English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Jak się przejmuje budynki we Włochach i jak mieszkańcy kilku kamienic postanowili z tym walczyć

Opublikowane 09/10/12 o godz.10:37 w kategorii Nasze działania, Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Komitet Obrony Lokatorów zaprasza na spotkanie z mieszkańcami kamienicy przy ul. Potrzebnej 9, oraz mieszkańcami innych domów we Włochach, którym grozi nieprzejrzyste przekazanie w ręce osób podających się za właścicieli.

Podwórko posesji przy ul. Potrzebnej 9, Warszawa Włochy, piątek 12 października, godz. 12:00

Warszawska reprywatyzacja jest znana ze swojej nieprzejrzystości, niezbyt legalnego charakteru i drastycznych konsekwencji dla lokatorów. Jak się jednak okazuje, niespodziewane zmiany właściciela mogą mieć miejsce nawet w przypadku kamienic, które nigdy nie zostały znacjonalizowane.

Tak właśnie się stało w przypadku kamienicy przy ul. Potrzebnej 9 we Włochach. Mieszkańcy tej kamienicy dowiedzieli się z obwieszczenia Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami z dnia 28 września 2012 r., że administrowanie nieruchomością zostało przekazane prywatnym osobom i że wszelkie sprawy dotyczące najmu, eksploatacji i opłat czynszowych mają być uregulowane z tymi prywatnymi osobami. Jednak już w czerwcu b.r. mieszkania znajdujące się w kamienicy były wystawione na sprzedaż w serwisie otodom.pl

Mieszkańcy złożyli zapytanie do Biura Gospodarki Nieruchomościami przy pl. Starynkiewicza, by dowiedzieć się, czy kiedykolwiek do zamieszkiwanej przez nich kamienicy były wnoszone jakieś roszczenia. Naczelnik Wydziału Nieruchomości Skarbu Państwa odpowiedział, że teren na którym położona jest nieruchomość nigdy nie był objęty tzw. „Dekretem Bieruta”. Adres działki nie znajdował się też na wykazie nieruchomości z roszczeniami opublikowanym przez władze miasta.

Jednocześnie, z archiwalnych ksiąg wieczystych z 1931 r. wynika, że nieruchomość była własnością Władysława Puławskiego, ojca Andrzeja Puławskiego, który był jego jedynym spadkobiercą. W 1961 r. Andrzej Puławski zrzekł się nieruchomości na rzecz skarbu państwa. Budynek mieszkalny na terenie posesji był użytkowany na cele komunalne i zarządzany przez jednostki Gospodarki Komunalnej Dzielnicy Ochota, a następnie Gminy i Dzielnicy Włochy.

Co ciekawe, w Księdze Wieczystej nieruchomości, strony dotyczące Władysława Puławskiego zostały usunięte. Pojawiły się również osoby, które uznają się za właścicieli na niejasnych podstawach.

Komitet Obrony Lokatorów zaprasza przedstawicieli mediów na spotkanie z mieszkańcami kamienicy przy ul. Potrzebnej 9, w tym z panem Andrzejem Puławskim, oraz mieszkańcami innych domów we Włochach, którym grozi równie nieprzejrzyste przekazanie w ręce tych samych osób podających się za właścicieli.

Podwórko posesji przy ul. Potrzebnej 9, Warszawa Włochy, piątek 12 października, godz. 12:00

Jak możesz pomóc?

2 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Katrin dnia 10/10/2012 o godz. 01:37.

    Wydaje mi się że mieszkańcy w związku z uzyskanymi informacjami powinni złożyć skargę do Sądu o rozpatrzenie ponownie tej sprawy- księgi wieczyste prowadzą Sądy rejonowe trzeba dokładnie ustalić kto jest właścicielem nieruchomości poprosić aby Biuro nieruchomości było na tej sprawie w charakterze świadka Trzeba ustalić kto i kiedy złożył wpis o zmianie właściciela budynku jakich dokonano zmian jakie dokumenty mają potwierdzające że są właścicielami można też poprosić o sprawdzenie wiarygodności dokumentów ze względu ,że wzbudzają poważne wątpliwości i trzeba je podać szczegółowej analizie natomiast na czas toczącego się postępowania wystąpić do Sądu aby wpłaty za czynsz mogły być przekazywane na konto ZGN Włochy

  2. Komentarz napisany przez toleg dnia 07/11/2012 o godz. 11:13.

    Eh ręce opadają jak się czyta o działalności ZGN i innych dysponentów własności publicznej, ale pomimo tego lokatorzy powinni walczyć o swoje prawa. Nie jest to łatwe, wymaga wiele poświęcenia, ale są przypadki w całej Polsce, które potwierdzają że warto – kojarze chociażby sprawę w Bielsku-Białej. Podstawa to kompetentny, zaangażowanych prawnik.

Dodaj swój komentarz


Top