English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Posłowie pracują nad ułatwieniem eksmisji

Opublikowane 28/07/10 o godz.22:39 w kategorii Inne informacje, Media, Strona społeczna, Wiadomości.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę na nieprecyzyjność zapisów dotyczących eksmisji lokatorów, w nowej ustawie o ochronie praw lokatorów pojawią się zapisy uskuteczniające pracę komornika.

Zmiany w prawie dotyczą przede wszystkim kwestii pomieszczeń tymczasowych – tych, do których trafiać mają eksmitowani dłużnicy bez orzeczenia o prawie do lokalu socjalnego lub zamiennego. Według obecnie obowiązującego prawa nie można eksmitować lokatora, jeśli nie zostało wskazane pomieszczenie tymczasowe, do którego mógłby się przenieść. W kodeksie postępowania cywilnego czytamy: “komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie”. W praktyce przepisy nie są jednak dostatecznie precyzyjne.

Nie wiadomo choćby na jaki okres powinny być udostępniane lokale tymczasowe. “Termin tymczasowe sugeruje, że na okres przejściowy, a zatem nie na czas nieoznaczony” – czytamy w uzasadnieniu do nowej ustawy. Tymczasem w funkcji pomieszczeń tymczasowych występuje najczęściej zasób mieszkaniowy gminy. Ten z kolei (z wyjątkiem lokali socjalnych lub przejściowych) może być wynajmowany tylko na czas nieokreślony. W efekcie pogmatwanych przepisów, wiele przypadków egzekucji jest nieskutecznych, a dłużnicy – z powodu braku lokalu tymczasowego – pozostają w mieszkaniach, które powinni opuścić.

W związku z brakiem zapisów nakazujących to wprost, gminy również nie pomagają w usprawieniu procesów egzekucji zalegających z długami. W związku z tym posłowie podjęli inicjatywę zmierzającą do uzupełnienia obecnej ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

W przygotowanym projekcie do ustawy wprowadzono pojęcie pomieszczenia tymczasowego, rozszerzono katalog obowiązków gminy o obowiązek wskazywania tymczasowego pomieszczenia, a także określono maksymalny okres udostępniania takiego pomieszczenia.

Tymczasowe pomieszczenie – zgodnie z zapisami kpc – powinno “nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia przekwaterowanych”.

Umowa o odpłatne użytkowanie takiego tymczasowego pomieszczenia będzie mogła być zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Malwina Wrotniak
Bankier.pl

Jak możesz pomóc?

2 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez admin dnia 31/07/2010 o godz. 16:37.

    Posłowie chyba nie zdają sobie sprawy, że w praktyce Gmina wskazuje eksmitowanym pomieszczenia w hotelach robotniczych, które są wynajmowane przez Gminę na okres kilku miesięcy. Potem, lokatorzy mogą już sami opłacać hotel, za 30 zł za dobę, bez możliwości przywiezienia własnych mebli, zwierząt, itp.

  2. Komentarz napisany przez Wanda Pradzioch WSL dnia 05/08/2010 o godz. 15:17.

    Jeżeli się nie zbierzemy i nie pokarzemy,że lokator też człowiek i swoje prawa ma, to dalej będą nas mieć
    w dupie i traktować jako margines. Nie możemy mówić, że nic się nie da zrobić bo zawsze jest jakieś wyjście, tylko trzeba chcieć. Zbliżają się wybory, nie skreślajmy
    aby skreślić,dowiedzmy się kto kandyduje,czy ta osoba
    będzie się nadawała na to stanowisko, a co najważniejsze, czy my jako lokatorzy będziemy mogli na nią liczyć. Nie ma sytuacji bez wyjścia, musimy w to wierzyć.

Dodaj swój komentarz


Top