Spółka Cywilna “Gryf” nie uznaje umów najmu lokatorów
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
Jedną z firm działających w Warszawie na zlecenie “odzyskiwaczy nieruchomości” jest spółka cywilna “Gryf” Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami. Spółka przejęła w imieniu obywateli z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA administrację dwóch domów przy ul. Radziłowskiej. Nie byłoby w tym nic dziwnego (wszak miasto oddaje majątek publiczny na masową skalę), gdyby nie rzadko spotykany tupet z jakim spółka przystąpiła do swoich działań.
Lokatorzy, jak w większości tego typu przypadków, byli najemcami komunalnymi, którzy podpisali umowy z Miastem. W momencie oddawania nieruchomości nowym właścicielom, przejmują oni również lokatorów oraz ich umowy. Wskazuje na to również orzecznictwo Sądu Najwyższego, które uznaje że samo przejęcie nieruchomości przez inny podmiot nie powoduje wygaśnięcia lub uchylenia się od skutków umowy najmu. Z orzecznictwa warszawskich sądów rejonowych zapadłego w sprawach o eksmisję z powództw “odzyskiwaczy” wynika, że sądy nie kwestionowały dotychczas istnienia prawa najmu w takich przypadkach.
Jednak spółka “Gryf” oznajmiła lokatorom, że nie uznaje tego prawa i przedstawiła lokatorom nowe umowy do podpisania. W razie odmowy, uznałaby ich za “bezumownie zajmujących lokal”. Dodatkową bezczelnością było domaganie się wpłacenia kaucji w wysokości 3 tys. zł, mimo iż lokatorzy wpłacali już kaucje w momencie podpisywania wciąż obowiązującej umowy najmu z Miastem. Jak twierdzą urzędnicy Gminy, kaucje zostały przekazane nowym właścicielom.
Ta sytuacja pokazuje, w jaki sposób “odzyskiwacze” starają się wykorzystać brak znajomości zawiłości prawa przez mieszkańców, by postawić lokatorów w dużo gorszej sytuacji i realizować własne interesy. Podwyżki czynszu zawarte w umowie, “Gryf” nazwał “preferencyjnymi” co może jedynie budzić ironiczny uśmiech.
Jak możesz pomóc?1 Komentarz
Dodatkowo administracja Gryf odmawia wypisania zaświadczenia do dodatku mieszkaniowego dopóki nie podpiszemy niekorzystnych dla nas umów przez co od kwietnia 2014 roku urząd gminy nie wypłaca dodatku mieszkaniowego.