ostatnie lata w spokoju. Apelujemy do władz Miasta o zmianę priorytetów i budowę mieszkań odpowiadających potrzebom społecznym. A do władz Dzielnicy Praga-Południe apelujemy o nieutrudnianie lokatorom ubiegania się o nowe lokale.

Jak możesz pomóc?

5 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Witold dnia 19/08/2017 o godz. 08:17.

  powyższą wypowiedź sąsiadki mogę rozwinąć na swoim przykładzie.
  będąc pracownikiem TP S.A i już wówczas Orange S.A w 1995r dostałem przydział na mieszkanie, jako zakładowe, w tym budynku .po przemianach w strukturach TP S.A zaczęto sprzedawać mieszkania lokatorom na zasadach preferencyjnych tzn.od ceny rynkowej odliczano bonifikaty za lata pracy i lata zamieszkania .z wyliczeń wynikało że mogłem wykupić swoje mieszkanie za 5% wartości rynkowej .
  pierwszą propozycję (nie ofertę kupna w rozumieniu przepisów k.c.)otrzymałem w 2001r jak wielu lokatorów. operat szacunkowy wynosił ok.4500 zł.niestety nie wiadomo dlaczego kilku lokatorom udało się wykupić ,pozostałe zostały zablokowane.do 2012 otrzymałem jeszcze 3 propozycje (nie oferty) na które zgadzałem się ,niestety sytuacja zawsze powtarzała się , po sprzedaży kilku mieszkań pozostałe propozycje wykupu były bez wyjaśnień anulowane.
  całe chamstwo wyszło z firmy Orange w czerwcu tego roku kiedy mieszkania zostały po cichu bez jakiegokolwiek uprzedzenia sprzedane różnym firmom , z pominięciem prawa pierwokupu. co dziwniejsze,przedstawiciel Orange w akcie notarialnym zaświadczył że lokale nie są objęte prawem pierwokupu , chociaż umowę najmu podpisałem z TP S.A. i Orange.
  jak to jest że przepisy pozwalają na pozbawianie ludzi ich praw do godnego życia , co na to konstytucja RP?

 2. Komentarz napisany przez karolina dnia 08/05/2018 o godz. 17:26.

  szukam kontaktu od osób, które miały do czynienia z panem Marcinem Znajdkiem, który wymienia zamki w drzwiach pod nieobecność lokatora i odcina dopływ wody w mieszkaniu – jest to osoba, która zakupiła mieszkania nie tylko w W-wie, ale i w Kielcach

 3. Komentarz napisany przez pieprz i sól dnia 14/05/2018 o godz. 17:58.

  w Kielcach firma Drax, która kupiła mieszkania w W-wie na ul. Waszyngtona 96, zdejmuje liczniki ciepłej wody, aby pozbyć się lokatora – nie jest to zgodne z prawem

 4. Komentarz napisany przez anna dnia 02/12/2019 o godz. 16:22.

  A prawnik tej osoby poświadcza nieprawdę w dokumentach urzędowych poprzez poświadczanie za zgodność z oryginałem samych kopii sfabrykowanych dokumentów za zgodą właściciela – Prokuratura w Kielcach udaje, że tego nie widzi i usiłuje zmusić osobę skrajnie biedną do płacenia ok. 2000zł za opinię biegłego grafologa, bo nie powołali żadnego z urzędu – wystarczyło, aby właściciel mieszkania i prawnik oświadczyli, wbrew materiałowi dowodowemu, że to nieprawda – a nie wystąpiono nawet o oryginały dokumentów, aby je ze sobą porównać. Dołączyłam kopie z akt, które ewidentnie świadczą o popełnionych przestępstwach i dalej ignoruje się prawdę. A mamy do czynienia z przestępstwami z art. 270kk, 271kk, 273kk…w zw. z art. 286kk. Zaprzeczają prawdzie w żywe oczy.

 5. Komentarz napisany przez pomoc dnia 04/12/2019 o godz. 18:18.

  prawnik właściciela mieszkania potwierdza za zgodność z oryginałem same kopie – bez istnienia oryginałów dokumentów… Czy ktoś inny zaobserwował taką praktykę?

Dodaj swój komentarz


Top