Olsztyn: Kamienice pod młotek
W Olsztynie miasta wykwateruje kilkudziesięciu lokatorów i lokale sprzeda.
Większość z nich wystąpiła do ratusza z wnioskiem o wykupienie zajmowanych lokali. W odpowiedzi dowiedzieli się, że ratusz zamierza ich wysiedlić, a opuszczone pomieszczenia wystawić na sprzedaż.
Więcej: http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,6775984,Ratusz_nie_ma_na_remont__Kamienice_pod_mlotek.html
Skomentuj Olsztyn: Kamienice pod młotek
Pięc dużych mieszkań dla średnio zamożnych lokatorów
162-metrowe mieszkanie przy ul. Ząbkowskiej, wybudowane w 2000 r. zawsze stało puste. Przez kilka lat miasto miało problem z wynajęciem wszystkich dużych powierzchni. Czynszówki stały więc puste i niszczały.
Więcej:
http://www.rp.pl/artykul/8,326546_Do_wynajecia_piec_duzych__mieszkan_czynszowych.html
Skomentuj Pięc dużych mieszkań dla średnio zamożnych lokatorów
Kilkanaście rodzin musi opuścić lokale w budynku przy Emilii Plater 13
Siedemnastu rodzinom właściciel budynku wypowiedział umowę najmu mieszkań. Powodem, który podał, są problemy w płaceniu przez niego alimentów.
Aby obejść przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów, właściciel kamienicy ogłosił, że w kamienicy mają zamieszkać członkowie jego rodziny. Od administracji budynku mieszkańcy dowiedzieli się natomiast, że ta przymusowa wyprowadzka może nadejść bardzo szybko i to z zupełnie innego powodu: właściciel ma kupców na kamienicę.
W rzeczywistości, chodzi o przepis zawarty w Art. 11 Ustawy, który przewiduje wypowiedzenie umowy najmu w krótszym terminie, gdy właściciel lokalu (lub jego bliski) chce zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. Jeśli wypowiedzenie nastąpi odpowiednio wcześnie (3 lata), właściciel nie jest nawet zobowiązany do zapewnienia lokatorowi lokalu zamiennego.
W urzędzie dzielnicy Śródmieście mieszkańcy usłyszeli, że mogą składać wnioski o mieszkania komunalne i czekać na jakieś decyzje bo urząd nie ma obowiązku takich lokali im przyznać. Nawet gdyby mieszkańcy mieli przed sobą okres 3-letni, ten okres jest oczywiście krótszy, niż czas oczekiwania na przydział mieszkania komunalnego.
Jednak wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Emilii Plater 13 mogą zostać bez dachu nad głową już w ciągu kilku miesięcy. (za: TVN Warszawa)
Więcej: http://www.tvnwarszawa.pl/0,1607019,wiadomosc.html
Skomentuj Kilkanaście rodzin musi opuścić lokale w budynku przy Emilii Plater 13
Konfencja prasowa nt. sytuacji mieszkalnictwa w Warszawie
25 czerwca w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Komitetu Obrony Lokatorów. Konferencja została zwołana w odpowiedzi na stosunek władz Warszawy do lokatorów i krytyczne stanowisko lokatorów wobec polityki mieszkaniowych stolicy.
Konferencja otworzył Piotr z WSL. Wytłumaczył, że sytuacja jest dramatyczna dla wielu warszawskich rodzin, a miasto nie chce wejść w dialog z mieszkańcami lub z organizacjami społecznymi.
Pierwszy przemawiał Wiktor z Komitetu Obrony Lokatorów. Opowiedział o uchwale podwyższającej czynsze w Warszawie i o tym, że efekty uchwały dotyczą co najmniej kilkuset tys. osób w stolicy. Wiktor dał przykłady “pułapek” w udzielaniu zniżki czynszu i powiedział, że wiele osób nie skorzysta z tych zniżek. Dalej powiedział, że w wyniku podwyżek, narasta liczba eksmisji, a miasto nie ma dość lokalów socjalnych, aby zaspokoić potrzeby eksmitowanych lokatorów.
Konfencja prasowa nt. sytuacji mieszkalnictwa w Warszawie – czytaj dalej …
Skomentuj Konfencja prasowa nt. sytuacji mieszkalnictwa w Warszawie
Remont stropów na ul. Okrzei 28
Film pokazuje rzeczywisty stan remontu stropów w budynku przy ul. Okrzei 28 w Warszawie. Remont kosztował około miliona złotych! A efekt można zobaczyć na tym filmie.
