ABC lokatora, który otrzymał „Wypowiedzenie stosunku najmu lokalu”
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!
-
Po otrzymaniu wypowiedzenia należy odnieść się pisemnie do tego wypowiedzenia możliwie szybko, bowiem brak odpowiedzi jest prawnym wyrażeniem zgody na żądanie wynajmującego, czyli właściciela lokalu, lub jego pełnomocnika.
-
Ponieważ każda sprawa jest inna, należy odpowiedź skonsultować z prawnikiem, adwokatem, lub osobą znająca się na procedurach prawnych. Obok wysoko płatnych kancelarii adwokackich istnieje szereg punktów, w których można zasięgnąć porady prawnej za umiarkowana cenę, a nawet bezpłatnie, bowiem w Krakowie istnieją organizacje społeczne, pomagające w tym zakresie osobom o b. skromnych możliwościach finansowych.
-
Należy również udać się do Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a ( u wylotu do al. Dietla), gdzie na parterze, w pokoju nr 4 jest punkt przyjęcia mieszkańców, tam można pobrać druki wniosków o przyznanie lokalu socjalnego, lub komunalnego, i uzyskać potrzebne informacje.
-
Ponadto na I p. w pokojach 21-28 przyjmuje Referat Pomocy Mieszkaniowej, oraz na II p. w p.45. Trzeba tam przychodzić, aby zasięgnąć dalszych potrzebnych informacji.
-
W sprawach szczególnych interwencji i odwołań – w poniedziałki mieszkańców przyjmuje osobiście Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa, lub jego zastępcy, na II piętrze, w p.38,41,47, przedtem jednak trzeba zapisać się na rozmowę w sekretariacie Dyrektora na II piętrze, terminy przyjęć – kilka tygodni.
-
Można również ubiegać się o przyjęcie przez Prezydenta Miasta lub jego zastępcę, po zapisaniu się w ich sekretariatach, na rozmowę, w UMK, przy Placu wszystkich Świętych, jednak terminy przyjęcia są bardzo długie, nawet kilka miesięcy.
-
W czasie rozmowy w Wydziale Mieszkalnictwa należy wziąć pod uwagę, że jakkolwiek urzędnicy udzielają odpowiedzi i wyjaśnień kompetentnie i uprzejmie, to jednak wiadomo, że Urząd obecnie nie dysponuje mieszkaniami. Generalnie trzeba chodzić do Urzędu i słać pisma gdzie się tylko da.
-
Po upływie terminu wypowiedzenia, właściciel lokalu, często przed złożeniem pozwu w sądzie próbuje jeszcze usunąć lokatora bez sporu sądowego, wzywając go do dobrowolnego opuszczenia mieszkania. Pamiętajmy, że na tym etapie postępowania nikt jeszcze nie może usunąć lokatora z mieszkania.
-
Należy bardzo szybko odpowiedzieć pisemnie właścicielowi, że nie mamy się gdzie podziać i przedstawić inne argumenty, o ile takie istnieją.
-
Po otrzymaniu pozwu, a więc po wszczęciu postępowania sądowego o eksmisję, należy odpowiedzieć w nakazanym terminie na pozew, po konsultacji z prawnikiem, adwokatem, lub inna osobą, znającą się na prawie mieszkaniowym. Należy wszystkie pisma do Sądu przekazywać w 2 egzemplarzach.
-
Na rozprawę zabrać ze sobą wszelkie dokumenty sprawy, oczywiście dowód tożsamości i grupę życzliwych znajomych, którzy stanowić będą publiczność i będą przysłuchiwać się rozprawie. Jest to procedura dozwolona prawem.
-
Urząd Miasta może włączyć się w postępowanie sądowe, w charakterze tzw. interwenienta ubocznego, po stronie powoda, czyli właściciela, więc po otrzymaniu takiego zawiadomienia od Sądu, w czasie 1 rozprawy, należy szybko zapoznać się z tym pismem i ewentualnie zgłosić sprzeciw, co jest możliwe tylko na pierwszej rozprawie.
-
W czasie rozprawy, w razie niezrozumienia, lub nie dosłyszenia pewnych wypowiadanych kwestii, należy poprosić o ich powtórzenie czy wyjaśnienie.
-
Stronom procesowym przysługuje prawo bieżącego wglądu w akta sprawy, w tym celu należy zanotować sobie nr sprawy, nr telefonu Sekretariatu Wydziału Sądu, w którym rozprawa się toczy, aby najpierw upewnić się, czy w wybranym terminie akta są dostępne, a nie np. znajdują się u sędziego, lub w oprawie itp. Gdy są dostępne, należy przyjechać do Sądu i w Sekretariacie, po wylegitymowaniu się dowodem, można na miejscu przeczytać akta sprawy, można robić wypiski, ale nie można akt tych kserować.
-
Każdej ze stron postępowania przysługuje prawo wnoszenia pism procesowych, które są włączane do akt. W tych pismach pozwany może odnieść się do wypowiedzi strony przeciwnej, sprostować lub uzupełnić własne wypowiedzi.
-
W tym celu należy dwa egzemplarze swojego pisma złożyć w Dzienniku Podawczym ( podać nr sprawy), a na trzecim egzemplarzu uzyskać potwierdzenie. Można również przesłać do Sądu takie pismo procesowe, w 2 egzemplarzach listem poleconym.
- Przy ogłoszeniu wyroku niekorzystnego, zawnioskować na tej samej rozprawie wydanie przez Sąd pisemnego uzasadnienia tego wyroku, po czym w przewidzianym terminie należy odwołać się do wyższej instancji sądowej. W tym celu wskazane jest skonsultować się z prawnikiem.
Źródło: www.obywatel24.org
Jak możesz pomóc?