English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Stop podwyżkom! Protest w piątek, 1 lipca

Opublikowane 27/06/11 o godz.22:21 w kategorii

Sprzeciwiamy się podwyżkom przyjętym przez Radę Warszawy:

  • Bilety komunikacji miejskiej (70%)
  • Opłata za żłobki (ok. 600%)
  • Woda i ścieki (30%)
  • Ewentualne podwyżki cen i strata dochodów dla miasta związane z prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC)

Przyjdź na protest: w piątek 1 lipca o godz. 18:00 przed wejściem do Metro Centrum.

Wyślij protest korzystając ze strony: http://podwyzki.zsp.net.pl

Podczas gdy wszystko drożeje, pensje większości pracowników pozostają na takim samym poziomie. Wielu z nas nie stać na czynsz, na leki i na inne potrzeby, nie mówiąc o luksusach. Jeśli tak dalej pójdzie, nie będzie nas stać na zapewnienie edukacji dla naszych dzieci, ani na opiekę zdrowotną, a spokojne życie na emeryturze będzie tylko marzeniem.

Nie możemy dalej pozostać bierni i akceptować polityki, która działa w interesie wąskich elit, kosztem większości społeczeństwa! Musimy działać!

Nie jest prawdą, że musimy płacić więcej za wszystko, że nie ma żadnych alternatyw. Decyzja o przerzuceniu dodatkowych kosztów na nas jest związana z pewną mentalnością i ideologią rządzących. Jeśli płacimy podatki, to powinny one być przeznaczone na dobro wszystkich, aby zabezpieczyć nasze podstawowe potrzeby jako członków społeczeństwa. Uzyskane w ten sposób fundusze nie powinny służyć finansowaniu przerośniętej administracji państwowej i samorządowej, oraz bogaceniu się firm, korzystających z pieniędzy niegospodarnie wydawanych przez urzędników.

Aby rozwiązać ten problem, należy przezwyciężyć bierność społeczeństwa i razem organizować się przeciw nadużyciom władzy!

Musimy spróbować zmienić decyzję Rady o podwyżkach na wszystkie możliwe sposoby. Jest już inicjatywa by przeprowadzić referendum, którą należy poprzeć. Jeśli dojdzie do referendum należy głosować przeciw tym podwyżkom. Warto także pokazać swój sprzeciw publicznie – np. rozwiesić transparent przeciw podwyżkom, lub wydrukować i rozdać ulotki, czy przyjść na demonstrację.

Organizujemy pikietę przeciw drożyźnie w dniu 1 lipca pod Metro Centrum. Będzie to dzień przejęcia prezydentury Rady UE przez Polskę.

Z tej okazji władze miasta wydają mnóstwo pieniędzy na efekciarskie imprezy publiczne, których celem jest odwrócenie uwagi mieszkańców od prawdziwego oblicza polityki władz. W ten sposób ludziom dostarcza się igrzysk zamiast chleba i pewnej przyszłości.

Jedną z form protestu przeciwko podwyżkom będzie odmowa płacenia wyższych cen. Jesteśmy za rozwojem komunikacji miejskiej, ale uważamy, że planowane podwyżki zniechęcą wielu do korzystania z komunikacji publicznej, która stanie się po prostu niedostępna dla najbiedniejszych warszawiaków.

Aby wysłać protest do Prezydenta m.st. Warszawy i do Rady Warszawy, lub dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: http://podwyzki.zsp.net.pl

Przyjdź na protest: w piątek 1 lipca o godz. 18:00 pod stacją Metro Centrum.

1 komentarz na temat Stop podwyżkom! Protest w piątek, 1 lipca


Szablon odwołania od wyroku eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego

Opublikowane 21/06/11 o godz.14:38 w kategorii

Podczas sprawy sądowej o eksmisję lokatorów z lokalu komunalnego, Sąd Cywilny może wydać nakaz opróżnienia, opuszczenia i wydania Miastu st. Warszawa dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego. Ważnym aspektem takiego wyroku jest przyznanie (lub nie) prawa do lokalu socjalnego eksmitowanym lokatorom. Odmowa przyznania lokalu socjalnego może w tej sytuacji równać się tzw. “eksmisji na bruk”. Sytuację pogarsza fakt, że Miasto Stołeczne Warszawa często występuje na takich sprawach jako interwenient uboczny, nakłaniając Sąd do odmowy przyznania lokalu socjalnego.

Jednak według Ustawy o ochronie praw lokatorów, Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego, lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, oraz osoby posiadającej status bezrobotnego.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Orzeczenie o uprawnieniu do lokalu socjalnego ma jeszcze tę zaletę, że z reguły opóźnia eksmisję do czasu przyznania przez Gminę lokalu socjalnego (jeśli tak postanowi Sąd). Ponieważ Gmina niechętnie przyznaje lokale socjalne, może to znacznie wydłużyć czas w którym lokatorzy będą mogli nadal mieszkać w dotychczasowym lokalu.

