English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Będzie kolejna reforma czynszów w kamienicach

Opublikowane 15/12/09 o godz.22:36 w kategorii Media, Wiadomości.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Renata Krupa-Dąbrowska
http://www.rp.pl/artykul/406235_Bedzie_reforma_czynszow_w_kamienicach.html

Właściciele mieszkań nie będą mogli doliczać godziwego zysku do czynszu, ale za to wprowadzą tyle podwyżek w ciągu roku, ile zechcą.

Czynsze nie będą rosły skokowo

Szykuje się nie tylko ograniczenie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przewiduje także reformę czynszów za mieszkania oraz ułatwienia w prawie budowlanym.

W tej chwili podwyżki czynszów za mieszkania mogą być wprowadzane nie częściej niż co pół roku. W projekcie (w zmianach do ustawy o ochronie praw lokatorów) proponuje się zniesienie tego ograniczenia. Od właściciela będzie więc zależało, jak często je wprowadzi. Skrócony zostanie także okres wypowiedzenia czynszu. W tej chwili wynosi trzy miesiące, a proponuje się dwa miesiące.

Właściciele stracą prawo do doliczania do czynszu godziwego zysku. Zdaniem autorów projektu pojęcie „godziwy zysk” jest ocenne i stanowi często zarzewie konfliktów między lokatorami i właścicielami. Obecnie tylko sąd jest w stanie zweryfikować, czy doliczony do czynszu zysk jest faktycznie godziwy czy nie.

W zamian za to w projekcie podnosi się wskaźniki zwrotu kapitału w skali roku, które wykorzystują właściciele przy ustalaniu czynszu. I tak, właściciel będzie mógł wziąć pod uwagę 2 proc., a nie jak dotychczas 1,5 proc. nakładów poniesionych na budowę lub zakup lokalu. Gdy natomiast dokona trwałego ulepszenia lokalu, wskaźnik ten wzrośnie od 10 do 15 proc.

Kolejna zmiana, jaka czeka najemców i właścicieli, dotyczy zasad kwestionowania podwyżek.

Szybsza wyprowadzka

W tej chwili lokator ma dwa wyjścia. Może w ciągu dwóch miesięcy odmówić jej przyjęcia, wtedy dochodzi do rozwiązania umowy. Może także wnieść pozew do sądu. Właściciel musi wtedy udowodnić w sądzie, że podwyżka była zasadna. Projekt skraca wspomniany termin z dwóch do jednego miesiąca oraz ogranicza ciężar dowodu w razie sporu sądowego. Rolą właściciela będzie tylko udowodnienie, że podwyżka czynszu lub innych opłat (na przykład za media) stanowi faktycznie zwrot poniesionych nakładów w dozwolonych przez przepisy granicach.

Właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia w dwóch wypadkach. Po pierwsze, gdy pomimo pisemnego upomnienia skierowanego siedem dni wcześniej do najemcy, nadal korzysta on z lokalu w sposób rażąco naruszający umowę lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, w efekcie czego dochodzi do powstania szkód. Po drugie, gdy najemca przez dwa miesiące nie płaci czynszu i mimo uprzedzenia go o zamiarze wypowiedzenia i wyznaczenia dodatkowego dwutygodniowego terminu, nadal nie płaci.

Jak możesz pomóc?

1 Komentarz

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez meg dnia 20/12/2009 o godz. 20:40.

    A co tak przed świętami Ministerstwo Gospodarki przypiliło do zmian w ustawie o ochronie praw lokatorów? ONI w ogóle nie znają unijnych przepisów dot. prawa lokalowego! I to są urzędnicy? Zwykły, nawet słabo wykształcony Obywatel RP oglądając zachodnie filmy fabularne wie jakie prawa przysługują lokatorom krajów UE, a o Stanach Zjednoczonych już nie wspomnę – w tych krajach nie takie proste jest wyrzucić człowieka na bruk! Może potrzebna jest następna komisja sejmowa ds nacisków? A może “przedwstępna skarga do Trybunału w Strasburgu?

Dodaj swój komentarz


Top