English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Konferencja prasowa o Mieszkania2030

Opublikowane 05/12/17 o godz.23:42 w kategorii Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

20171205_123912W dniu dzisiejszym w klubie Państwomiasto na ul. Andersa 29 odbyła się konferencja prasowa dotycząca Polityki mieszkaniowej Mieszkania2030 oraz Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018-2022. W konferencji wzięli udział przedstawiciele warszawskich organizacji zajmujących się tematem mieszkaniowym.

Konferencja została zorganizowana w związku z procedowaniem projektów w Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Warszawy. Komitet Obrony Praw Lokatorów, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Warszawiak na Swoim, Miejski Eksperyment Mieszkaniowy, Stowawrzyszenie Marii Kazimiery, Stowarzyszenie Kobiet Niepełnosprawnych “One.pl” i Fundacja Zapewnić Przyszłość zaprezentowały krytykę założeń Programu, a w niej:

– O tym, jak Miasto planuje nadal zaniedbywać budowę mieszkań komunalnych i socjalnych – prowadząc do narastania kryzysu w tym sektorze i postępującego wykluczenia najbardziej potrzebujących;
– O zawyżonych kosztach utrzymania Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami;
– O braku wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem i polityce sprzyjającej zadłużaniu się lokatorów;
– O braku ochrony praw nabytych przez wieloletnich lokatorów kwaterunkowych i regulacji stanu prawnego w “czynszówkach”.

Władze Miasta niczego się nie nauczyły na aferze reprywatyzacyjnej i nadal lekceważą głos organizacji społecznych w debacie o sytuacji mieszkaniowej Warszawiaków.

Miasto odebrało bardzo gorzką lekcję ignorując głos organizacji lokatorskich, które wykryły aferę reprywatyzacyjną prawie 10 lat temu. Trzeba było dziesiątek tysięcy wypędzonych z prawnie zajmowanych mieszkań i dziesiątek milionów utraconych przez Miasto środków, by zajęto się tym problemem. Głos organizacji społecznych mógł nas wszystkich, Warszawiaków, uchronić przed byciem “mądrymi po szkodzie”.

Dlatego organizacje lokatorskie nie mogą milczeć, gdy wdrażana jest szkodliwa dla naszego miasta polityka mieszkaniowa.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez marta dnia 11/12/2017 o godz. 19:47.

    W projekcie (Program 4 Letni), który zostanie przegłosowany na Radzie M W 14.12.2017r. jest mały punkt, który
    stanowi, że przez 4 lata nie będzie możliwości wykupu przez lokatorów lokali komunalnych!!!! wyru-hali was urzędnicy, którzy sami mieszkają poza Warszawą.

Dodaj swój komentarz


Top