English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Haniebne zarządzenie 1777/2008

Opublikowane 09/06/21 o godz.09:37 w kategorii Historie lokatorów, Publicystyka.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

W dniu 23 czerwca 2008 r. prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała brzemienne w skutkach zarządzenie nr. 1777/2008. Na mocy tego zarządzenia dzika reprywatyzacja warszawskich kamienic nabrała rozpędu.

Zarządzenie nie zakładało nawet, że należy poczekać na zakończenie postępowań sądowych, żeby stwierdzić czy osoby podające się za “prawowitych spadkobierców” są rzeczywistymi spadkobiercami i czy nie są czasem kuratorami osób zmarłych.

Przekazywanie budynków w administrację oznaczało faktyczne oddanie lokatorów na pastwę prywatnych osób, które często z prawdziwymi spadkobiercami nie miały nic wspólnego. Jednak umożliwienie im przez Miasto administrowania budynkiem, przekazanie osobistej dokumentacji lokatorów, umożliwienie im pobierania i nieograniczonego podwyższania czynszów, doprowadziło do faktów dokonanych, które trwale odcisnęły swoje piętno na życiu lokatorów.

W wyniku wybuchu afery reprywatyzacyjnej, Hanna Gronkiewicz-Waltz wycofała zarządzenie 1777/2008 zarządzeniem uchylającym z dnia 1 września 2016 r. Jednak skutki rozdawnictwa mienia komunalnego prywatnym właścicielom nie zostały cofnięte. Nadal pozostają oni administratorami przejętych w ten sposób budynków, choć nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej, a Miasto nie kwapi się, żeby odwrócić skutki swoich błędów.

Poniżej film z historią lokatorów z ul. Marymonckiej 49, którzy są właśnie w takiej sytuacji.

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top