Wniosek do Komisji Rewizyjnej
O UCHYLENIE I ZMIANĘ UCHWAŁY Nr XLI/1272/2008 Rady m. st. Warszawy z dnia 02.10.2008r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem na lata 2008-2012.
Skomentuj Wniosek do Komisji Rewizyjnej
Chce pozbyć się lokatorów
http://www.tvnwarszawa.pl/2,2251627,1,1,0,0,wideo.html
Skomentuj Chce pozbyć się lokatorów
Stenogram posiedzenia Rady Warszawy z dnia 09.07.2009
Przedstawiamy fragment stenogramu posiedzenia Rady Warszawy, który dotyczył projektu Uchwały w sprawie wynajmowania lokali komunalnych wchodzących w skład zasobu komunalnego m. st. Warszawy, oraz projektu uchwały w sprawie zasad podnajmowania lokali nie wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m. st. Warszawy.
1 komentarz na temat Stenogram posiedzenia Rady Warszawy z dnia 09.07.2009
Próba eksmisji lokatorek przy ul. Marcinkowskiego na Pradze
Dziś po południu miała miejsce interwencja Komitetu Obrony Lokatorów podczas próby eksmisji lokatorek z kamienicy przy ul. Marcinkowskiego 2 na warszawskiej Pradze. W budynku, w którym od miesięcy nie ma bieżącej wody i który celowo był w zimie pozbawiony ogrzewania, mieszkają w tej chwili jedynie 3 osoby.
Około godziny 16:00 pracownicy Straży Pożarnej, która administruje budynkiem, starali się uniemożliwić mieszkańcom dostęp do lokali. Dopiero po interwencji Komitetu Obrony Lokatorów, pracownicy Straży otworzyli bramę i wpuścili mieszkanki do lokali. Oprócz odcinania wody i ogrzewania, urzędnicy Straży Pożarnej wysyłają pisma grożące dotkliwymi karami pieniężnymi w razie braku zgody na opuszczenie lokali.
Zamiast ponad 70 metrowych mieszkań do których lokatorki posiadają tytuł prawny, zaoferowano jednej osobie 7 metrowy lokal gospodarczy w Starej Miłosnej, a drugiej lokatorce, wraz z niepełnosprawnym bratem, lokal bez łazienki i kuchni. Proponowane lokale mają status “lokali tymczasowych”, a zgoda na przeprowadzkę do nich oznaczałaby utratę tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Po upływie 3 miesięcy, miasto nie byłoby już zobowiązane do zapewnienia lokatorkom lokali zamiennych.
Według uchwały Zarządu Dzielnicy Praga Północ, kamienica przy ul. Marcinkowskiego 2 ma zostać „zrewitalizowana” – co w praktyce oznacza usunięcie dotychczasowych lokatorów i wykorzystanie kamienicy do lukratywnej działalności (wynajem biur lub sprzedaż apartamentów).
Skomentuj Próba eksmisji lokatorek przy ul. Marcinkowskiego na Pradze
Poradnik: Jak starać się o mieszkanie komunalne
Mieszkasz w kamienicy odzyskanej przez byłych właścicieli? Popadasz w długi, bo nie stać cię na płacenie wysokiego czynszu? Grozi ci za to eksmisja? Dowiedz się, jak dostać mieszkanie komunalne.
Ubodzy mieszkańcy kamienic odzyskanych przez spadkobierców przedwojennych właścicieli do tej pory mieli małe szanse na lokal komunalny. Zazwyczaj nowi właściciele drastycznie podnosili czynsze – nawet o 400 proc. Lokatorzy nie mieli z czego płacić i popadali w gigantyczne długi. Wtedy właściciel wypowiadał umowę najmu i składał do sądu wniosek o eksmisję. A lokator, który ma dług, nie ma prawa do mieszkania komunalnego.
Poradnik: Jak starać się o mieszkanie komunalne – czytaj dalej …
10 Komentarzy na temat Poradnik: Jak starać się o mieszkanie komunalne
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów
Rząd zajmował się nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów. Chce dać właścicielom mieszkań i domów możliwość zwrócenia się do komornika z żądaniem eksmisji lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego.
Projekt ustawy przewiduje, że umowa o najem okazjonalny będzie musiała zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu na żądanie właściciela. Właściciel nie będzie musiał składać pozwu o eksmisję i czekać na uzyskanie wyroku z klauzulą wykonalności. Jeżeli zajmujący mieszkanie nie opuści lokalu, pisemne żądanie właściciela zastąpi wyrok sądu, który po nadaniu klauzuli wykonalności będzie uprawniał komornika do dokonania eksmisji.
