English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Ciało Jolanty Brzeskiej zostało odnalezione

Opublikowane 07/03/11 o godz.22:49 w kategorii Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Spalone ciało 64-letniej Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w Lesie Kabackim. Dziś została zidentyfikowana. Jolanta Brzeska była bardzo aktywną działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Jej śmierci towarzyszą bardzo dziwne okoliczności. Jej koledzy i koleżanki ze stowarzyszeń lokatorskich nie mają wątpliwości: stała się ona ofiarą polityki mieszkaniowej miasta.

Dom, w którym mieszkała Jolanta dostał się w ręce Marka Mossakowskiego, bezwzględnego kamienicznika, który posiada kilkadziesiąt „odzyskanych” budynków w całej Warszawie i który znany jest z brutalnego traktowania lokatorów. Jak wielu innych lokatorów, którzy znaleźli się w kamienicach reprywatyzowanych, Jolanta nie była w stanie spłacać wywindowanych do niebotycznego poziomu czynszów. Toczyła z Mossakowskim boje w sądzie i była ostatnią lokatorką, której kamienicznik nie był w stanie usunąć.

Jola walczyła nie tylko w swojej sprawie, ale żeby zmienić politykę mieszkaniową Warszawy. Chciała ujawniać sprawy takie, jak jej własna – sprawy lokatorów, którzy dostali się w szpony prywatnych właścicieli kamienic. Jak wielu innym, miasto odmówiło przyznania jej lokalu komunalnego, mimo iż jej skromna emerytura nie wystarczała na najem lokalu na rynku komercyjnym.

Nie wiadomo jeszcze, czy jej śmierć była wynikiem aktu desperacji związanym z jej beznadziejnym zadłużeniem i czekającą ją eksmisją na bruk, czy też została zamordowana. Jednak na pewno była ofiarą bezwzględnego systemu, który stawia lokatorów w sytuacji bez wyjścia, nie oferując żadnej pomocy. Jolanta jest symbolem, gdyż jej los jest losem setek i tysięcy lokatorów, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji jak ona. To ludzie, których życie i zdrowie zniszczyła bezduszna polityka lokalowa miasta i którzy zostali pozbawieni nadziei.

W środę 9 marca, podczas spotkania z miejskimi urzędnikami na Warszawskim Spotkaniu Mieszkaniowym, działacze organizacji lokatorskich skonfrontują władze miasta z tym przypadkiem. Jolanta była obecna na wielu z tych spotkań i opowiadała o własnej, tragicznej sytuacji. Władze twierdziły, że znają sprawę. Jednak nie zrobiły nic, by jej pomóc.

Jola – nie zapomnimy i nie przebaczymy.

Jak możesz pomóc?

5 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

 1. Komentarz napisany przez Anna dnia 08/03/2011 o godz. 07:00.

  Cześć jej pamięci.

 2. Komentarz napisany przez Mirka dnia 08/03/2011 o godz. 10:06.

  _____♥$$$$$$$__§ _$$$$$$$♥
  ___♥$$$♥___♥$$__$$♥___♥$$$♥
  __♥$$$♥_______$$_______ ♥$$$♥
  _♥ $$$♥_________________♥$$$♥
  __♥$$$♥ ______________ ♥$$$♥
  ____♥$$$♥____________ ♥$$$♥
  ______♥$$$♥_________♥$$$♥
  _________♥$$$♥♥♥♥♥$$$♥
  ___________♥$$$_$$$♥
  _____________♥$$$♥
  ______________♥$♥
  ……………………)
  …………………..(,)
  ……….)………._’\!/’_
  ………(,)………(”””””)
  ……._’\!/’_..•°*”~?.•°*”~
  …….(”””””)
  .•°*”~?.•°*Podajcie światełko dalej żeby nie zgasło w naszych sercach 🙂

 3. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 08/03/2011 o godz. 10:47.

  TO PRAWDA, JOLA NIE ZAPOMNIMY, BO CIEBIE NIE DA SIĘ ZAPOMNIEĆ, BYŁAŚ, JESTEŚ I BĘDZIESZ NAM TOWARZYSZYĆ W TEJ NIERÓWNEJ WALCE, ALE KIEDYŚ NAD TWOIM GROBEM POWIEMY, ZWYCIĘSTWO!!!

 4. Komentarz napisany przez Piotr dnia 09/03/2011 o godz. 21:45.

  Byłem sąsiadem pani Jolanty Brzeskiej. Znałem Ją od dziecka, a właściwie Pani Jolanta znała mnie od dziecka. Zawsze pomocna, życzliwa, uśmiechnięta, pełna energii. Nie mogę się pogodzić z tym, że Jej już jej nie będzie. Zachowam Ją w pamięci na zawsze.
  Piotr Ożdżyński

 5. Komentarz napisany przez szczym dnia 15/03/2011 o godz. 19:37.

  Wiadomości w sprawie pani Jolanty Brzeskiej zostały zebrane na tej stronie: http://wiadomoscilokatorskie.razem.cc/node/15

Dodaj swój komentarz


Top