English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

ABC lokatora, który otrzymał „Wypowiedzenie stosunku najmu lokalu”

Opublikowane 13/06/09 o godz.20:09 w kategorii Porady prawne.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
  1. Po otrzymaniu wypowiedzenia należy odnieść się pisemnie do tego wypowiedzenia możliwie szybko, bowiem brak odpowiedzi jest prawnym wyrażeniem zgody na żądanie wynajmującego, czyli właściciela lokalu, lub jego pełnomocnika.

  2. Ponieważ każda sprawa jest inna, należy odpowiedź skonsultować z prawnikiem, adwokatem, lub osobą znająca się na procedurach prawnych. Obok wysoko płatnych kancelarii adwokackich istnieje szereg punktów, w których można zasięgnąć porady prawnej za umiarkowana cenę, a nawet bezpłatnie, bowiem w Krakowie istnieją organizacje społeczne, pomagające w tym zakresie osobom o b. skromnych możliwościach finansowych.

  3. Należy również udać się do Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a ( u wylotu do al. Dietla), gdzie na parterze, w pokoju nr 4 jest punkt przyjęcia mieszkańców, tam można pobrać druki wniosków o przyznanie lokalu socjalnego, lub komunalnego, i uzyskać potrzebne informacje.

  4. Ponadto na I p. w pokojach 21-28 przyjmuje Referat Pomocy Mieszkaniowej, oraz na II p. w p.45. Trzeba tam przychodzić, aby zasięgnąć dalszych potrzebnych informacji.

  5. W sprawach szczególnych interwencji i odwołań – w poniedziałki mieszkańców przyjmuje osobiście Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa, lub jego zastępcy, na II piętrze, w p.38,41,47, przedtem jednak trzeba zapisać się na rozmowę w sekretariacie Dyrektora na II piętrze, terminy przyjęć – kilka tygodni.

  6. Można również ubiegać się o przyjęcie przez Prezydenta Miasta lub jego zastępcę, po zapisaniu się w ich sekretariatach, na rozmowę, w UMK, przy Placu wszystkich Świętych, jednak terminy przyjęcia są bardzo długie, nawet kilka miesięcy.

  7. W czasie rozmowy w Wydziale Mieszkalnictwa należy wziąć pod uwagę, że jakkolwiek urzędnicy udzielają odpowiedzi i wyjaśnień kompetentnie i uprzejmie, to jednak wiadomo, że Urząd obecnie nie dysponuje mieszkaniami. Generalnie trzeba chodzić do Urzędu i słać pisma gdzie się tylko da.

  8. Po upływie terminu wypowiedzenia, właściciel lokalu, często przed złożeniem pozwu w sądzie próbuje jeszcze usunąć lokatora bez sporu sądowego, wzywając go do dobrowolnego opuszczenia mieszkania. Pamiętajmy, że na tym etapie postępowania nikt jeszcze nie może usunąć lokatora z mieszkania.

  9. Należy bardzo szybko odpowiedzieć pisemnie właścicielowi, że nie mamy się gdzie podziać i przedstawić inne argumenty, o ile takie istnieją.

  10. Po otrzymaniu pozwu, a więc po wszczęciu postępowania sądowego o eksmisję, należy odpowiedzieć w nakazanym terminie na pozew, po konsultacji z prawnikiem, adwokatem, lub inna osobą, znającą się na prawie mieszkaniowym. Należy wszystkie pisma do Sądu przekazywać w 2 egzemplarzach.

  11. Na rozprawę zabrać ze sobą wszelkie dokumenty sprawy, oczywiście dowód tożsamości i grupę życzliwych znajomych, którzy stanowić będą publiczność i będą przysłuchiwać się rozprawie. Jest to procedura dozwolona prawem.

  12. Urząd Miasta może włączyć się w postępowanie sądowe, w charakterze tzw. interwenienta ubocznego, po stronie powoda, czyli właściciela, więc po otrzymaniu takiego zawiadomienia od Sądu, w czasie 1 rozprawy, należy szybko zapoznać się z tym pismem i ewentualnie zgłosić sprzeciw, co jest możliwe tylko na pierwszej rozprawie.

  13. W czasie rozprawy, w razie niezrozumienia, lub nie dosłyszenia pewnych wypowiadanych kwestii, należy poprosić o ich powtórzenie czy wyjaśnienie.

  14. Stronom procesowym przysługuje prawo bieżącego wglądu w akta sprawy, w tym celu należy zanotować sobie nr sprawy, nr telefonu Sekretariatu Wydziału Sądu, w którym rozprawa się toczy, aby najpierw upewnić się, czy w wybranym terminie akta są dostępne, a nie np. znajdują się u sędziego, lub w oprawie itp. Gdy są dostępne, należy przyjechać do Sądu i w Sekretariacie, po wylegitymowaniu się dowodem, można na miejscu przeczytać akta sprawy, można robić wypiski, ale nie można akt tych kserować.

  15. Każdej ze stron postępowania przysługuje prawo wnoszenia pism procesowych, które są włączane do akt. W tych pismach pozwany może odnieść się do wypowiedzi strony przeciwnej, sprostować lub uzupełnić własne wypowiedzi.

  16. W tym celu należy dwa egzemplarze swojego pisma złożyć w Dzienniku Podawczym ( podać nr sprawy), a na trzecim egzemplarzu uzyskać potwierdzenie. Można również przesłać do Sądu takie pismo procesowe, w 2 egzemplarzach listem poleconym.

  17. Przy ogłoszeniu wyroku niekorzystnego, zawnioskować na tej samej rozprawie wydanie przez Sąd pisemnego uzasadnienia tego wyroku, po czym w przewidzianym terminie należy odwołać się do wyższej instancji sądowej. W tym celu wskazane jest skonsultować się z prawnikiem.

Źródło: www.obywatel24.org

Jak możesz pomóc?

Dodaj swój komentarz


Top