Komitet Obrony Lokatorów coraz częściej dowiaduje się jednak o wyrokach sądów pierwszej instancji, które odmawiają prawa do lokalu socjalnego osobom uprawnionym. Gdy zaistnieje taka sytuacja, należy odwołać się od takiego wyroku do Sądu Okręgowego, korzystając z szablonu, który publikujemy poniżej.

5 Komentarzy na temat Szablon odwołania od wyroku eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego


Rząd już w czerwcu chce przeforsować likwidację praw lokatorów

Opublikowane 07/06/11 o godz.10:24 w kategorii

Komitet Stały rady Ministrów już w najbliższy czwartek ma się zająć forsowaniem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Według rządowej nowomowy, ma chodzić o “walkę z nieuczciwymi lokatorami” i “przyznanie pomocy najbiedniejszym”, “zracjonalizowanie wydatków”. Zdaniem organizacji lokatorskich, proponowane przez rząd zmiany prawne nie tylko nie rozwiążą problemów mieszkaniowych trapiących lokatorów, ale przyczynią się do znacznego pogorszenia i tak już tragicznego położenia ludzi ubogich.

Rząd chce “urynkowić” czynsze komunalne. Gminy będą mogły ustalać albo stawkę dla całej dzielnicy, albo dla konkretnego budynku. To znaczy, że lokatorzy komunalni w bardziej atrakcyjnych dzielnicach mogą spodziewać się nowych podwyżek czynszów. Czynsz ma też pokrywać koszt utrzymania budynku, co może zależeć od stanu budynku czy decyzji administratorów o wydatkach. Jednak poprzednie podwyżki czynszów – choć też uzasadniane koniecznością finansowania remontów – jedynie w znikomej części zostały przeznaczone na remonty starych kamienic komunalnych.

Projekt daje także gminom prawo zawierania umów najmu lokali komunalnych na czas oznaczony (np. do 5 lat). Lokator, który będzie chciał przedłużyć umowę, przejdzie ponowną weryfikację dochodów. Rząd twierdzi, że w ten sposób “zamożni” stracą prawo do lokalu komunalnego. Problem polega na tym, że stosowane kryterium dochodowe określa jako “zamożną” osobę, która zarabia 1500 zł. Urynkowienia kryterium dochodowego rząd jednak nie proponuje. Innym pomysłem rządu jest wygaśnięcie umowy najmu po śmierci głównego najemca lokalu.

Projekt nowelizacji zakłada zniesienie art. 14 Ustawy o ochronie praw lokatorów, który stanowi, że sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec pewnych kategorii
najemców (m.in. kobiet w ciąży, bezrobotnych, małoletnich). W kontekście innych zmian w orzecznictwie, oznaczać to będzie możliwość eksmisji na bruk.

Tzw. “eksperci” przekonują, że mieszkania komunalne w ogóle nie są potrzebne. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, cytowany przez “Gazetę Prawną” stwierdził: “Bardziej opłacałoby się im pozbyć wszystkich mieszkań”. W tym samym artykule pada stwierdzenie, że “komunalne zgliszcza pod ręką prywatnych właścicieli odzyskałyby dawny blask” – w rzeczywistości, kamienice komunalne przekazane prywatnym właścicielom są celowo doprowadzane do ruiny, a na ich miejscu budowane są biurowce. Lokatorzy komunalni są eksmitowani, gdyż nie stać ich na czynsz na nieuregulowanym dzikim ryku rodem z XIX wieku. Kolejnym kłamliwym stwierdzeniem “ekspertów” jest zdanie: “w większości zachodnich krajów pojęcie mieszkania komunalnego praktycznie nie istnieje”. To też nie jest prawdziwe, gdyż w większości krajów Europy Zachodniej, kryteria dochodowe umożliwiające otrzymanie lokalu komunalnego dają praktycznie wszystkim obywatelom możliwość starania się o lokal komunalny.

1 komentarz na temat Rząd już w czerwcu chce przeforsować likwidację praw lokatorów


Niepełnosprawni nie mogą liczyć na pomoc władz

Opublikowane 05/06/11 o godz.23:00 w kategorii

Komitet Obrony Lokatorów odwiedził niepełnosprawną mieszkankę lokalu socjalnego przy ul. Inżynierskiej 5. Choć lokatorka z trudem porusza się o kulach, jest zmuszona kilka razy dziennie pokonywać wąskie schody, by dostać się do swojego mieszkania. Gdy starała się o pomoc u wiceburmistrz Pragi-Północ Katarzyny Łęgiewicz, zamiast pomocy usłyszała natrętne pytania o życie osobiste.

Poniżej, przedstawiamy film Komitetu pokazujący sytuację niepełnosprawnej lokatorki.

