English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury nie przyniosły żadnych efektów

Opublikowane 20/05/11 o godz.13:14 w kategorii Nasze działania, Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

W środę 18 maja w Ministerstwie Infrastruktury na ul. Wspólnej miały miejsce rozmowy Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej z podsekretarzem stanu Piotrem Styczniem i innymi urzędnikami ministerstwa. Spotkanie było konsekwencją protestu przeciwko nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przedstawiciele strony lokatorskiej przedstawili swoją bardzo krytyczną opinię o tej nowelizacji, opartą na stanowisku KOL i stanowisku WSL.

Mówiono m.in. o braku realnego programu budownictwa komunalnego, powrocie eksmisji na bruk, oraz niesprawiedliwych i niemożliwych do wdrożenia przepisów, które obciążałyby lokatorów pełnymi kosztami remontów zrujnowanych kamienic, bez możliwości jakiejkolwiek kontroli nad administracją tych remontów. Również prawnicy współpracujący z organizacjami lokatorskimi uznali propozycję nowelizacji za bubel prawny.

Minister Styczeń poinformował działaczy lokatorskich, że organizacje lokatorów nie będą stroną konsultacji społecznych w procesie przygotowywania nowelizacji, ale oczywiście „rozmowy zawsze są ciekawe”. Poinformował też, że lokatorzy mogą korzystać ze swojego konstytucyjnego prawa do protestu. W odpowiedzi otrzymał zapewnienie, że wszystkie organizacje lokatorskie w kraju zjednoczą się, by dać odpór polityce, która zmierza do zepchnięcia tysięcy ludzi w kraju w przepaść bezdomności. Jednak w opinii urzędników państwowych, nowelizacja “idzie w dobrym kierunku” i przecież “nie można oczekiwać, że mieszkanie będzie prawem”. Urzędnicy bardzo się zdenerwowali, gdy zwrócono im uwagę, że konsultacje społeczne odbywają się jedynie z przedstawicielami lobby właścicieli nieruchomości.

Jak możesz pomóc?

3 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Edward dnia 20/05/2011 o godz. 17:38.

  Panom z ministerstwa coś się pokręciło chyba w główkach .
  Jeżeli odmawiają rozmów konsultacyjnych z czynnikiem społecznym reprezentującym obywateli których będą dotyczyły zmiany to wynika z tego że przepisy będą narzucone siłą . Doczekaliśmy się ładnej demokracji .
  To są kpiny i lekceważenie obywateli !!! Będę głosował
  na Palikota żadnych kaczorów nie ścierpię .

 2. Komentarz napisany przez Anna dnia 21/05/2011 o godz. 05:19.

  Bo oni za nic mają lokatorów,mamy płacić i cicho siedzieć na dupie.Wcale nie liczą się z ludźmi.Trzeba chyba naprawdę zrobić porządny rozpiździaj,żeby im w pięty weszło.

 3. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 23/05/2011 o godz. 10:52.

  A czego spodziewaliście się po Styczniu, z nim już były prowadzone rozmowy, które okazały się porażką, mam wrażenie, że to tylko kukła. Jeżeli nie zjednoczymy siły, to nic z tego nie będzie, będą nam pokazywać, że mamy gówno do powiedzenia. Na dzień dzisiejszy to oni są górą, cały czas powtarzam, że potrzebna nam Grecja, bo za chwilę podwyżki dadzą nam popalić, będzie więcej powodów do eksmisji, wyższy czynsz, który doprowadzi do bezdomności i dramatów. Pozdrawiam Wanda Pradzioch.

Dodaj swój komentarz


Top