English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Ile osób jest pokrzywdzonych przez kryterium metrażowe?

Opublikowane 12/03/23 o godz.13:45 w kategorii Publicystyka.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Biuro Polityki Lokalowej udostępniło dane dotyczące liczby odmów przyznania lokali ze względu na kryteria dochodowe i metrażowe. Zbieranie tych danych było jednym z postulatów organizacji lokatorskich. Dane zaprezentowane przez Biuro dotyczą lat 2020 i 2021. Dane za 2022 r. nie są jeszcze dostępne. Jakie to są liczby?

Według danych BPL, w 2020 r. przekroczenie kryterium metrażowego spowodowało odrzucenie 303 wniosków o lokal we wszystkich dzielnicach. W 2021 r. było to już 588 odrzuconych wniosków.

Dane te można porównać z liczbą 1544 gospodarstw domowych pozytywnie zweryfikowanych do najmu lokalu komunalnego, które oczekiwały na przyznanie lokalu w 2020 r., oraz liczbą 1226 oczekujących gospodarstw w 2021 r. W przypadku najmu lokali socjalnych, w 2020 r. oczekiwało 2006 gospodarstw domowych, a w 2021 r. 1655 gospodarstw.

Największe zaległości w realizacji wniosków występowały w dzielnicach Praga-Północ, Praga-Południe i Ochota.

Kryterium metrażowe uprawniające do najmu lokalu wynosi obecnie w Warszawie 10m2 na pierwszą osobę, 14m2 na dwie osoby i 6m2 na każdą kolejną. Dodatkowe obostrzenia dotyczące długości trwania umowy najmu obowiązują w przypadku wynajmowania pokoi o takiej powierzchni. Bardzo trudno jest znaleźć lokale na tyle małe, żeby spełnić kryterium metrażowe. Co gorsza, bardzo często potrzebujące rodziny nie mogą już sobie pozwolić na najem lokali na rynku komercyjnym ze względu na znaczące podwyżki czynszów. Jednak otrzymują odmowy pomocy mieszkaniowej, nawet w przypadku przekroczenia kryterium metrażowego o kilkadziesiąt centymetrów!

Zarządy dzielnic są w zakresie kryterium metrażowego zupełnie bezlitosne, a kryteria przyznawania lokali zostały tak nakreślone przez Radę Warszawy, by odmawiać lokali jak największej liczbie potrzebujących Warszawiaków.

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top