Zmiana ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
W dniu 16 grudnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116, dalej „ustawa spółdzielcza”), która wydłużyła termin, jaki musi upłynąć pomiędzy powiadomieniem lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu, a datą jej wejścia w życie (Dz. U Nr 202, poz. 1550, dalej „nowelizacja”).
Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego (dalej „TK”) z 17 maja 2006 r., który orzekł, że niedopuszczalne jest m.in. zróżnicowanie w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego (dalej „ustawa lokatorska”) i ustawie spółdzielczej terminów informowania lokatorów o podwyższeniu czynszu. Podkreślił również, że przepisy prawne muszą konsekwentnie tworzyć jednakowy poziom ochrony dla wszystkich lokatorów, określając pewne minimum standardu tej ochrony, niezależnie od tego czy stosuje się do nich przepisy ustawy lokatorskiej, czy ustawy spółdzielczej.
W związku z powyższym, przez nowelizację ustawy spółdzielczej dotychczasowy 14-dniowy termin powiadomienia o podwyżce czynszu zastąpiono okresem 3 miesięcznym, przy jednoczesnym pozostawieniu zwrotu „co najmniej” wskazującego, iż powyższy termin jest minimalnym i jest on kolejnym przejawem ochrony praw lokatorów.
Do czasu wprowadzenia nowelizacji spółdzielnie mieszkaniowe miały obowiązek poinformować o zmianie wysokości czynszu co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do ich wnoszenia, przy założeniu, iż nie mogło to nastąpić później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. W związku z tym, dotychczas w praktyce wyglądało to tak, iż w spółdzielniach obowiązywała zasada, zgodnie z którą opłaty wnosiło się z góry do 10 dnia każdego miesiąca i wystarczyło, aby spółdzielnia wypowiedziała umowę 25 dnia poprzedniego miesiąca, tj. z uwzględnieniem terminu dłuższego niż 14 dni.
Wydłużając termin do zawiadomienia o podwyżce czynszu, jednocześnie utrzymano dotychczasowy 14-dniowy termin w przypadku informowania lokatorów o zmianie wysokości opłat niezależnych od spółdzielni, tj. opłat za energię, gaz, wodę itp. Warto również podkreślić, iż podobnie jak było dotychczas, wszelkie zmiany wysokości zarówno czynszu, jak i pozostałych opłat niezależnych od spółdzielni wymagają, zgodnie z ustawą, uzasadnienia na piśmie.
Przedmiotowa nowelizacja stanowi ostatni etap w procesie zrównania praw lokatorów objętych ustawą lokatorską oraz tych, którzy objęci są przepisami ustawy spółdzielczej, zainicjowany wydaniem przez TK wyroku z 17 maja 2006 r.
http://wiadomosci.onet.pl/2099675,10,zmiana_ustawy_o_spoldzielniach_mieszkaniowych,item.html
Jak możesz pomóc?