English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Eksmisja na bruk pana Ryszarda ponownie zablokowana!

Opublikowane 30/09/14 o godz.21:18 w kategorii Nasze działania.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

rysioW dniu dzisiejszym po raz drugi została zablokowana eksmisja na bruk 80-letniego pana Ryszarda z budynku należącego do spółdzielni mieszkaniowej RSM Praga przy ul. Askenazego w Warszawie. Pan Ryszard jest emerytem i dostaje 900 złotych miesiecznie. Popadł w zadłużenie w wyniku kłopotów z ZUSem i problemów z otrzymywaniem emerytury. Później otrzymał wyrównanie i zaczął placić, ale zadłużenie było już zbyt wysokie. Pracownicy spółdzielni całkiem otwarcie oświadczyli, że chcą się go pozbyć. Pan Ryszard niestety jest chory i nie zawsze rozumie co się dzieje.

Pierwsza próba eksmisji miała miejsce w maju. Wtedy Komitet Obrony Praw Lokatorów zorganizował blokadę. Policja nie chciała wtedy przystąpić do usuwania blokujących w obecności mediów. Doszło wtedy do rozmowy z prezesem społdzielni, a czynność eksmisyjna została czasowo zawieszona. W międzyczasie został złożony pozew w sądzie o uznanie prawa do lokalu socjalnego, który przysługuje lokatorowi z racji na jego podeszły wiek i choroby. Dzięki zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez Komitet, pan Ryszard płacił na bieżąco swoje zobowiązania czynszowe. Jednak to nie wystarczyło władzom spółdzielni. Kolejna próba eksmisji została wyznaczona na dzień dzisiejszy.

Pracownik działu windykacji RSM Praga i komornik przy sądzie rejonowym dla Warszawy Pragi Północ, Julian Banachowicz, pojawili się dziś na miejscu w asyście policji. Ponieważ pana Ryszarda nie było w lokalu, przystąpili do wyważenia i wymiany zamków. W chwilę później jednak dotarła z sądu kopia postanowienia o wstrzymaniu postępowania egzekucyjnego. Chcąc nie chcąc, komornik musiał odstąpić od eksmisji i przekazać kopię kluczy do nowego zamka lokatorowi. Tak więc pan Ryszard pozostaje w swoim lokalu na ul. Askenazego!

Chcemy pomóc panu Ryszardowi spłacić długi. Sąsiedzi również zareagowali bardzo solidarnie i zaoferowali pomoc. Obecnie trwa zbiórka środków dla pana Ryszarda na konto podane poniżej:

Jakub Gawlikowski
(PL) 05 1140 2004 0000 3702 4238 2269
BRE Bank S.A.
Retail Banking,
al. Mickiewicza 10,
90-050 Łódź
BIC/SWIFT: BREXPLPWMUL SORT CODE: 11402004
Koniecznie z dopiskiem: “Dla pana Rysia”

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top