English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Czy lokal socjalny może nie mieć łazienki?

Opublikowane 02/03/24 o godz.14:54 w kategorii

Mieszkańcy często otrzymują wskazania do lokalu socjalnego, który nie jest wyposażony w łazienkę. Urzędnicy utrzymują, że jest to zgodne z prawem. W tym artykule sprawdzamy, czy tak rzeczywiście jest.

Ustawa o ochronie praw lokatorów z dnia 21 czerwca 2001 r. w swoim pierwotnym brzmieniu zawierała zapis określający standard lokalu socjalnego:

lokal socjalny — należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie

Pierwotny tekst Ustawy można przeczytać tu

Zapis o “obniżonym standardzie” stanowił furtkę do oferowania często tragicznych warunków mieszkaniowych, w tym lokali, które nie były wyposażone w łazienkę, a jedynie w ustęp na podwórku. Dokładne znaczenie “obniżonego standardu” nie zostało nigdy określone, ale w praktyce wyznaczały je najniższe możliwe standardy właściwe dla lokali tymczasowych.

Według przepisów Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. tymczasowe pomieszczenie powinno: “posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem”. Taki zapis nadal znajduje się w obecnym brzmieniu Art. 2 ust. 1 pkt 5a Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jednak definicja lokalu socjalnego, jako lokalu “o obniżonym standardzie” została uchylona Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. Oprócz niesławnego zapisu uchylono też normę 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę (10 m2 w przypadku gospodarstwa jednoosobowego).

Uzasadnieniem zmian było ujednolicenie zasobu mieszkaniowego Gminy i likwidacja osobnej kategorii lokali socjalnych i zastąpienie ich “najmem socjalnym” lokali znajdujących się w zasobie mieszkaniowym (zwanym potocznie “komunalnym”). Od tego czasu lokal socjalny nie mógł więc różnić się od lokalu komunalnego, a różnica była tylko w stawce czynszu i rodzaju umowy na czas określony. Tekst uzasadnienia można przeczytać tu.

Sam standard lokalu mieszkalnego (z którego wydziela się lokale do najmu “komunalnego” i najmu socjalnego) określa z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.:

§ 92. 1. Mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience […].

Nie jest już więc możliwe prawnie wskazywanie lokali socjalnych pozbawionych łazienki!

Jeśli więc Gmina będzie próbowała Wam przydzielić lokal socjalny, który nie jest wyposażony w łazienkę, będzie to stanowić złamanie Waszych praw!

Uwaga dodatkowa: Art. 22 Ustawy o ochronie praw lokatorów nadal umożliwia najem socjalny lokalu z obniżoną normą metrażową do 5 m2 na osobę i z obniżonym standardem. Nie może to jednak być w sprzeczności z pozostałymi normami i przepisami, które określają, że lokale mieszkalne znajdujące się w zasobie Gminy muszą być wyposażone w łazienkę.

1 komentarz na temat Czy lokal socjalny może nie mieć łazienki?


Top