English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Nowelizacja KPA – czy Senat pozbawi ją zębów?

Opublikowane 19/07/21 o godz.21:28 w kategorii Publicystyka.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym Senatu, planowanym na 21-23 lipca, rozpatrywana będzie nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która ma szanse zakończyć postępowania reprywatyzacyjne.

Najważniejszą częścią projektu jest umorzenie postępowań administracyjnych, które były wszczęte 30 lat po ogłoszeniu decyzji urzędniczych i które są nadal niezakończone. Dla lokatorów warszawskich kamienic oznacza to postępowania zwrotowe, które nadal wiszą nad ich głowami jak Miecz Damoklesa. To właśnie ciągłe trwanie tych postępowań sprawia, że kamienice należące do zasobu miejskiego są tak straszliwie zaniedbane, gdyż władze Warszawy odmawiają dokonywania remontów, dopóki zwroty są teoretycznie możliwe.

Co prawda, od czasu powołania Komisji Weryfikacyjnej, warszawski Ratusz nie odważył się przeprowadzać żadnych zwrotów kamienic, a po wejściu w życie Ustawy dotyczącej reprywatyzacji w 2020 r. nie ma nawet możliwości prawnej dokonywać zwrotu kamienic zamieszkałych przez lokatorów. Jednak dzieje się to, na co zwracaliśmy uwagę już w 2020 r. – Ratusz prowadzi politykę wygaszania kamienic komunalnych przez stopniowe wysiedlanie lokatorów pod pozorem pogarszających się warunków technicznych budynków. A warunki są coraz gorsze, bo Miasto nie chce remontować tych budynków ze względu na wiszące nad nimi roszczenia. Kółko się zamyka, a dostępny zasób mieszkaniowy wciąż się kurczy.

Pozostałe zapisy nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego dotyczą 10-letnich terminów, po upływie których nie będzie możliwe wzruszanie decyzji, nawet jeśli zostały podjęte z naruszeniem prawa. To dotyczyć będzie rzecz jasna także decyzji zwrotowych podjętych za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz w ramach procederu powszechnie określanego jako “dzika reprywatyzacja”. Dla lokatorów, droga do uzyskiwania odszkodowań za te bezprawne zwroty była i tak zamknięta aż do czasu powstania Komisji Weryfikacyjnej – sądy nie chciały widzieć w lokatorach strony postępowania, choć tracili oni mieszkania w wyniku decyzji urzędników. Nowelizacja KPA nie ma wpływu na działania Komisji, które nie są ograniczone przez ten termin (więcej informacji w naszej analizie prawnej na końcu tego artykułu).

Według informacji pojawiających się w prasie, senatorowie Koalicji Obywatelskiej będą próbowali uczynić z nowelizacji twór bezzębny – tzn. pozbawić ją przepisów, które mają rzeczywiste znaczenie, dotyczących umorzenia postępowań wszczętych po 30 latach od podjęcia decyzji odmowy przekazania kamienic w ręce prywatnych właścicieli. Przyjęcie takich poprawek uczyniłoby z nowelizacji twór zupełnie bezużyteczny. Pozostałe bowiem zapisy nie mają tak naprawdę wpływu na sytuację lokatorów.

Jak można się było spodziewać, nowelizacja jest okazją dla licznych nacjonalistów i szowinistów w Polsce i zagranicą do wzbudzania resentymentów i próby ugrania punktów politycznych na waśniach i uprzedzeniach narodowych. Z tego powodu wyjmuje się jak z kapelusza kwestię tzw. “mienia bezpadkowego”, która nie ma absolutnie nic wspólnego z obecną nowelizacją. Nowe prawo nie byłoby też żadną przeszkodą na drodze do uzyskiwania odszkodowań na drodze cywilnej za znacjonalizowane mienie.

Poniżej, prezentujemy dokładną opinię prawną Komitetu Obrony Praw Lokatorów dotyczącą nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która została przesłana do Senatorów RP.

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top