English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Czy osobom samowolnie zajmującym lokal przysługuje lokal socjalny w razie eksmisji?

Opublikowane 16/09/11 o godz.09:40 w kategorii Porady prawne, Przydatne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

Aktualizacja: w dniu 1 września 2020 r., nowelizacja Ustawy o ochronie praw lokatorów uchyliła wspomniany poniżej art. 24 Ustawy. Nie można więc się już na niego powoływać.

Nadal jednak sąd może przyznać prawo do lokalu socjalnego osobom samowolnie zajmującym lokal na podstawie art. 17 ust. 1a, który brzmi:

Sąd może orzec o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec osoby, która dokonała zajęcia lokalu bez tytułu prawnego, jeżeli przyznanie tego uprawnienia byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

Poniżej, archiwalna treść artykułu.

Mieszkańcy, wobec których zostaje orzeczona eksmisja mają w pewnych warunkach prawo oczekiwać, że sąd orzekający o eksmisji przyzna im prawo do lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży wtedy na lokalnej Gminie. W szczególności, sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec: kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, obłożnie chorych, emerytów i rencistów i osoby posiadającej status bezrobotnego.

Problem komplikuje się jednak, gdy sprawa dotyczy eksmisji osób, które nie miały nigdy umowy najmu do zajmowanego lokalu. Istnieje orzecznictwo Sądu Najwyższego, odmawiające takim mieszkańcom miana “lokatorów” i ochrony przed eksmisją na bruk osób wymienionych wyżej. Chodzi o uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2001 r. – III CZP 66/01, OSNC 2002/9 poz. 109, w której Sąd odpowiada na pytanie:

,,Czy przepisy art. 14 ust. 4, art. 15 i art. 35 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) znajdują zastosowanie do osób, które nigdy nie były lokatorami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy lokalu mieszkalnego, którego powództwo o opróżnienie lokalu dotyczy”?

Sąd Najwyższy odpowiedział, iż przepisy art. 14 i 15 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) mają zastosowanie w sprawach o opróżnienie lokalu tylko przeciwko osobom, które były lokatorami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, a więc były najemcami lokalu lub osobami używającymi lokalu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Na podstawie tego orzeczenia, sądy rejonowe mogą orzekać o braku uprawnienia do lokalu socjalnego dla osób, które samowolnie zajęły lokal, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Eksmitowani znajdujący się w takiej sytuacji nie są jednak całkowicie bezbronni.

Pewne możliwości obrony daje im Art. 24 Ustawy o ochronie praw lokatorów, który stwierdza, iż prawo do lokalu socjalnego może przysługiwać nawet osobie samowolnie zajmującej lokal, jeśli przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione. Ten pogląd znajduje potwierdzenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2003 r. – III CZP 41/03, OSNC z 2004 nr 7 poz. 105.

To orzeczenie Sądu Najwyższego może stanowić podstawę do odwołania od wyroku przed Sądem Rejonowym. Osoba odwołująca się od wyroku w pierwszej instancji będzie musiała przed sądem udowodnić, że eksmisja na bruk byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, co ma szanse powodzenia w sytuacji, gdy w rodzinie są małoletnie dzieci, lub osoby przewlekle chore, a utrzymujący rodzinę nie są w stanie osiągnąć wystarczających dochodów, by wynająć mieszkanie na wolnym rynku.

Jak możesz pomóc?

6 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez KATARZYNA dnia 03/04/2013 o godz. 13:06.

    WITAM SERDECZNIE
    TAK JAK NAJBARDZIEJ JESTEM ZA TYM ABY W SZCZEGÓLNYCH PRZYPADKACH OSOBOM SAMOWOLNIE ZAJMUJĄCYM LOKAL PRZYZNAWAĆ PRAWO DO MIESZKANIA SOCJALNEGO W RAZIE EKSMISJI.
    SAMA JESTEM W TAKIEJ SYTUACJI.CZEKAM NA SPRAWĘ O EKSMISJĘ ,KTÓRA MA SIĘ ODBYC 20 MAJA 2013R.MAM DWOJE MAŁOLETNICH DZIECI, WYCHOWUJE JE SAMA, NIE MAM ALIMENTÓW SĄD NA SPRAWIE ROZWODOWEJ ZOBOWIAZAŁ MNIE DO SAMODZIELNEGO PONOSZENIA KOSZTÓW UTRZYMANIA I WYCHOWANIA MAŁOLETNICH DZIECI ZWALNIAJAC TYM SAMYM ICH OJCA OD PŁACENIA ALIMENTÓW.WYNAJMUJE MIESZKANIE KOMUNALNE Z KTÓREGO TERAZ GMINA CHCE MNIE EKSMITOWAĆ,NIE MAM ZALEGŁOŚCI ZA CZYNSZ, PŁACĘ GO REGULARNIE,DBAM O TO MIESZKANIE WYMIENIŁAM OKNA, DRZWI WEJSCIOWE I GENERALNIE WYREMONTOWAŁAM JE CAŁE.
    ALE JESTEM “DZIKIM LOKATOREM” MOJA “DZIKOŚĆ”POLEGA NA TYM ŻE, PŁACĘ REGULARNIE CZYNSZ,NIE DEWASTUJE TEGO MIESZKANIA, NIE URZADZAM IMPREZ ŻYJE NORMALNIE, WYCHOWUJE DWOJE DZIECI, PRACUJĘ, NIE WYCIAGAM REKI PO ZASIŁKI ALE NIE MAM UMOWY NAJMU WIĘC WYRZUCĄ MNIE I DZIECI NA BRUK.
    MIESZKA TU TAKI JEDEN DELIKWENT SAM, NIE MA DZIECI ,ŻONY, RODZINY, OD 20 LAT NIE ZAPŁACIŁ ANI GROSZA ZA CZYNSZ, MIESZKANIE JEST ZDEWASTOWANE NO ALE MA UMOWE NAJMU WIĘC JEGO GMINA NIE BEDZIE NIEPOKOIĆ,NIECH SOBIE CHŁOPINA MIESZKA NIE PŁACI DALEJ, INNYM CZYNSZ PODNIOSĄ.
    WIĘC DLATEGO JESTEM ZA TYM ABY NAPRAWDĘ W SZCZEGÓLNYCH WYPADKACH SĄDY ORZEKAŁY O PRAWIE DO LOKALU SOCJALNEGO.KAŚKA.

