ABW sprawdzi legalność przejmowania kamienic
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
PRZEMYŚL, WARSZAWA. “Cudem” znajdują się właściciele kamienic, które przez lata były bezpańskie.
ABW w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, prowadzi śledztwo w sprawie “procederu nielegalnego przejmowania kamienic”. Dworskiego 40 i 40 a, to zdaniem mieszkańców tych kamienic, obiekty przejęte niezgodnie z prawem. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie w tej sprawie. W tej sprawie interweniował w MSWiA oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości poseł Marek Kuchciński (PiS) i taką otrzymał odpowiedź.
Okazuje się też, że Komenda Miejska Policji w Przemyślu prowadziła 5 postępowań przygotowawczych, a “w dwóch przypadkach prowadzone były czynności sprawdzające”. Chodzi o sprawy pożydowskich kamienic. Od początku lat 90. zaczęli pojawiać się właściciele tych budynków, ich spadkobiercy lub pełnomocnicy, którzy domagali się oddania im kamienic. Zaniepokojeni lokatorzy interweniowali m. in. u posła Kuchcińskiego. – Poddawali w wątpliwość przedstawiane im tytuły prawne, które miały dawać osobom legitymującym się nimi, podstawę do określenia się jako właściciel lub zarządca danej kamienicy – twierdzi poseł. Później, nowi właściciele lub zarządcy korzystali z prawa sprzedaży kamienicy lub też zwiększali stawki czynszu. Część lokatorów skarżyła się, że są poddawani “działaniom represyjnym”.
Proceder przejmowania kamienic swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Przemyśl. Z informacji, jakie z MSWiA uzyskał poseł Marek Kuchciński, wynika, że podobne problemy są w wielu miastach w Polsce. Postępowania w takich sprawach prowadziły bowiem komendy policji w Krakowie, Wadowicach, Nowym Sączu, Łodzi, Kielcach, Warszawie, Pułtusku, Tarnowie.
PO pyta w jaki sposób przekazywano kamienice w mieście
Radni Przemyśla z PO, także mieli wątpliwości czy w latach 90. pożydowskie kamienice zgodnie z prawem zdobywały nowych zarządców i właścicieli. Niedawno na sesji zapytali o to prezydenta Roberta Chomę. Domagali się też udostępnienia im dokumentów dotyczących kamienic i ich przejmowania przez konkretne, powtarzające się osoby. – Prosimy o wskazanie, które z nieruchomości w latach 1990 – 99 zostały przejęte w drodze przemilczenia, a które w drodze zasiedzenia – piszą radni PO do R. Chomy.
Wskazują, że tych pierwszych może być 45, drugich 35. Interesują się również postępowaniami o wymeldowanie lokatorów z pożydowskich kamienic, przez nowych właścicieli i zarządców. Tych w obronę wzięło Stowarzyszenie Lokatorzy w Obronie Prawa w Krakowie, które od lutego zaczęło działać też na terenie Przemyśla. Sprawami kamienic w kwietniu tego roku zainteresowało się również Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Dorota Szturm-Szajan – Super Nowości
http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=11135&Itemid=40