English | Deutsch
Zdjęcie pochodzi z blogu warszawa78.blox.pl

Co zrobić, gdy urzędnik odmawia wykupu mieszkania?

Opublikowane 18/05/12 o godz.17:07 w kategorii Porady prawne, Przydatne informacje.
Nie radzisz sobie z urzędnikami lub prywatnym właścicielem i potrzebujesz naszej pomocy? Skontaktuj się z nami!

W dniu 15 grudnia 2011 r., Rada Warszawy uchwaliła restrykcyjne zasady wykupu lokali komunalnych przez ich najemców. Te zasady oznaczają m.in., iż nie zbywa się lokali będących w całości własnością Miasta (tzw. “setki”, gdzie nie lokatorzy nie wykupili ani jednego lokalu). Zakaz sprzedaży lokali w “setkach” już obowiązuje, o czym mieszkańcy zostali poinformowani stosownymi pismami, wywieszonymi w bramach budynków.

Są także inne obostrzenia wykupu, które wejdą jednak dopiero w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. Do nich należą: odmowa wykupu, jeżeli w okresie 5 lat poprzedzających zbycie m.st. Warszawa poniosło nakłady na lokal, w łącznej wysokości przekraczającej 10% wartości odtworzeniowej lokalu i  jeśli powierzchnia lokalu przekracza 80m2 (z pewnymi wyjątkami).

Również nie będą mogli wykupić lokalu najemcy, którzy m.in. w okresie 5 lat przed kupnem otrzymywali dodatek mieszkaniowy, mieli obniżony czynsz z tytułu dochodów gospodarstwa domowego, mieli umorzone należności za zaległości czynszowe, otrzymywali zasiłek stały lub okresowy, mieli zaległości czynszowe, które przekraczały wysokość 6-miesięcznego czynszu lub zalegają z tytułu należności czynszowych i opłat.

Te formy “karania” lokatorów za to, że kiedyś mieli problemy są same w sobie niesprawiedliwością. Jednak nie dość tego, że sama Uchwała Rady Warszawy jest niesprawiedliwa, to dodatkowo otrzymujemy wiele sygnałów, że urzędnicy stosują ją niezgodnie z datą wejścia w życie przepisów! Komitet Obrony Lokatorów wielokrotnie otrzymywał informacje o tym, że lokatorom odmawiano wykupu w oparciu o przepisy które JESZCZE NIE WESZŁY W ŻYCIE!

W razie otrzymania niezgodnej z prawem odmowy, wystawionej przed 1 stycznia 2013 r., uzasadnionej nakładami remontowymi Miasta, faktem korzystania z dodatków mieszkaniowych, lub też istnienia kiedyś długów, należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Gminy pismo o następującej treści:

Jak możesz pomóc?

4 Komentarzy

Dodaj swój komentarz

  1. Komentarz napisany przez karol dnia 24/05/2012 o godz. 09:56.

    Przeciez dzialacze Komitetu jako jeden z problemow podaja: wyzbywanie sie przez miasto zasobow lokalowych, czyli sytuacje gdy ludzie ktorzy wykupili mieszkanie za 10% (teraz wiecej) po 5 latach sprzedaja je na wolnym rynku. Gdy jest szansa to zmienic, tez protesty?

  2. Komentarz napisany przez admin dnia 24/05/2012 o godz. 13:40.

    Niektóre organizacje lokatorskie rzeczywiście sprzeciwiają się wykupowi za 10%. Komitet Obrony Lokatorów jednak stoi na stanowisku, że w niektórych przypadkach, wykup jest jedną z niewielu możliwości ochrony lokatorów przed dziką reprywatyzacją. Także we wspólnotach mieszkaniowych, lokatorzy bez tytułu własności, są traktowani jako mieszkańcy drugiej kategorii bez prawa głosu.

    Problemy mieszkaniowe należy rozwiązywać przez program budownictwa komunalnego, a nie przez ograniczanie możliwości wykupu wieloletnim mieszkańcom.

  3. Komentarz napisany przez Ewa dnia 06/06/2012 o godz. 13:39.

    t o wszystko jest chore! kto chce wykupic swoje mieszkanie i to np. po 64 latach utrzymywania go, remontowania i nieformalnym jego zakupie po wojnie powinien wogole byc juz z mocy samego prawa jego wlascicielem!!!! – takie mieszkanie juz dawno sie zamortyzowalo!!!! a teraz jest przedmiotem klotni, bandyckich zachowan nieuprawnionych pseudowlascicieli. Ludzie dokad zmierzamy?

  4. Komentarz napisany przez Marek dnia 17/11/2012 o godz. 18:02.

    Dzień dobry!
    Jeżeli urzędnik pozbawia nas prawa do wykupu to po pierwsze:
    – nie załamywać się;
    – urzędnik może manipulować tobą od samego początku;
    – uważnie przeczytać otrzymane pismo i je przeanalizować;
    – nie zawsze jest to decyzja a tylko informacja;
    – poszukać w internecie odnośników;
    – sprawdzić możliwość do odwołania;
    – jeżeli urzędnik nie dał tej szansy ZŁOŻYĆ SKARGĘ obowiązkowo o szczebel wyżej i czekać na odpowiedź;
    – jeżeli nie odpowiedział w terminie – internet fundacja im.Batorego o skargach.
    – na dzień dzisiejszy przy wykupie obowiązuje uchwała nr XII/999/2004 z dn.02 grudnia 2004r.
    – pójść do Rzecznika Praw Obywatelskich na dyżur i opowiedzieć
    wszystko.
    – jeżeli dostaliście tylko informację to jest łąmanie konstytucji RP art.32.
    Pisać skargi odwołania w dwóch egzemplarzach.
    Dążyć do sprawy sądowej. Nie dać się nieuzasadnionym bezprawiem urzędnika.
    NIE BÓJCIE SIĘ. TYLKO NIE MARNOWAĆ CZASU> SZUKAĆ,DRĄŻYĆ< DZIAŁAĆ.
    P O W O D Z E N I A!

Dodaj swój komentarz


Top