1 komentarz na temat Remont stropów na ul. Okrzei 28
Warszawa – stolica bezdomności 2010
24 czerwca w Warszawie odbył się protest lokatorów przeciw polityce mieszkaniowej miasta. Hasłem protestu było “Warszawa: Europejska Stolica Bezdomności 2010 r.” ponieważ polityka miasta prowadzi do zwiększenia poziomu bezdomności i nędzy. Wielu mieszkańców mieszkań komunalnych nie stać na wysokie czynsze, czy kupno mieszkania, a
mieszkańców zreprywatyzowanych mieszkań tym bardziej nie stać na proponowane przez kamieniczników czynsze. Tymczasem, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na mieszkania po przystępnych cenach, miasto zbywa lub oddaje coraz więcej mieszkań komunalne, nie dba o wiele domów, a na rynku prywatnym, deweloperzy, spekulanci i agenci nieruchomości windują ceny na taki poziom, że niewielu na to stać.
Potrzebna jest nowa polityka mieszkaniowa gdzie mieszkanie będzie traktowane jako prawo człowieka, a nie towar do mnożenia zysku. Niestety, politycy bronią interesów spekulantów, a nie obywateli. Z obywatelami niespecjalnie chcą o tym rozmawiać, co stało się jasne, kiedy wycofano punkt o polityce mieszkaniowej z ostatniej sesji Rady Warszawy. Nowa ustawa, w tym ustawa podwyższająca czynsze, nawet nie była dla zachowania pozorów konsultowana społecznie.
Władze miasta starają się cały czas przyciągać uwagę na stolicę, organizując festiwale, Euro 2012, różne zjazdy i wydarzenia itd. Mają ambicję zostać Europejską Stolicą Kultury, ale szybciej miasto stanie się Europejską Stolicą Bezdomności. Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że zamierzają wręczyć Hannie Gronkiewicz-Waltz dyplom z haniebną nagrodą i że zorganizują kolejne protesty. Nie wykluczone, że będą bardziej radykalne.
Skomentuj Warszawa - stolica bezdomności 2010
Niedoszła tragedia pod Kamienicą pod Sowami
16 czerwca na ul. Jagiellońskiej na Pradze, z Kamienicy pod Sowami (róg ul. Okrzei) o godz. 14:15 oderwał się spory element fasady (filar – zaznaczony na zdjęciu na czerwono). Cudem, nikt z przechodniów nie ucierpiał, choć o tej właśnie porze uczniowie wracają tędy ze szkoły.
Pomimo natychmiastowego zgłoszenia zagrożenia przez mieszkańców, jedyną reakcją właściciela kamienicy było usunięcie śladów po wydarzeniu (widać to na filmie), a nie zabezpieczenie terenu, tak aby kolejne spadające elementy fasady nie mogły spowodować wypadku.
Policja zabezpieczyła teren dopiero o godz. 15:05 (a więc 50 minut później!), choć od początku zdarzenia w pobliżu znajdował się radiowóz.
1 komentarz na temat Niedoszła tragedia pod Kamienicą pod Sowami
Białystok: Spór zbiorowy lokatorów
Lokatorzy z mieszkań komunalnych w Białymstoku chcą wejść z miastem w spór zbiorowy. Uważają, że zostali przerobieni przez włodarzy Białegostoku i więc wczoraj pojawili się na sesji Rady Miasta z protestem.
Rada uchwaliła ustawę o podniesienie progów, przy których lokator może ubiegać się o obniżenie stawki czynszu o 25 proc. Jednak lokatorzy domagali się rozłożenia podwyżki na raty a nie za jednym zamachem.
Do głosu został dopuszczony Zbigniew Górski, jeden z przedstawicieli mieszkańców.
– Gdy spotkaliśmy się 1 czerwca, prezydent zapowiedział, że rozpatrzy nasze postulaty. Do jednego z nich, czyli rozłożenia podwyżki w czasie, jednak się nie odniósł.
Górski powiedział, że lokatorzy nie zgodzą się z taką sytuacją. – W tym tygodniu przygotujemy dwa pisma. Do rady miejskiej oraz do wojewody, by unieważnić tę uchwałę. A jeśli to nie poskutkuje, zaczniemy kierować do sądu pozwy przeciwko miastu i spróbujemy wejść w spór zbiorowy z prezydentem.
1 komentarz na temat Białystok: Spór zbiorowy lokatorów
Suwałki: podwyżkę czynszu uznano za niezasadną
Jeden z lokatorów w Suwałkach złożył do sądu pozew przeciwko Zarządowi Budynków Mieszkalnych w sprawie trzykrotnego wzrostu czynszu w mieszkaniu komunalnym… i sprawę wygrał. Wyrok nie jest prawomocny i ZBM najprawdopodobniej będzie się odwoływał.
Skomentuj Suwałki: podwyżkę czynszu uznano za niezasadną
Wideo
Chcemy filmować historie lokatorów i kamienic w których mieszkają. Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt.
obronalokatorow@gmail.com