English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Bezduszni biurokraci doprowadzili do tragedii lokatorki

Opublikowane 04/08/12 o godz.07:46 w kategorii Nasze działania, Wiadomości.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

ewa-w-szpitaluLokatorka eksmitowana na bruk doznała poważnego wypadku!

Aktualizacja, 25 sierpnia: Biurokraci ze Śródmieścia nadal wykręcają się od obowiązku zapewnienia mieszkania Ewie, twierdząc, że jakoby “nie ma możliwości zaopiniowania sprawy”, pomimo licznych pism od KOL i od samej Ewy, które w ostatnich tygodniach wpłynęły do Wydziału Spraw Lokalowych dzielnicy Śródmieście. W środę ma się odbyć kolejne posiedzenie Komisji Mieszkaniowej, jednak nie wiadomo, czy urzędnicy i tym razem nie zignorują sytuacji Ewy. Tymczasem, Ewa nadal musi przechodzić skomplikowane operacje w szpitalu, ze względu na martwicę, która wdała się w tkankę.

Lokatorka, która została eksmitowana z mieszkania przy ul. Sempołowskiej na początku sierpnia, w konsekwencji brutalnego rozbicia blokady eksmisji przez policję, doznała poważnego wypadku. Ponieważ w wyniku działań władz stała się bezdomna, szukała miejsca do noclegu w Rembertowie. W środę, podczas przechodzenia przez jezdnię potrącił ją TIR, w wyniku czego amputowano jej stopę i część golenia.

Sytuacja Ewy jest na tyle tragiczna, że można jej było zapobiec i nie doprowadzać jej do bezdomności. Wystarczyło trochę więcej wyobraźni ze strony urzędników, którzy dobrze wiedzieli że skazują lokatorkę na bezdomność. Jednak odmawiali jej mieszkania pod pozorem, że “nie jest bezdomna”, w wyniku czego została eksmitowana na bruk. Dalsze wydarzenia, były tylko konsekwencją stanu psychicznego wynikającego z przeżytego szoku.

Działacze lokatorscy przygotowują się obecnie do zbiórki funduszów na rehabilitację i protezę dla Ewy, oraz zamierzają dopilnować, by bezmyślni biurokraci tym razem już nie mogli wymigać się od obowiązku zapewnienia dachu nad głowie tej lokatorce.

areszt1Brutalna eksmisja – głupota i brak wyobraźni urzędników

W poniedziałek 6 sierpnia, warszawska policja eksmitowała na bruk lokatorkę z ulicy Sempołowskiej. Kobieta została odwieziona karetką do szpitala. Eksmisji dokonano mimo, iż Komitet Obrony Lokatorów dostarczył władzom miasta dokumenty dotyczące sprawy, z których jasno wynikało, że kobieta spełnia wszystkie kryteria przyznania lokalu socjalnego i stara się o jego uzyskanie od pół roku. Bezduszni biurokraci postanowili jednak skazać ją na bezdomność.

Policja brutalnie biła osoby blokujące eksmisje (z wyjątkowym upodobaniem bijąc kobiety) i zatrzymała jedną osobę. Kiedy policja zaczęła wynosić działaczy lokatorskich siedzących na schodach przed blok reszta osób postanowiła zabarykadować się w mieszkaniu. Mimo, iż wedle przepisów na miejscu powinno się znajdować pogotowie ratunkowe policja usiłowała wyważać drzwi. Rozjuszonych policjantów nie uspokoił nawet fakt, że lokatorka straciła przytomność.

W dniu wczorajszym, Wydział Zasobów Lokalowych dzielnicy Warszawa Śródmieście odmówił przyznania lokalu socjalnego kobiecie eksmitowanej w poniedziałek z lokalu na ul. Sempołowskiej. Argumentem przemawiającym za odmową był fakt, że nie jest ona jeszcze bezdomna. Wydział Zasobów Lokalowych doskonale jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że kobieta stanie się bezdomna w kilka dni później, w wyniku podjęcia tej decyzji.

W październiku ub.r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa planowała eksmisję na bruk samotnej starszej kobiety zamieszkującej przy ul. Sempołowskiej 3 m. 115. Zdaniem biurokratów wojskowej agencji, lokatorom zamieszkującym w budynkach należących do WAM nie przysługuje żadna ochrona i agencja wyrzuca ich w razie eksmisji wprost na bruk. Wojewoda Mazowiecki nie sprzeciwia się takim działaniom. Wtedy, dzięki działaniom Komitetu Obrony Lokatorów, skłotersów z Syreny i ruchu Oburzonych, udało się zablokować tą eksmisję.

W czasie pół roku od zablokowania eksmisji, lokatorka starała się o przydział lokalu socjalnego od Gminy, gdyż spełnia wszystkie wymagane kryteria przyznania lokalu socjalnego. Jednak Gmina Centrum z zasady nie chce przyznawać lokali socjalnych osobom eksmitowanym z lokali należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Odmawianie w tej sytuacji lokalu jest działaniem całkowicie nielegalnym.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Ewa dnia 26/09/2012 o godz. 12:24.

    A co jest legalne w stosunku do najemcow warszawskich? prosze o odpowiedz z podaniem przykladow – to bardzo wazne! Inne kraje po transformcji ustrojowej maja cywilizowane metody dzialania, ktorymi sa przede wszystkim przyzwoitosc i kultura – ta osobista – ktorej nie nalezy lekcewazyc podczas wybierania urzednikow panstwowych na stanowiska takiego kalibru jak kontakty miedzyludzkie!

Dodaj swój komentarz


Top