English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Szablon odwołania od wyroku eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego

Opublikowane 21/06/11 o godz.14:38 w kategorii Dokumenty, Porady prawne, Przydatne informacje, Strona społeczna.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Podczas sprawy sądowej o eksmisję lokatorów z lokalu komunalnego, Sąd Cywilny może wydać nakaz opróżnienia, opuszczenia i wydania Miastu st. Warszawa dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego. Ważnym aspektem takiego wyroku jest przyznanie (lub nie) prawa do lokalu socjalnego eksmitowanym lokatorom. Odmowa przyznania lokalu socjalnego może w tej sytuacji równać się tzw. “eksmisji na bruk”. Sytuację pogarsza fakt, że Miasto Stołeczne Warszawa często występuje na takich sprawach jako interwenient uboczny, nakłaniając Sąd do odmowy przyznania lokalu socjalnego.

Jednak według Ustawy o ochronie praw lokatorów, Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego, lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, oraz osoby posiadającej status bezrobotnego.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Orzeczenie o uprawnieniu do lokalu socjalnego ma jeszcze tę zaletę, że z reguły opóźnia eksmisję do czasu przyznania przez Gminę lokalu socjalnego (jeśli tak postanowi Sąd). Ponieważ Gmina niechętnie przyznaje lokale socjalne, może to znacznie wydłużyć czas w którym lokatorzy będą mogli nadal mieszkać w dotychczasowym lokalu.

Komitet Obrony Lokatorów coraz częściej dowiaduje się jednak o wyrokach sądów pierwszej instancji, które odmawiają prawa do lokalu socjalnego osobom uprawnionym. Gdy zaistnieje taka sytuacja, należy odwołać się od takiego wyroku do Sądu Okręgowego, korzystając z szablonu, który publikujemy poniżej.

Jak możesz pomóc?

5 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Janusz dnia 12/07/2012 o godz. 12:17.

    Mam podobną sytuację. Emeryturę jaką otrzymuję jest wypłacana według bezprawnych przepisów. Zamiast określonej należności otrzymuję ok. 35%, tego co mi się należy. Powstały należności za czynsz które zostały osądzone i P. komornik pobrał (bagatelka) 50 000 zł.Obecnie płacę za czynsz regularnie. WAM na podstawie nowej ustawy wydała decyzję o eksmiję. Sprawa została skierowana do Sądu. Wyrok w poniedziałek. ZOBACZYMY

  2. Komentarz napisany przez admin dnia 12/07/2012 o godz. 13:44.

    Powodzenia!

  3. Komentarz napisany przez gosia dnia 17/10/2012 o godz. 06:39.

    proszę o porade i pomoc gosia06a@o2.pl

  4. Komentarz napisany przez Karolina dnia 07/01/2017 o godz. 00:55.

    Czy ten szablon jest nadal aktualny i czy na małoletnie dzieci należy się lokal socjalny

  5. Komentarz napisany przez Irena dnia 05/02/2017 o godz. 17:40.

    Witam jest mi teraz potrzebne bardzo dużo takich informacji dziękuję

Dodaj swój komentarz


Top