Projekt wprowadza też możliwość pobierania przez właściciela kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego w wysokości sześciokrotności miesięcznego czynszu oraz ewentualnych kosztów egzekucji.
Projekt został przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów 8.07.2009 r.
Kopia projektu:
Skomentuj Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów
Projekt został przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów 8.07.2009 r.
Skomentuj Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów
Jaki to grzyb?
W piwnicy jednej z kamienic na warszawskiej Pradze znaleziono okazałego grzyba. Komitet Obrony Lokatorów ogłasza konkurs: jaki to gatunek?
2 Komentarzy na temat Jaki to grzyb?
Wielkie oszustwo na Radzie Miasta
Dominika Olszewska w czwartkowej “Gazecie Stołecznej” rozpływa się w zachwytach nad polityką władz miasta wobec lokatorów mieszkań komunalnych w hurra-optymistycznym artykule „Ratusz lokatorom”.
Rzecz dotyczy zmian, które w zeszły czwartek przegłosowali radni Warszawy, które w żadnym wypadku nie rekompensują drastycznych podwyżek czynszów, które dotknęły mieszkańców Warszawy – zależnie od dzielnic – od maja do sierpnia b.r.
Wspominając jedynie przelotnie podwyżki (nazwane są eufemistycznie „urealnieniem czynszów”), autorka przesadnie eksponuje uchwalone zmiany, takie jak możliwość ubiegania się o mniejszy lokal komunalny w przypadku osób, którym przydzielono duże mieszkania komunalne i nie są już w stanie ich utrzymać w związku z podwyżkami czynszów. Oczywiście problem dotyczy też reprywatyzowanych kamienic, gdzie nowi właściciele bez skrupułów podwyższali czynsze. Do tej pory, aby możliwe było ubieganie się o mieszkanie komunalne, na każdą osobę w rodzinie musiało przypadać mniej niż 6 m kw. powierzchni mieszkalnej. Nowa uchwała ma to zmienić.
Wielkie oszustwo na Radzie Miasta – czytaj dalej …
1 komentarz na temat Wielkie oszustwo na Radzie Miasta
Protesty lokatorów podczas obrad Rady Warszawy i Rady Pragi Północ
Dziś, na sesji Rady Miasta w Warszawie, miał miejsce protest lokatorów zrzeszonych w Warszawskim Stowarzyszenia Lokatorów, Komitecie Obrony Lokatorów. Na sali obecni byli również lokatorzy ze stowarzyszenia Sienna. Na sali podczas obrad powiewały balony z przymocowanymi nazwiskami radnych, którzy głosowali w październiku za uchwałą o podwyżkach czynszów.
Organizacje lokatorskie domagały się odwołania Uchwały o Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta na lata 2008-2012, która nałożyła drastyczne podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych, sięgające w wielu przypadkach 100-200%. Uchwała została przyjęta w październiku ub. roku bez żadnych konsultacji społecznych, mimo, że dotyczy setek tysięcy lokali w mieście.
Na dzisiejszej sesji Rady, radni przegłosowali drobne ustępstwa względem najbardziej zadłużonych i najuboższych lokatorów (drobne podwyższenie minimalnego dochodu uprawniającego do obniżki czynszu – nadal na zbyt niskim poziomie, możliwość występowania o zamianę dużego mieszkania komunalnego na mniejsze, oraz możliwość płacenia przez miasto za wynajem lokali dla lokatorów po cenach rynkowych, w przypadku lokatorów z kamienic reprywatyzowanych, którym wielokrotnie podwyższono czynsz).
Stowarzyszenia lokatorskie domagały się konsultacji społecznych i w sprawie ostatnich poprawek, gdyż zmiany nie rozwiązują problemu nieodpowiedzialnej polityki mieszkaniowej władz miasta. Według planu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, jedynie 70 groszy za metr z 3-złotowej podwyżki czynszu zostanie wykorzystana na remonty kamienic. Reszta trafi do kasy miasta i nie zostanie przeznaczona na utrzymanie rozsypujących się kamienic.
Także dziś, po południu miała miejsce sesja Rady Dzielnicy Praga Północ, na której radni głosowali nad przeniesieniem dzielnicy do strefy podmiejskiej, co skutkowałoby obniżeniem czynszów w lokalach komunalnych o 40 gr. za metr. Jednak radni z PO i SLD głosowali jednomyślnie przeciw, co spowodowało oddalenie propozycji. Około 100 lokatorów zebranych na sali wygwizdało radnych.
Dodaj nową odpowiedź
Skomentuj Protesty lokatorów podczas obrad Rady Warszawy i Rady Pragi Północ