Jak wnuki mogą zachować tytuł prawny do lokalu?
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
Od chwili wejścia w życie Ustawy o ochronie praw lokatorów w dniu 10 lipca 2001 r., wnuki zmarłego głównego najemcy lokalu nie mają już prawa automatycznie uzyskać tytułu najmu lokalu, nawet jeśli mieszkały razem przez wiele lat. Jest jednak parę sposobów, by zachować tytuł prawny do lokalu, lub uzyskać inny lokal od Miasta. Poniżej opisujemy istniejące możliwości.
Aby zachować tytuł prawny do lokalu, wnuki muszą udowodnić, że:
Przed dniem 12 listopada 1994 r. do chwili śmierci najemcy lokalu sprawowały nad nim opiekę na podstawie umowy zawartej z najemcą. Ponieważ rzadko wnuki podpisują umowy o świadczenie opieki ze swoimi dziadkami, pomocne mogą być wszelkie dokumenty z Opieki społecznej, szpitala, lub innych instytucji, które świadczą o tym, że faktycznie opieka miała miejsce i że stała obecność opiekunów była konieczna.
lub
Zajmowały do czerwca 2001 r. przez okres nie krótszy niż 10 lat lokal bez tytułu prawnego. W takim przypadku do czerwca 2002 r. wnuki powinny wejść z mocy prawa w stosunek najmu, jeśli w ciągu tych 12 miesięcy nie zostało wniesione powództwa o opróżnienie lokalu.
Aby zyskać prawo do starania się o lokal komunalny, wnuki muszą udowodnić, że:
Przez co najmniej 7 lat pozostawały w lokalu po opuszczeniu lokalu przez najemcę lub jego śmierci, zajmowana powierzchnia odpowiada liczbie osób w rodzinie (15 m2 na osobę, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 30m2), lokatorzy nie zalegają z czynszem i nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, oraz nie było wyroku nakazującego opuszczenie lokalu.
lub
Zamieszkiwały z najemcą i prowadziły wspólne gospodarstwo domowe przez okres co najmniej 7 lat za zgodą właściciela, a warunki dotyczące powierzchni, liczby osób w rodzinie i niezalegania z czynszem są również są spełnione, a osiągany dochód nie przekracza 160% minimum dochodowego.
Jak możesz pomóc?