English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Akcja przeciw SP Invest na “Warsaw Days”

Opublikowane 23/03/14 o godz.23:50 w kategorii

1977443_456738884428093_297704518_nDziś na dniach promujących deweloperów nieruchomości, tzw. “Warsaw Days”, odbył się protest lokatorski przeciw SP Invest. Protest jest związany z rozbiórką budynku w którym mieli prawo jeszcze mieszkać lokatorzy przez firmę będącą częścią grupy kapitałowej SP Invest. W styczniu firma wyburzyła kamienicę, w której mieli jeszcze prawo mieszkać lokatorzy, przez co rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem została pozbawiona dachu nad głową. Pomimo wygranego wyroku sądowego o naruszenie posiadania, lokatorzy nie mogą wrócić do budynku, bo już go nie ma. Władze miasta nie rozpatrują wniosku o przyznanie lokalu komunalnego, gdyż “sprawy są w toku”. Rodzina pozostaje więc bezdomna.

Z tego powodu, działacze Kampanii Obrony Lokatorów postanowili pojawić się na wydarzeniu promocyjnym, gdzie wystawiały się różne firmy deweloperskie, również SP Invest, chwaląca się swoimi inwestycjami na ul. Czapelskiej, w sąsiedztwie zburzonej kamienicy. Działacze KOL i ZSP weszli niepostrzeżenie na teren, na którym odbywały się Warsaw Days, rozwinęli transparent “Dość chciwości miasta i deweloperów! Chcemy dostępnych mieszkań komunalnych!”, oraz zaczęli przemawiać przez megafon na temat naruszenia prawa przez spółkę SP Invest. Najpierw hostessy próbowały wyrwać megafon, a następnie ochroniarze wyprowadzili przemawiającego z terenu imprezy. W tym czasie pozostali działacze spokojnie rozdawali dalej ulotki o SP Invest.

10150766_456741427761172_641621001_nwarsawdays-po

Skomentuj Akcja przeciw SP Invest na "Warsaw Days"


“Warsaw Days” – promocja deweloperów w mieście nędzy mieszkaniowej

Opublikowane 20/03/14 o godz.23:57 w kategorii

targowa21net4xhW piątek rozpoczynają się „Warsaw Days” spotkania promujące deweloperów nieruchomości z udziałem polityków odpowiedzialnych za katastrofalną sytuację mieszkaniową w Warszawie.

W centrum uwagi „Warsaw Days” są deweloperzy nieruchomości. Dziesiątki firm buduje apartamentowce w całym mieście, ale coraz mniej ludzi może sobie pozwolić na kupno nowo wybudowanych mieszkań. Powierzchnia mieszkalna kosztuje zbyt drogo, a mieszkańcy Warszawy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. W efekcie mieszkania pozostają puste, a w tym samym czasie cierpimy na niedostatek mieszkań.

Jednocześnie zapotrzebowanie na dostępne mieszkalnictwo jest ogromne, ale pozostaje w większości niezaspokojone. To co jest dostępne na rynku leży w zasięgu bardzo ograniczonej liczby ludzi, a ceny są porównywalne lub wyższe niż w wielu europejskich miastach. To oznacza, że przeciętna osoba w Polsce musi pracować o wiele dłużej, by zakupić metr kwadratowy, niż mieszkańcy innych krajów. Dlatego w większości musimy gnieździć się w małych metrażach.

Dostępność mieszkań komunalnych została znacznie ograniczona przez prywatyzację i przez niedopuszczalne zaniedbania. Wiele budynków pozostaje od dziesięcioleci nieremontowanych i nie nadaje się już praktycznie do zamieszkania. W efekcie miasto straciło tysiące mieszkań komunalnych. Władze obiecują, że wybudują więcej, ale realizują to na tak małą skalę, że nie kompensuje to nawet strat powierzchni mieszkalnej, nie mówiąc już o zaspokojeniu czekających w kolejce na mieszkania.

Zamiast propagandowych wydarzeń takich jak „Warsaw Days”, zamiast próby przedstawiania tragicznej sytuacji mieszkaniowej jako rozkwitu miasta, chcemy by budowano więcej dostępnych mieszkań komunalnych.

Chcemy też podkreślić, że bardzo często dochodzi w Warszawie i innych miastach do naruszenia podstawowych praw lokatorów, zarówno w domach prywatnych jak i komunalnych. Lokatorzy są przekazywani nowym właścicielom niczym meble. W wyniku reprywatyzacji, lokatorzy padają ofiarą wielu rodzajów prześladowań, takich jak odcinanie mediów, przy kompletnej bierności władz.

Jedna z firm należących do grupy kapitałowej SP Invest, jednego z wystawców na Warsaw Days, w nielegalny sposób doprowadziła do eksmisji rodziny i zburzyła budynek zanim zapadł wyrok eksmisyjny. Sąd postanowił, że eksmisja była nielegalna i że rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem ma prawo w nim mieszkać. Ale budynku już nie ma. Pomimo tych karygodnych działań, deweloper dalej kontynuuje swoją działalność, gdyż zdaje sobie sprawę, że miasto nie przyjdzie lokatorom z pomocą.

Miasto jest dla mieszkańców, a nie dla deweloperów, spekulantów i biurokratów. Nie będziemy po cichu tolerować katastrofy mieszkalnej, którą władze sprowadziły na tysiące rodzin. Dość tego!

Jeśli masz problemy z właścicielami kamienic, ze spekulantami, prywaciarzami i deweloperami – przekaż nam swoją historię i działaj z nami na rzecz praw lokatorów!

Skontaktuj się z nami!

Skomentuj "Warsaw Days" - promocja deweloperów w mieście nędzy mieszkaniowej


Top