English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Bielsko-Biała: Protest Komitetu Lokatorskiego

Opublikowane 02/11/09 o godz.00:18 w kategorii Wiadomości, Z kraju.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

bb_lokatorzyWładze Bielska-Białej nie zezwoliły na przeprowadzenie zaplanowanej na wczoraj pikiety w sprawie zwrotu niektórych pożydowskich kamienic ich spadkobiercom. Protest chcieli zorganizować przed Ratuszem członkowie Komitetu Lokatorskiego “Pod bezpiecznym dachem”.

Członkowie Komitetu Lokatorskiego, którym odmówiono prawa do pikiety, zapalili znicze pod swoim transparentem. Uważają oni, że miasto niedostatecznie chroni mieszkańców tych budynków. Urzędnicy nie zezwolili na pikietę, bo uznali, że organizatorzy nie dochowali trzydniowego terminu zawiadomienia o akcji.

– Miasto znowu zamiata problem pod dywan – skomentowali lokatorzy mieszkający w kamienicach, o które upominają się spadkobiercy. Na zorganizowanej przez siebie konferencji, lokatorzy zaprezentowali też oświadczenie w sprawie niedoszłej pikiety. Zastępca prezydenta miasta dodatkowo próbował zastraszyć działaczy lokatorskich, oskarżając ich o “pomówienie” ze względu na poruszaną przez nich kwestię sprzedaży domów wraz z lokatorami, która jest skrzętnie ukrywana przez władze.

Zobacz: materiał wideo z konferencji prasowej.

Najwięcej emocji budzą obecnie pożydowskie budynki przy ul. Cechowej 11, Barlickiego 13 i Mickiewicza 29. W przypadku kamienicy przy Cechowej sprawa jest o tyle bulwersująca, że przez wiele lat należała ona do miasta. Kiedy jednak gmina zapłaciła za generalny remont, odezwał się spadkobierca, który mieszka w Australii. Bielski sąd zdecydował, że miasto powinno oddać kamienicę spadkobiercy.

Urszula Kot, prowadząca w budynku restaurację, uważa, że wiele przedstawionych w sądzie dokumentów budzi wątpliwości. Zawiadomiła więc prokuraturę o popełnieniu przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentów, które mogło mieć wpływ na wyrok sądu. Bielski poseł Stanisław Pięta zainteresował sprawą kamienicy resort sprawiedliwości.

– Czekam na odpowiedź. Nie odpuszczę tej sprawy, bo budzi wiele wątpliwości. Tak, jak zachowanie urzędników miejskich, którzy nie udzielają na ten temat żadnych informacji. Nie mamy pewności czy miasto wykorzystało w tej sprawie wszystkie instrumenty, by utrzymać kamienicę jako swoją własność – mówi Pięta.

Naczelnik Wydziału Mienia Gminnego UM, Barbara Granuszewska-Wyrobek tłumaczy, że w podobnych sprawach gmina jest w trudnej sytuacji. Podczas spraw spadkowych nie jest bowiem stroną.

– Próbowaliśmy, ale nie udało się. Testament powstał zagranicą, nie było powodu, by podważać jego wiarygodność. Tym bardziej, że to sąd orzeka czy dokumenty są prawidłowe. Nie mamy więc powodu, by odwoływać się od wyroku. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe w tej sprawie – zapewnia naczelnik.

Z jej informacji wynika, że podobnych przypadków jest w mieście kilkanaście. Lokatorzy zapewniają, że przynajmniej 30.

– Miasto nie zawsze chce się przyznać, że traci majątek. Tak jest w przypadku kamienicy przy ul. Barlickiego 13. Z ksiąg wieczystych wynika, że jej część należy do gminy. Tymczasem nowi właściciele chcą się nas po prostu pozbyć. Podnoszą czynsze o 100 i więcej procent, żądają różnych opłat, nie uznają wskazań liczników. Dostajemy faktury po 2 tys. zł miesięcznie- mówi Alicja Murawska, członkini Komitetu Lokatorskiego.

Trudne pytania

Wczoraj bielscy lokatorzy skierowali do prezydenta miasta kilka pytań:

1. Jakie są prawa lokatorów, którzy mają przydziały z miejskiego kwaterunku, a mieszkają w kamienicach, które przeszły w prywatne ręce?

2. Jakie są zobowiązania miasta wobec lokatorów kwaterunkowych?

3. Jakie straty poniosło miasto w wyniku niepodjęcia działań mających na celu utrzymanie “bezpańskich kamienic”?

Bielski Komitet Lokatorski “Pod bezpiecznym dachem” działa w ramach ogólnopolskiej kampanii “Mieszkanie prawem nie towarem”. To społeczna inicjatywa skupiająca organizacje społeczne i polityczne oraz osoby indywidualne, której celem jest walka o prawa lokatorów i sprzeciw wobec prób komercjalizacji sektora mieszkaniowego w Polsce.

Na podstawie: Dziennik Zachodni

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez Wiesław dnia 23/08/2021 o godz. 13:08.

    remonty, zaległe podatki od nieruchomości od 1939 r przekracza wartość takich kamienic niech spadkobiercy zapłacą te zaległości wówczas można zwrócić nieruchomość

Dodaj swój komentarz


Top