Możliwe skutki Uchwały NSA o reprywatyzacji
W dniu 11 stycznia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę dotyczącą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6a. Ta uchwała ma doniosłe znaczenie i jest wiążąca dla wszystkich decyzji unieważniających reprywatyzację z powodu nękania lokatorów.
Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 6a w Warszawie, położona w dzielnicy Śródmieście, została przekazana osobom podającym się za spadkobierców w 2011 r., wraz z niemal 50 mieszkańcami. Niedługo potem, kamienica została sprzedana i zarząd nad nią objęła powiązana z Feniksem spółka Jowisz.
Na drastyczne podwyżki czynszów w zaniedbanej kamienicy nie trzeba było długo czekać. Komitet Obrony Praw Lokatorów już wtedy działał od kilku lat i tak poznałyśmy mieszkańców tej kamienicy. Rozpoczęłyśmy skarżenie podwyżek czynszów do sądów. W 2014 zaczęło się wykurzanie lokatorów przez uciążliwe remonty, wyburzanie ścian, wymontowywanie okien w środku zimy i zalewanie lokali. Nic dziwnego, że większość lokatorów wolała opuścić kamienicę. Do dziś utrzymały się tylko 3 lokale. Nękanie lokatorów zostało przez nas udokumentowane na licznych filmach w latach 2014-2018.
Możliwe skutki Uchwały NSA o reprywatyzacji – czytaj dalej …Skomentuj Możliwe skutki Uchwały NSA o reprywatyzacji
Lokatorski rok 2023
Rok 2023 nie przyniósł lokatorom zbyt wielu pozytywnych zmian. Narastający głód mieszkaniowy i błędna polityka państwa, nakierowana głównie na wspieranie deweloperów, skutkowały ciągłymi wzrostami cen mieszkań i wysokości czynszu. Rynek najmu coraz bardziej dziczał, a właściciele coraz bezczelniej łamali prawo lokatorskie, korzystając z najemnych bandytów, by dokonywać dzikich eksmisji.
Szumnie zapowiadany przez Ministerstwo Infrastruktury “Okrągły Stół Mieszkaniowy” okazał się fiaskiem. Rząd nie był zainteresowany rozwiązaniem zaostrzającego się konfliktu na linii lokatorzy-właściciele, ani poważnym potraktowaniem sprawy głodu mieszkaniowego. Program Mieszkanie Plus ostatecznie został uznany za klęskę.
Kryteria dochodowe uprawniające do najmu lokali mieszkalnych – skandalicznie niskie i wykluczające nawet osoby, które nie osiągają minimum socjalnego – zostały podwyższone. Jednym z postulatów Komitetu Obrony Praw Lokatorów było podniesienie kryteriów, tak aby dwie osoby zarabiające pensję minimalną mogły kwalifikować się do najmu. Ten postulat został w 2023 r. spełniony. Nadal jednak nie zlikwidowano kryterium metrażowego, oraz wielu innych przeszkód, o co zabiegaliśmy.
Katastrofalna polityka mieszkaniowa spowodowała, że wiele lokatorek wraz z rodzinami zajmowało pustostany, nie mając żadnego innego wyjścia. Tylko tak mogły ochronić swoje rodziny przed mrozem i siebie przed utratą praw rodzicielskich. Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami zamieniały się powoli w urzędy obsługujące pozwy o eksmisje. Sądy, w swoich wyrokach eksmisyjnych, potwierdzały często prawo lokatorek do lokalu socjalnego. Gdyby urzędy spełniały swoje obowiązki i przyznawały lokale na wniosek osób potrzebujących, można by uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów sądowych.
Wiele kamienic na warszawskiej Pradze-Północ nadal zmaga się z brakiem centralnego ogrzewania. W 2022 r. protestowaliśmy pod Urzędem Dzielnicy, domagając się, by kamienice zostały uwolnione od fikcyjnych “roszczeń reprywatyzacyjnych” i żeby podłączono w nich centralne ogrzewanie. 23 z tych kamienic zostało w 2023 r. oficjalnie uwolnionych od roszczeń. Mamy nadzieję, że prace nad przyłączeniem ich do centralnego ogrzewania będą postępować.
Remont kamienic, takich jak te na ul. Wileńskiej i Wrzesińskiej, zbyt często służył władzom Miasta do gentryfikowania Pragi-Północ i do wysiedlania wieloletnich mieszkańców, którzy całe życie spędzili w Dzielnicy. Osiedla deweloperskie wyrastały w każdej dostępnej przestrzeni, a wysiedlanym mieszkańcom nie oferowano możliwości powrotu. Matactwa urzędników służyły do ukrywania naruszeń praw lokatorów.
Komitet Obrony Praw Lokatorów będzie nadal domagać się wprowadzenia praktycznej ochrony lokatorów przed bandytami dokonującymi – często zupełnie bezkarnie – dzikich eksmisji. Kary za tego typu działania muszą być odpowiednio dotkliwe, tak by właścicielom nie opłacało się zatrudniać kryminalistów do “brudnej roboty”. Budownictwo komunalne musi nabrać większego rozmachu, a jego dostępność musi zostać zwiększona, gdyż jest to jedyny sposób, by ustabilizować ceny szalejące na rynku nieruchomości. Mamy nadzieję, że 2024 r. przyniesie nam poprawę w tym zakresie.
Mimo tak niesprzyjających warunków, Komitetowi Obrony Praw Lokatorów udało się w 2023 r. pomóc dziesiątkom rodzin uzyskać dach nad głową.