English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Czy właściciel może odmówić rozwiązania umowy najmu?

Opublikowane 17/06/10 o godz.22:55 w kategorii Porady prawne, Przydatne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Ustawa o Ochronie praw lokatorów zawiera przepisy chroniące lokatorów przed niespodziewanym wypowiedzeniem umowy najmu przez właściciela lokalu lub kamienicy. Brak w niej jednak przepisów regulujących sytuację, w której to najemca chciałby szybciej wypowiedzieć umowę najmu, spotykając się ze sprzeciwem ze strony właściciela.

Wraz z trudnościami w znalezieniu najemców skłonnych płacić wysokie koszty najmu, niektórzy właściciele próbują zmusić lokatorów do jak najdłuższego płacenia czynszu, nawet jeśli lokatorzy chcieliby się już wyprowadzić. Lokatorzy mogli podpisać umowy, które nie zawierają terminu wypowiedzenia i są bezterminowe. Może im się wydawać, że w związku z tym nie mogą wypowiedzieć umowy bez zgody właściciela, lub muszą przystać na wyznaczony przez niego termin wypowiedzenia.

Jednak w przypadku umów najmu, w których nie zostały sformułowane warunki wypowiedzenia, obowiązują zapisy Kodeksu Cywilnego.

Art. 673 Kodeksu Cywilnego stanowi, iż: jeżeli umowa najmu jest podpisana na czas nieoznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem. Gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego. Gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem tylko w wypadkach określonych w umowie. Z czasem pogląd ten uległ pewnemu złagodzeniu i Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2006 r. (III CZP 92/2006) wywiódł, iż postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z “ważnych przyczyn” mieści się w hipotezie art. 673 § 3 kc.

Najem należy koniecznie wypowiedzieć na piśmie.

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top