English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Stanowisko Komitetu w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów

Opublikowane 22/11/16 o godz.12:53 w kategorii Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

W dniu 8 listopada, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało do konsultacji społecznych projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Komitet Obrony Praw Lokatorów, z niektórymi wyjątkami, negatywnie opiniuje zmiany proponowane w projekcie nowelizacji Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów. Uważamy, że wiele z propozycji tutaj zawartych będzie mieć skutek inny, niż przewidywany i zamiast poprawić sytuację lokatorów, jedynie ją pogorszy. Obawiamy się, że skutkiem nowelizacji byłoby katastrofalne pogorszenie sytuacji biednych pracujących. Niektóre proponowanie w nowelizacji rozwiązania są niemal identycznie z propozycjami Platformy Obywatelskiej, które krytykowaliśmy kilka lat temu. Od tego czasu, kolejne ekipy ministerialne ignorują problemy powodowane przez błędną politykę mieszkaniową i proponują rozwiązania, które będą jedynie tworzyć nowe problemy. Rząd przewiduje drastyczne podniesienie czynszów, co uderzy w niezamożnych. Problemy z uiszczaniem czynszu, czy otrzymywaniem dodatku mieszkaniowego nie tylko nie zostaną rozwiązane, ale z pewnością nasilą się w razie wprowadzenia nowelizacji. Już teraz wiele rodzin nie jest w stanie płacić czynszu na obecnym poziomie.

Poniżej publikujemy tekst naszego stanowiska.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez alina dnia 23/11/2016 o godz. 12:01.

    Bardzo solidnie przygotowane stanowisko Komitetu.

    Proponowana nowelizacja ustawy to skandal. Prawdziwym celem projektowanej nowelizacji ustawy jest gnębienie obecnych najemców mieszkań komunalnych, żeby pozbyć się ich.
    Skandalicznie uszczuplono niegdyś duży zasób mieszkań komunalnych (dobro społeczne) poprzez bezmyślną wyprzedaż mieszkań za bezcen, a obecnie wszelkimi perfidnymi sposobami chce się pozbyć obecnych najemców, żeby skrócić listę obecnie oczekujących na mieszkania komunalne. Ohyda. Budowanie nowych mieszkań komunalnych stworzyłoby nowy rynek pracy. Autorom projektu brak logiki, wyobraźni i chęci załatwienia najważniejszych potrzeb społecznych. Nadal uprawiana jest tylko polityka “łatania dziur”, kosztem krzywdzonych obywateli.

Dodaj swój komentarz


Top