  2. Komentarz napisany przez Anna dnia 05/05/2014 o godz. 16:46.

    Witam, proszę o radę, ze wzgledu na trudności osobiste myślę o zajeciu lokalu kwaterunkowego na dziko, mam 15 miesiecznego synka, nie mam wyboru, coś muszę zrobić, aby zacząć “normalnie” żyć. Tu gdzie obecnie mieszkam dalej nie mogę (30m a w nim 7 osób)Proszę o informację, czy mogę tak postąpić i jak powinnam zacząć, wiem, że po zajęciu takiego lokalu muszę powiadomić administrację, aby płacić uczciwie czynsz, ale co dalej, jakie mam szanse, że ktoś nie przyjdzie z gminy i mnie nie wyrzuci? Proszę o radę.

  3. Komentarz napisany przez Dominik dnia 17/03/2015 o godz. 18:56.

    Witam chcialbym opisac moja sprawe i dowiedziec sie jakie mam prawa i co robic dalej w gminie co najlepsze sami nie wiedza jak w tej sytuacji postapic. jak wypisac wniosek …
    Mianowicie zlozylem do gminy wniosek o staly meldunek 6 miesiecy temu gdy dziadek sam nie potrafil funkcjonowac stan zdrowia byl przerazajacy podawalem mu jedzenie co 2 godziny do zoladka kazda czynnosc wymagala asekuracji po 6 miesiacach zmarl dziadek POSIADAM MELDUNEK STALY czytalem ze niemam praw zadnych do mieszkania bo wnok niema takich praw nawet przy ciezkiej chorobie i wymagane jest 5 lat . W gmienie zglosilem ze glowny najemca umarl gdzie zostalo mi nadane pismo o umowieniu sie na termin oddania mieszkania. Czy posiadam jakies prawo jak nie na ten lokal to na lokal socjalny czy doslownie cos innego gdzie bym mogl zyc a nie zostac bezdomnym bo niemam gdzie sie teraz udac sprawa jest dosyc skomplikowana a urzad nie orientuje sie jakie mam prawa jak mi pomoc tylko najepiej gdybym oddal odrazu klucze a moze panstwo mi pomozecie

  4. Komentarz napisany przez magdalena dnia 21/08/2015 o godz. 22:09.

    Witam, mam powazne pytanie, kilka lat temu zajelam pustostan,zglosilam ten fakt do administracji i od tamtej pory go oplacamy,po roku dostalismy,ja maz i nasze dzieci,staly meldunek w tym lokalu,sprawa jest na tyle skomplikowana ze jest to tzw wspolnota czyli wspolna lazienka i przedpokoj z drugim mieszkaniem,cale szczescie w drugim mieszkaniu mieszka moja siostra i brat,ale oni maja nakaz sadowy eksmisji za dlugi lecz juz piec lat czekaja na lokal socjalny przyznany przez sad,moja siostra obecnie sie wyprowadza,tak wiec czy jezeli moj brat nie bedzie placil zaleglosci i bierzacych to czy jak go eksmituja to nas tez??? sa to dwa rozne adresy ze wspolnymi czesciami mieszkan,mieszkam i place za mieszkanie juz osiem lat, czy to mi pomoze ze nie mam zaleglosci??? czy musze sie obawiac eksmisji z dziecmi na bruk, bardzo prosze o pomoc

  5. Komentarz napisany przez miroslaw mazurkiewicz dnia 25/04/2018 o godz. 16:53.

    Ja mazkam iuz18lat niemam meltunku miale kukupine nie zyia mi krozi eksmisia i co

  6. Komentarz napisany przez Paulina dnia 01/05/2020 o godz. 21:50.

    Witam mam pytanie zajelam lokal socjal y z 3 dzieci samotnie wychowuje dzieci mieszkalam z mama mam tam mrldunek oraz najem lecz warunkow zero zylam w pokoju 10 m z 3 dziwci nie ma warunkow do nauki ani zycia wiec zajrlam loksl pustostan czy moga mnie wyzucic lokal momy ma 40 m na 7 osub bardzo prosze o porade

Dodaj swój komentarz


Top