2 Komentarzy na temat Niepełnosprawni nie mogą liczyć na pomoc władz


Wstrzymana eksmisja na ul. Brzeskiej

Opublikowane 03/06/11 o godz.15:43 w kategorii

W dniu 31 maja na dyżur Komitetu Obrony Lokatorów przyszła kobieta, której wraz synem wyznaczono eksmisję za zadłużenie z lokalu znajdującego się na Pradze-Północ na ul. Brzeskiej. Eksmisja do lokalu socjalnego na ul. Zamoyskiego miała nastąpić w dniu 1 czerwca. Analiza dokumentów pokazała jednak, że lokal socjalny nie był dostatecznie przygotowany. Wbrew przepisom, nie wykonano w nim remontu. Lokatorka szukała pomocy u radnych dzielnicy, jednak została wprowadzana w błąd przez jedną z radnych.

W związku z tym, przedstawiciel KOL stawił się na czas planowanej eksmisji, by do niej nie dopuścić. Rozmowy dotyczące tego tematu trwały od godz. 8.00 do 11.15. Dzięki interwencji KOL-u u Burmistrza Dzielnicy i Dyrektora ZGN-u, eksmisja 15 minut przed jej wykonaniem została wstrzymana.

Komitet Obrony Lokatorów pragnie podziękować panu Piotrowi Zalewskiemu – Burmistrzowi Dzielnicy Praga Północ i pani Bożenie Salich -Dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga Północ za pozytywne odniesienie się do prośby Komitetu Obrony Lokatorów i wstrzymanie eksmisji.

Choć w tym przypadku udało się zapobiec eksmisji, Komitet Obrony Lokatorów zachęca lokatorów zagrożonych eksmisją, by nie czekali do ostatniej chwili – bo nie zawsze pomoc jest wtedy możliwa.

Zdecydowaliśmy się opisać te sprawę dlatego ze jest to dobra lekcja dla tych którzy czekają do ostatniej chwili. Komitet Obrony Lokatorów wszystkiego nie załatwi i wszystkich nie ochroni.
Prosimy lokatorów z zadłużeniem, aby zgłaszali się do odpowiednich urzędów celem podpisania umów o spłacie tego zadłużenia, lub na dyżury do KOL-u.

NIE CZEKAJCIE DO OSTATNIEJ CHWILI !!!

1 komentarz na temat Wstrzymana eksmisja na ul. Brzeskiej


Nasza demokracja, to brak demokracji!!!!

Opublikowane 02/06/11 o godz.19:37 w kategorii

Dlaczego brak demokracji, bo mówi się, że jesteśmy państwem demokratycznym, ale tam, gdzie jest potrzebna demokracja, okazuje się, że jej nie ma. Jesteśmy traktowani jak za czasów komuny, bo wolność słowa to fikcja, przyjaciel-też fikcja, najpierw ZSRR, a teraz również wybrano nam przyjaciela, to USA.

W dniach 27 i 28 maja w Warszawie odbyły się „DNI GNIEWU” spowodowane podwyżkami prądu, biletów na komunikacje miejską, wody i ścieków, czynszu komunalnego, organizowanych przez organizacje lokatorskie. W pierwszym dniu manifestacji, która odbyła się na Krakowskim Przedmieściu, mimo trudności spowodowanych wizytą prezydenta Obamy, spotkanie mieszkańców przebiegło spokojnie.

Do spokojnej demonstracji nie można zaliczyć 28 maja, tego dnia spotkanie odbyło się na Nowym Świecie, mimo pozwolenia z Ratusza, nie pozwolono zebranym przejść wcześniej zaplanowaną trasą. Około 200 osób zostało okrążonych kilkoma kordonami policji, z tarczami, w kamizelkach kuloodpornych, w hełmach i gazem łzawiącym, w pełnej gotowości na „terrorystów”. Przez policyjny mur nie wolno było nikomu wejść ani wyjść, około godz. 16 00 pojedyncze osoby mogły opuścić demonstrację po uprzednim spisaniu personali.

Manifestacja była zaplanowana do godz. 17 00, osoby, które nie wyraziły zgody na spisanie pozostały do końca myśląc, że policja zrezygnuje. Niestety po 17 zażądali okazania dowodów, kto się nie zgodził siłą został zaciągnięty do radiowozu i odwieziony na komendę przy ul. Wilczej. Bulwersuje fakt, że nie było powodów do takiego zachowania policji, bo manifestacja przebiegała bardzo spokojnie. Można zrozumieć ostrożność policji w chwili, kiedy manifestujący robią zadymę, ale jeżeli wszystko przebiega pokojowo, dlaczego traktuje się zebranych jak bandziorów ze stadionu, tego nie rozumiem.

Patrząc na poczynania policji, przypomniały mi się czasy, kiedy ZOMO i policja z Goleniowa,w podobny sposób traktowała zebranych, oni też mieli podobne metody.

Zastanawiam się czy to jest DEMOKRACJA czy KOMUNA, bo jako osoba w kwiecie wieku, uważam, że to drugie, z czym trudno się pogodzić, jeżeli uważamy się za państwo demokratyczne, na takie traktowanie mojej zgody nie ma.

Pozdrawiam,
Wanda Pradzioch

Skomentuj Nasza demokracja, to brak demokracji!!!!


Top